Mumcu: Ağız dalaşı yaptılar

Bütçe görüşmelerinde ağız dalaşı yaşandığını belirten Anavatan Partisi lideri Erkan Mumcu, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı savunan Başbakan Tayyip Erdoğan için de...

ANKARA - Bütçe görüşmelerinde ağız dalaşı yaşandığını belirten Anavatan Partisi lideri Erkan Mumcu, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı savunan Başbakan Tayyip Erdoğan için de, 'Ağa, kâhyasına sahip çıktı' yorumunu yaptı. Partisinin dünkü grup toplantısında bütçe görüşmelerini değerlendiren Mumcu, şunları söyledi:
'Nedir bu hırçınlık, bu tafra?'
"Sen hem iktidar koltuğunda oturacaksın, hem de çözüm önerilerini muhalefetten bekleyeceksin. Muhalefet çözüm önerilerini ortaya koyunca da anlamayacaksın, idrak edemeyeceksin ve bir kahve üslubuyla yanıt vermeye kalkacaksın. Nedir bu hırçınlık, bu tafra? Bu, sokakta bile yadırganacak bir ağızdır. 20-25 yıldır bütçe görüşmeleri izlerim. Ama seviyenin bu kadar düştüğü, bu kadar ağız dalaşı yaşanan ve Türkiye'nin sorunlarından bu kadar uzak bir bütçe görmedim. Başbakan eleştirilere cevap veremedi, çünkü CHP'yi muhatap alıp, ağız dalaşına girmekten başka yapacağı bir şey yok."
'Ağa, kâhyasına sahip çıktı'
Mumcu, Erdoğan'ın, Maliye Bakanı Unakıtan'a sahip çıkmasını da şöyle değerlendirdi: "Tabii ki ağa, kâhyasına sahip çıkacak, şaşılacak bir şey yok. Çünkü Kemal ağabeyi, aslında Başbakan'ın kâhyasıdır. Unakıtan, milletin yediemini olması gerekirken, oraya kendini oturtanın kâhyalığını yapıyor."
'Çık, delikanlı gibi konuş'
AKP'nin 'haram sofralarından kalkmadığını' ileri süren Mumcu, "Oraya oturmayanları birtakım imalarla tehdit ediyorlar. Siz, bugüne kadar kime, ne hesabı sordunuz? Bu, omzu aşağıya düşürüp, takındığınız sahte kabadayı pozlarına kim inanır? Bir kez daha söylüyorum, ima korkakların dilidir. Sayın Başbakan korkma, açık konuş, delikanlı gibi konuş. Herkesi korkutmaya çalışabilirsin, ama beni korkutamazsın" dedi.