Murat Belge yıllar önce yazmıştı: Gelelim 16 Türk devletine...

Murat Belge yıllar önce yazmıştı: Gelelim 16 Türk devletine...
Murat Belge yıllar önce yazmıştı: Gelelim 16 Türk devletine...
Türkiye dünden beri Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki 16 Türk devletini temsil eden askerleri konuşuyor. Çevirmen, akademisyen ve yazar Murat Belge ise bundan tam 10 yıl önce 16 Türk devletinin bir "efsane" olduğunu köşesine taşımıştı.

RADİKAL - Türkiye 'deki sosyal medya kullanıcılarının dünden beri en çok tartıştığı konu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki karşılama töreninde 16 Türk devletinin askeri üniformalarını giymiş askerler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ı karşılamak için bu askerlerin bulunduğu merdivenlerden indi. O fotoğraflar sosyal medyada birçok espriye konu olurken, kimileri de Cumhurbaşkanlığı forsunda da yıldızla temsil edilen tarihteki 16 Türk devletini tartışmaya başladı. 

Oysa Murat Belge, Radikal gazetesinde bu konu neredeyse 10 yıl önce gündeme getirmişti. Belge o yazısında, Prof. Dr. Coşkun Üçok'un "16 Türk devletinin bir efsane olduğu" şeklindeki tespitine yer vermişti. İşte Murat Belge'nin "Gelelim 16 Türk devletine" başlıklı ve 26 Kasım 2005 tarihli o yazısı:Geçenlerde '16 Türk Devleti'nin hangileri olduğunu soruyordum. Bazı arkadaşlar uyardı ve hatırlattı: Bizim Tarih ve Toplum'un 38. sayısında (Ocak 1987) yayımlanmış olan, Coşkun Üçok'un bu konudaki yazısı... Coşkun Üçok, Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin saygıdeğer bir profesörüydü. Milliyetçiliğinin, Kemalizm'inin de bir eksiği yoktu. Onun için, bu konuda söylediklerini ciddiye almakta herhalde bir sakınca görülmez.

Hangi asker hangi ülkenin


Ama Coşkun Üçok bu '16 devlet'in hiçbir temeli olmadığını söylüyor. Şöyle bir alıntı vereyim: "Cumhurbaşkanlığı forsunun üst sol köşesinde bulunan güneşi çevreleyen 16 yıldızı her kimse, birisi a priori olarak bu yıldızların 16 Türk devletini simgelediğini kabul etmiş ve sonra da tutmuş her yıldıza bir devleti münasip görmüş. Ancak Türk tarihi hakkında, herhalde yeterli bilgisi olmadığı için, küçükleri bırakıp büyük bütün Türk devletlerini saysa bile 16 sayısını çok aşacağı için hiçbir ölçüte uymayarak keyfi bir biçimde 16 devletin adını sıralamıştır. Bunların içinde Türk oldukları kuşkulu olanlar bulunduğu gibi, devlet kurucularının Türk olmadıkları kesin olanlar da vardır. Buna karşılık kurucusu da, halkı da öz be öz Türk olanlar bu 16 içinde yer almamışlardır. İşin daha hoş yanı bu devletler içinden birini çıkarıp yerine başkası da konulabilmiştir. 15 Kasım 1983'te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulunca, bu küçük devlete 16'lar içinde yer verilebilmesi için o zamana kadar kitaplarda, broşürlerde, posterlerde yer alan Panu'nun kurmuş olduğu Batı Hun İmparatorluğu (48-216) listeden çıkarılmış ki, 16 sayısı bozulmasın."

Efsaneyi icat etmiş kişiye Coşkun Üçok 'her kimse' ve 'birisi'nden daha fazla yaklaşamıyor. 12 Eylül Vaka-i Hayriye'sinin ışığı altında yaşadığımız 80'lerde, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü 1984-85 ders yılı açılış töreninde bu 16 devleti tanıtan bir kitapçık dağıtmış. Bu bilim kurumunun sunduğu bu faydalı eserde, Üçok'un anlattığına göre, Attila'nın Hunları İ.S. değil de İ.Ö. 5. yüzyılın Türk devleti olarak tanıtılınca, ortaya 1000 yıllık bir fark çıkmış. Uygurların 'matbaa tekniği'ni 'keşfettikleri' de söylenmiş. Karahanlılar devletinde halk tamamen Türk ve kısmen İranlıdır denmiş. Bu da ancak Türklere özgü bir marifet olsa gerek. Ayrıca, Altınordu devleti içinde yer alan bir Cuci ulusu varmış.

Coşkun Üçok, daha eski bir kitaptan (Fevzi Kurtoğlu yazmış) şu bilgiyi veriyor: "Türkiye Cumhur Reisi'nin forsu üzerinde, milli sancağın üzerinde olduğu gibi ay ve yıldız, üst tarafındaki köşede de yüzlerce asırdan beri (bu aritmetik de epey karışık göründü bana) Türk hükümet reislerinin sembolü olan Güneş'in altın ışıklarını serpmekte olduğu görülür."

Üçok, bu betimlemeye dayanarak şu sonuca varıyor: "Cumhurbaşkanlığı forsundaki güneş, Türkiye Cumhuriyeti'nin değil, devlet başkanlığının sembolüdür. Çevresindeki 16 yıldız da süsten başka bir şey değildir."

Coşkun Üçok, listeye girmeyi başaramayan 'Türk devletleri'ni (ancak bir kısmını sığdırabilmiş) sayıyor, bu arada Anadolu Selçuklu Devleti'nin unutulmuş olduğunu belirtiyor. Çok devlet kurmuş olmakla övünmenin anlamsızlığına değiniyor: "Bir de 'Türkler'in bir özelliğinin devlet kurmak' olduğu ileriye sürüldü ve bu da 16 devlet kuramı gibi hemen devletçe benimsenerek ilkokul kitaplarından üniversitelerde okutulan anayasa kitaplarına kadar her yerde kendine yer buldu."

Daha başka neler yapıldığını gene Coşkun Üçok'tan öğrenelim: "Giderek bu konuda kitaplar, broşürler yazıldı, konferanslar verildi, üniversitelerin açılışlarında projeksiyonlu açıklamalar yapıldı (Ank. Üniv. 1 Ekim 1984). Ortaöğretim kitaplarında 16 Türk devletiyle ilgili bilgiler ve sorular yer aldı, üniversiteler seçme ve yerleştirme sınavlarında bu konu ile ilgili şaşırtmacalı sorular soruldu. Giderek bu 16 devletin kanunla saptanmış olduğunu savlayan büyük bilim adamlarımız da görüldü."

Bu noktada ben de ekleyeyim: Pullar da basıldı. kurucuların resimleri ve bayraklarla!
O kurucu büstleri Harbiye'de de var.

Şu anlatım, birer yurttaşı olduğumuz bu toplumun, tepeden tırnağa 'bilgi' denen şeyle nasıl bir ilişki içinde yaşadığını çok güzel anlatmıyor mu? Milliyetçiliğimize hoş gelen bir safsata nasıl bir bilgi haline getirilir (ve somut bilgisi olan bir gerçekliğe nasıl safsata muamelesi edilir? -milliyetçiliğimize hoş gelmiyorsa!) Bu 'bilgiyle' yaşamaya alışanlar, bunu yalanlayana da düşman olmakta gecikmeyecektir.


  http://www.radikal.com.tr/127166312716639

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ordaki Hazar Kaganligi askeri ya Musevi ya da Putperest - qqaazz@mynet.com

  "Hazar Kağanı ve yönetim kademesindeki Türklerin çoğu, 740'lı yıllarda Museviliği benimsemiştir.[18] Birkaç akademisyen, Hazar Türklerinin birçok Doğu Avrupa ve Rus Yahudisinin ataları olduğunu düşünmektedir. Tüm bunların yanı sıra Hazarlar dini toleransın yaygın olduğu ve Paganizmin serbestçe yayıldığı bir toplumdu.[18]" http://tr.wikipedia.org/wiki/Hazar_Ka%C4%9Fanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1

  16 Devlet - user399349

  Elbette konu ile ilgili büyük bir tarih kurultayının toplanması ve konuyu incelemesi gereklidir. Belirtilen 16 devlet içerisinde Cengiz devleti gibi bir devletin bulunmadığı gibi, aslında Türk olmayan bazı devletler de eklenmiştir. Aslına bakarsanız toplamda 2 büyük Türk devleti vardır; biri öz yurttaki Türkistan, diğeri de şu anda yaşadığımız Türkiye.

  tarih yemeği tarifi - user538862

  eh gastronomi yazıları hazırlayan bir adamdan bu kadar tarih çıkıyor. 5 türk devleti, bir buçuk iran, 3 tane moğol kesin yoksa kıvamı kaçar.

  Moğol - user395696

  Moğol milliyetçisi falan değilim ama bu yazıyı okuduktan sonra burada bir yorum bırakmakta sakınca görmedim: Bu 16 içinde Hun olanları ve Harzem filanı geçtik. Fakat Avar, Altınordu, Timur, Babür devletlerini Türk sayılması çok ilginç. Avarlar proto Moğollardır, bu tartışmaya yer bırakmayacak bir şekilde genel kabul görmüş bir bilgidir. Altınordu Türk ise aynı dönemde Çin'deki Kubilay hanlığını (aslında Yuan dynasty) da Türk saymak gerekir ve ondan haraketle Türklerin bir zamanlar Çin'e hakim olduğunu tarih kitabına koymanız gerekecek. Timur filana girmeyeceğim, ama tarihte Babür Hanlıgı diye bir devlet yoktur, Türkiye'den başka her yerde bu devlete Mughal Empire derler. Mughal'ın ne anlama geldiğini de artık siz bulun...

  tabiiki bos efsane - radi11

  Murat Belge'nin demesi bile gereksiz. Hele Erdogan gibi birinin bu kadar Turkcu olup bunu kullanabilmesi cok garip. Ama doktoriner egitim sisteminin basarisi gosteriyor.

  amasya'nın bardağı - user400460

  tutarlı ve gerçek bir yazar olmayı beceremeyince magazin yazarlığına niyetlendi herhalde. gündemde ne varsa ve muhalefet veya iktidar neyi duymak isterse ona göre..

  Tarihi Kime Sormalı? - Clear

  Bence tarihçilere sormalı.Mülkiyeliye,köşe yazarına,hatta ve hatta o yıllarda oyun çocuğu olan günümüzdeki nine ve dedelere sorarsak,buna tarih değil tarih muhabbeti denir.Muhabbetin içine de ciddi olduğu kadar gayrı ciddi laflar da girer.