Murat Özçelik, PM'ye giremedi 11. kat krizi çıktı

Murat Özçelik, PM'ye giremedi 11. kat krizi çıktı
Murat Özçelik, PM'ye giremedi 11. kat krizi çıktı
CHP'nin kapalı grup toplantısında 'HDP'ye oy verdik' dediği öne sürülen CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik delefelerden çizik yiyerek PM'ye girememişti. CHP liderinin, dış politikayı emanet etmek istediği Özçelik'i parti yönetimine girebilmesi için bir vekil istifa etmişti.

RADİKAL- CHP ’nin kapalı grup toplantısında ‘HDP’ye oy verdik’ dediği öne sürülen CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik  CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultay’ında delegelerden ‘çizik’ yemiş ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun anahtar listesinde olmasına rağmen PM’ye girememişti. İkinci yedek olan Özçelik’in PM’ye girememesi CHP Genel Merkezi’nin  11. katında odası bulunan dış politikanın kime emanet edileceği tartışmaları yaşanmasına neden olmuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , eski Kamu Güvenliği Müsteşarı Özçelik’i önce özel danışman olarak atadı daha sonra ise istifa formülü işletildi.

 ERDOĞDU İSTİFA ETTİ

Özçelik'in, Parti Meclisi'ne girip, Genel Başkan Yardımcısı olabilmesi için, PM asıl listesinden iki kişinin ayrılması gerekiyordu.
Seçilen Parti Meclisi'nden ilk ayrılan, CHP Grup Başkanvekili seçilen Ankara Milletvekili Levent Gök oldu. Gök, Grup Başkanvekili olunca, otomatik olarak PM listesinden çıktı. Yerine de birinci yedek konumundaki Ali Özcan PM'ye girdi. Ardından da CHP PM'ye Kılıçdaroğlu’nun listesini delerek giren İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun istifası geldi.
Erdoğdu, "Yolsuzluklara karşı mücadelemi milletvekili olarak sürdüreceğim. Enerjimi daha çok yolsuzluğa karşı mücadeleye harcayacağım. Mevcut şartlar ve Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu'nun daha rahat çalışabilmesi için istifa ettim" diyerek PM'den ayrıldı. Erdoğdu'nun istifasıyla, PM listesinde ikinci yedek olarak yer alan Özçelik'in de önü açılmış oldu. PM’ye giren Özçelik daha sonra da Dış Politikadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu.

KONTENJAN ADAYI OLDU  

İstanbul 3. Bölge 7. Sıradan kontenjan adayı gösterilen Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik CHP’nin 9 milletvekili çıkardığı bölgeden Meclis yolunu tuttu.