Mustafa Akıncı ve Tayyip Erdoğan arasında 'yavru vatan' polemiği

Mustafa Akıncı ve Tayyip Erdoğan arasında 'yavru vatan' polemiği
Mustafa Akıncı ve Tayyip Erdoğan arasında 'yavru vatan' polemiği
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Ağzından çıkanı kulağının duyması lazım" sözlerine KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'dan yanıt geldi.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kuveyt'e hareketinden önce gazetecilere yaptığı açıklamalarda, KKTC'nin dün seçilen cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın 'iki kardeş ülke' açıklamasına sert tepki verdi. Erdoğan, "Akıncı anavatan-yavru vatan benzetmesinin kullanılmasını istemiyor. Sizin değerlendirmeniz ne olur?" sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Bu ifadeler bir sıcaklığın gereğidir. Sayın Akıncı KKTC halkının seçimiyle göreve gelmiştir. Burada 2 kardeş ülkeyiz dediğiniz zaman ortaya çok farklı tablolar çıkar. Sayın cumhurbaşkanının ağzından çıkanı kulağının duyması gerekir. Türkiye KKTC’yi neden sahipleniyor bunu bir eshabı mucibesi var. Kardeş olarak çalışmanın bile bir şartı vardır. Bu ülke Kuzey Kıbrıs’a bedel ödemiştir. Biz şehitler vermişiz. Ve bedel ödemeye devam ediyoruz.

Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası alanda kavgasını veren kim? Acaba sayın Akıncı tek başına bu kavgayı verebilir mi? Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’a bakışı yavru vatandır ve böyle bakmaya devam edecektir. Bir ananın yavrusuna bakışı nasılsa böyle bakmaya devam edecektir. Kendi görüşü böyledir. Ben de hoşgörüyle bakabilirim. Ama daha sonra sarfı nazar edebilirler. Bu da pek hoş olmaz."

Erdoğan'dan Akıncı'ya tebrik mesajı

HDP'den, Mustafa Akıncı'ya mesaj


ERDOĞAN'I CANLI YAYINDA DİNLEYİP CEVAP VERDİ

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, CNN Türk canlı yayınında soruları yanıtlarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'dan gelen bu sözlere anında yanıt verdi. Akıncı, şunları söyledi:

Valla ben şunu söylemek istiyorum. Dün sonuçlanan seçimler benim programımı, düşüncelerimi ve sizlerle paylaştıklarımı halkıma anlatarak, halkımın onay verdiği düşüncelerdir.

Yeni cumhurbaşkanı: Hem Rumcu, hem Fethullahçı dediler!

Neden rahatsız olunuyor iki kardeş ilişkisinden? Onu anlamakta zorlandım bir an için. Bu yavrunun büyümesini istemiyor mu Türkiye? Biz hep yavru mu kalalım? Ayakta durmasını beceremeyelim mi? Artık yetişkin bir insan olmayalım mı?

Ben ne söylüyorsam o söylediklerimin arkasındayım. Ben sadece kulaklarımla duymuyorum, vicdanımla da hissediyorum, yüreğimle de söylüyorum, beynimle de söylüyorum. Düşündüklerimdir dilime vuranlar ve doğru olandır. 

Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığımın ilk gününde, böyle bir tartışmanın içine çekilmekten mutlu olduğumu söyleyemem. Ama belli ki sayın Erdoğan bizim hakkımızda bir takım konular dinlemiş, bazı şeyler anlatılmış. O düşüncelerle bu şekilde konuştu herhalde. Ben Türkiye ile ilişkiyi istemeyen, bu konuda herhangi bir şekilde Türkiye'yi dışlayan bir söylemde bulunmadım bugüne kadar.

Tam tersine sağlıklı ilişkiden bahsettim, 'doğru olan da budur' dedim. Ama belli ki bu konuda farklı yaklaşımlar var. Bunları otururuz değerlendiririz. Ama şu da bilinmelidir ki Kıbrıs Türk halkı, elbette anavatan sevgisini yüreğinde taşımaya devam edecektir. Ancak bu topraklarda da artık Rum toplumuyla baş edebilme adına, kendi kimliğini kanıtlamak adına, yavruluktan bebeklikten kurtulup ayaklarının üzerinde durmak zorundadır.

Ben bunun aslında Türkiye'nin de yararına olduğunu ısrarla söylüyorum. Kıbrıs Türk toplumunu, sürekli olarak bir yavru olarak görmenin doğru bir siyaset olmadığı kanaatindeyim. Burada bir devlet var. Bu devleti Türkiye de tanıyor. 'Anavatan', 'yavru vatan' söylemi yüreklerde olması gereken söylemdir. Ama iki eşit ilişki, ilişkiler küçüklükle büyüklükle ölçülmez. Bir devletimiz var, bir varlığız biz burada.

Bu varlığın artık kimliğiyle kişiliğiyle Türkiye tarafından tanınmasını istiyoruz. 

Bizi daha ilk günümüzden kime yanlış yere oturtmasın. burada bir Türkiye düşmanı yoktur. Türkiye'nin esenliğini isteyen AB içinde yer almasını isteyen, çok daha demokratik güçlü bir ülke olmasını isteyen birisi var.

Türkiye'nin Kıbrıs'ta hem garantör olarak, hem de yakın ilişki içinde olmasını bilen birisi var. Güney ile ilgili ilişkilerde 10 yıl önce evet hayır dediler. Annan planı fırsatı yitirildi. Ama günün sonunda yeni bir dönem başlıyor. Birbirimizi suçlayarak bir yere varamayız. Yeni bir dönem başlıyor, Rumlara da bu fırsatı vermemiz lazım. Onlar da hatalarını gözden geçirsinler. 

( Ankara 'yı ziyaret etmeyi düşünüyor musunuz? sorusu üzerine) Sayın cumhurbaşkanı Erdoğan şu anda hattaymış, arkadaşlar not ilettiler. Zaten programın sonuna geldik. Cumhurbaşkanı ile konuşacağım şimdi. Ona da duygularımı ileteceğim. Gereksiz hassasiyetlere gerek yok. Türkiye ile sağlıklı şekilde yürüyeceğiz.

KKTC'de yeni cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı oldu


  http://www.radikal.com.tr/134474513447459

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Oldu mu simdi? - soseme35

  Dünya besten büyüktür deyip, emperyallere akli sira kafa tuttugunu sanip show yapan adam, sira KKTC`ye gelince aslan kesilivermis. Hani tüm halklarin ayni derecede yönetme hakki olmaliydi? Kibris büyümek istiyorsa neden engel olalim yahu?

  herkese "ayar" vermek. - user1002376

  "dan dun" siyaset yapılıyor. Ayar bozulmuş.

  nece - user649322

  eshab-i mucibe sarf-i nazar ne demek ya? dertleri bu arapca osmanlica sozleri yine dile sokmak herhalde bu mufredat degisikligiyle.

  yavru vatan - bizeke

  Sayın Cumhurbaşkanımızın sersezenişte bulunması çok yerindedir. Zira Türk Millet Kuzey KıbrısTürk Cumhuriyetine maddi olarak yardım etmekte ve onu dünya milletleri karşısında korumaktadır. Aynen bir annenin çocuğunu koruduğu gibi.Türk milleti cazinoları kapayarak buradan gelecek milyarlarca lirayı vergiyi de elinin tersi ile itmiş ve 50000 kişiyi işsiz bırakmayı da göze almıştır. KKTC kumar ekonomisi ile yaşamaktadır. Çünkü oraya kumar oynamak için giden binlerce Türk bu adayı ihya etmektedir. Eğer cazinoları burada açarsak KKTC açlıktan ölür. Bu kıyakçılığı yeni KKTC cumhurbaşkanı iyi bimeli ve kardeşlık ifadesini bir defa daha kullanmamalı. Orası yavru vatandır. Zira bize muhtaçtırlar. Bir çocuğun annesine muhtaj olduğu gibi. Yoksa burada cazinoları açar hem milyarlarca lira vergi toplar hem de binlerce gençe iş imkanı sağlarız.

  YAVRU VATAN KKTC - bizeke

  Sayın Cumhurbaşkanımızın sersezenişte bulunması çok yerindedir. Zira Türk Milletİ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne maddi olarak yardım etmekte ve onu dünya milletleri karşısında korumaktadır. Aynen bir annenin çocuğunu koruduğu gibi.Türk milleti cazinoları kapayarak buradan gelecek milyarlarca lira vergiyi de elinin tersi ile itmiş ve 50000 kişiyi işsiz bırakmayı da göze almıştır. KKTC kumar ekonomisi ile yaşamaktadır. Çünkü oraya kumar oynamak için giden binlerce Türk bu adayı ihya etmektedir. Eğer cazinoları burada açarsak KKTC açlıktan ölür. Bu kıyakçılığı yeni KKTC cumhurbaşkanı iyi biLmeli ve kardeşlık ifadesini bir defa daha kullanmamalı. Orası yavru vatandır. Zira bize muhtaçtırlar. Bir çocuğun annesine muhtaÇ olduğu gibi. Yoksa burada cazinoları açar hem milyarlarca lira vergi toplar hem de binlerce gençe iş imkanı sağlarız.

  Beslemenin Diklenmesi - user389638

  Bütcesini Türkiye gönderiyor suyu burdan borularla gidiyor daha kıbrıs sorununu çözdümü seni ülke olarak kim tanıyor ? iki kardeş ülke diyorsun anlamakta zorlanıyorum. Türkiye'nin en büyük sorunu kıbrısı Türkiye'ye katsaydı bir il gibi olsaydı kıbrıs şimdi kıbrıs sorunu bu gibi söylemler olmazdı

  Kibris Türkiyenin sömürgesi degildir. - ercan02

  Kibris Türkiyenin sömürgesi degildir. O hayalleri kuranlar her firsatta kendilerini ele veriyorlar.