Müsteşar Dinçer: Aklımı peynir ekmekle yemedim

Tartışmaların odağındaki Dinçer kendisini savundu: Cumhuriyet döneminde doğup Cumhuriyete karşı olmak için insanın aklını peynir ekmekle yemesi lazım.

Cumhuriyet, laiklik ve İslam eksenindeki konuşması nedeniyle Cumhuriyet'e karşı olmakla eleştirilip, görevden alınması istenen Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, "Cumhuriyet döneminde doğmuş bir kişinin Cumhuriyete karşı olması için aklını peynir ekmekle yemiş olması lazım" dedi.
Başbakanlıkta gazetecilerle kahvaltılı bir sohbet toplantısı düzenleyen Dinçer, ağırlıklı olarak 1995'te
Sivas'ta yaptığı, CHP'li Ali Topuz tarafından gündeme getirilen konuşması ve makalesiyle ilgili sorularla karşılaştı. Dinçer, kamuoyunun makalesiyle ilgili bir açıklama beklediğinin anımsatılması üzerine bu konuya yeniden dönmek istemediğini belirtti. Dinçer, "Orada biraz haksızlığa uğradım, böyle kalsın istiyorum. Zaman içinde telafi olacaktır" dedi.
Bir gazetecinin Cumhuriyet ve laiklik karşıtı olduğuna ilişkin eleştirileri anımsatması üzerine Dinçer, "Soruyu ben
size sorayım. Yazıyı bir bütün olarak değerlendirdiğinizde böyle bir anlam çıkarıyor musunuz?" dedi. Bir gazetecinin makalesinden bir paragrafı okuması üzerine Dinçer, bu konuya girmek istemediğini yineledi. Ancak Dinçer, "Sizce Cumhuriyet ve laiklik neyi ifade ediyor?" sorusunu şöyle yanıtladı:
"Cumhuriyet döneminde doğmuş bir kişinin Cumhuriyete karşı olması için aklını peynir ekmekle yemiş olması lazım. Beni tanıdınız, beynimin arkasında bir şey olmadığını görmüş olmanız lazım. Eğer aksini düşünüyorsanız sizin gazeteciliğinizi tartışmak gerekir."
Dinçer, bu konu çerçevesinde devletin hassas
kurumlarıyla bir sorun yaşayıp yamadığı sorulması üzerine de, "Hayır, olmadı. Makaleyi bütün olarak okursanız yazılanların farklı yorumlandığını siz de görürsünüz. Ben bu devletin müsteşarıyım ve bu devletin temel kuralları, ilkelerine göre bana verilen görev neyse onu yapacağım, yapmaya devam edeceğim" diye konuştu.
Dinçer, Başbakan Erdoğan'ın istifa etmeyi önerip önermediğinin sorulması üzerine, böyle bir durumun olmadığını belirterek, "İçeride işler dışarıdan göründüğü gibi gitmiyor" dedi. Dinçer, Türkiye'nin geleceğiyle ilgili sorunların tartışılmaya devam edilmesini vurgulayarak kamu yönetiminde yeniden yapılanmanın bu sorunlardan birisi olduğuna dikkati çekti. Dinçer bu konunun sloganvari yönlendirmelerle tartışılacak bir konu olmadığını belirtirken, "Bence bunu ufak tefek şeylere heba etmemeliyiz. Mevcut tartışma yöntemimizin çok sağlıklı olmadığını düşünüyorum" dedi.
Son gelişmeleri öğretim üyesi kimliğiyle
değerlendirmesinin istenmesi üzerine de Dinçer, "Şimdi öğretim üyesi değilim, müsteşar şapkasıyla karşınızdayım" diye konuştu.
Dinçer, "Kamu yönetimiyle bazı şeyleri değiştirmeye çalışıyorsunuz. Sizce devletin hangi kuralları değişir, hangileri değişmez?" şeklinde bir soru yöneltilmesi üzerine de şunları söyledi:
"Yönetim paradigmalarının değiştirilmesi gerektiğini çok açık bir şekilde söyledim. Kamu yönetimi temel kanunu nelerin değiştirilmesi gerektiğini çok açıklıkla ortaya koyuyor. Bunun dışındakiler değişmez."

AKP'YE SİTEM¶

Başbakanlık Müsteşarı Dinçer, kendisinin odağında olduğu tartışmanın siyasi bir niteliği bulunduğuna dikkati çekerek, "Siyasetten birileri konuşursa, siyasiler cevap versin ben devlet memuruyum" dedi. Dinçer, kendisine siyasetten bir savunu ve destek gelmediğinin anımsatılması üzerine "Ne diyeyim. Çıkıp beni savunun mu diyeyim?" diye konuştu.
Dinçer, sohbet toplantısında ortak olduğu iddia edilen şirketler ve yönetim kurulu üyelikleriyle ilgili açıklamalarda da bulundu. Dinçer, Mecramax isimli bir şirkete devlet memuru olmadan ortak olduğunu belirterek Başbakanlık Başdanışmanı Nabi Avcı'nın da ortak olduğu bu şirketin o dönemde faaliyete bile geçmediğini söyledi. Kendisinin hisselerini devrettiğini de kaydeden Dinçer, "Şirket faaliyete devam ediyor, ancak şu anda ilgim yok" dedi.
Ensar Vakfı'nda da bir dönem yönetim kurulu üyeliği yaptığını ifade eden Dinçer, bu vakıfla da şu anda bir ilişkisinin olmadığını söyledi. Dinçer şu anda devam eden tek yönetim kurulu üyeliğinin de Türk Hava Yolları'ndaki üyelik olduğunu, bunun da Başbakanlığın bilgisi dahilinde gerçekleştiğini kaydetti.
Dinçer, imam hatipte okuması konusuna sözü getirirken Karaman'da bir süre İmam Hatip lisesinde okuduktan sonra İstanbul Gazi Osman Paşa Plevne Lisesi'den mezun olduğunu söyledi.