'Mutabakat halindeyiz'

KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş'la İstanbul'da görüşen Başbakan Erdoğan, "Kıbrıs'ta çözüm için yakın işbirliği yürütme konusunda mutabakat halindeyiz" diye konuştu. Denktaş: "Ayrı bir görüşümüz yok."

İSTANBUL - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Başbakan Tayyip Erdoğan'ın dün İstanbul'da baş başa yaptıkları görüşmeden, "Tam mutabakat halindeyiz" mesajı çıktı. Görüşmenin ardından Erdoğan ve Denktaş, ortak bir açıklama yaptı. Erdoğan, Kıbrıs sorunuyla ilgili görüş alış- verişinde bulunduklarını belirterek, şunları söyledi:
"Kıbrıs müzakere süreciyle ilgili olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi sunduk. Denktaş'ın görüşlerini almaktan memnuniyet duyduk. Ortak hedefimiz, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın iyi niyet misyonu çerçevesinde ve adadaki gerçekler temelinde adil ve kalıcı bir barışa katkıda bulunmaktır. Ayrıca KKTC'deki siyasi gelişmeleri de değerlendirdik.
Netice itibarıyla, Kıbrıs'ta kalıcı barış ve çözüm için sarf edilecek gayretlerin Türkiye ile KKTC arasında mevcut olan yakın dayanışma ve işbirliği içinde yürütülmesi hususunda tam mutabakat halindeyiz."
Denktaş da, Kıbrıs meselesinin müşterek bir milli dava olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu: "Hedef kalıcı barıştır, uzlaşmadır. Geçmişin tekrarlanmamasıdır, adanın ve halkımızın güven içinde yaşamasıdır. Bütün bunları görüştük. Ayrı bir görüşümüz yoktur. İnşallah bu güzel işbirliği devam edecek ve milli davamızın yararına olacaktır."
Erdoğan biliyor muydu?
Bu arada, Erdoğan'ın önceki gece CTP lideri Mehmet Ali Talat ile DP lideri Serdar Denktaş'ı aradığı belirtildi. Erdoğan'ın, telefon görüşmesinden, iki liderin aslında Ankara'da koalisyon hükümeti kurmaları yönünde ikna edildikleri de anlaşıldı. Erdoğan, Talat ile Denktaş'a şunları söyledi:
"KKTC'de demokratik sürecin işlemesine katkınızdan ötürü sizi tebrik ederim. Kıbrıs'ta demokrasi daha da üst seviyede işleyecek, yanınızdayız."