Mutabakat ile dönüş mümkün

Mutabakat ile dönüş mümkün
Mutabakat ile dönüş mümkün
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, 'demokratik siyaseti güçlendirme mutabakatı' sağlanırsa boykotu bırakıp Meclis'e geleceklerini söyledi.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

AKP ’nin tutuklu milletvekilleri ve CHP ’nin yemin etmemesi nedeniyle yaşanan krizi çözmek için CHP ve MHP ile sürdürdüğü trafiğin dışında kalan BDP , tek başına AKP ya da hem AKP hem CHP’nin bulunduğu bir ortamda ‘TBMM’de demokratik siyaseti güçlendirme mutabakatı’ sağlama arayışında.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in partilerle yaptığı görüşmelerin ardından, CHP, AKP ve MHP ile ortak bir deklarasyon yayımlayıp TBMM’ye yeminli dönebilmenin yolunu araladı. BDP ise Çiçek ile yaptıkları görüşmeye karşın bu sürecin dışında kaldı. CHP’nin pazartesi günü yemin etmesi gündeme gelince ve Abdullah Öcalan yeni açıklamalar yapınca gözler BDP’ye çevrildi.

Bütün bu gelişmeleri dün BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş’a sorduk. Demirtaş, kendileri için sorunun cezaevindeki vekiller krizinden öte, Meclis’in nasıl çalıştırılacağı sorunu olduğunu ifade etti. Demirtaş, “Biz katkı sunmaya hazırız. Konuşalım, tartışalım, AKP bizimle de görüşmeli” dedi. Demirtaş, Meclis’in demokratik siyaseti güçlendirecek şekilde çalıştırılacağına dair AKP ve CHP ile bir mutabakat sağladıkları takdirde 15 Temmuz’dan önce herhangi bir oturumda gelip yemin edebileceklerini belirtti.

Öcalan’ın yaptığı açıklamaların, kendi açıklamalarıyla birebir örtüştüğüne dikkat çeken Demirtaş, “Öcalan ile aramızda talimat ilişkisi yok. Ancak (söylediklerinde) bizim söylediğimizin dışında bir şey yok” dedi. Öcalan’ın ‘devlet ile kurulması konusunda mutabakata vardık’ dediği barış konseyinin süreç için en önemli aşama olduğunu belirten Demirtaş, “Onu çok önemsiyoruz” dese de, TBMM’ye dönüş için bunun yetmeyeceğini, demokratik siyaseti güçlendirecek mutabakat beklentisi konusunda ısrar edeceklerini söyledi. Demirtaş, “Mayınlı tarlaya gözü kapalı girmek istemiyoruz” dedi.

‘Mesele sadece vekiller değil’
BDP destekli eski EMEP lideri İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Meclis çalışmalarına katılmak istediklerini vurguladı. Tüzel Twitter’da şöyle dedi:

“Meclis çalışmalarına katılmak istiyoruz. Ama tek çalışma alanımız Meclis değil. Mesele sadece vekil arkadaşlarımızın durumu değil, egemen siyasetin ve AKP yönetiminin demokrasiye, Kürt sorununa yaklaşımı.” Öte yandan dün Diyarbakır’da toplanan BDP’li belediye başkanları DTK’yı olağanüstü toplantıyı çağırdı ve ‘demokratik özerklik’ istedi.