Müzakereler başlasın yeter'

Başbakan Erdoğan, Almanya Başbakanı'nın 'şartlı evet' sözü için, "Müzakere önemli, üyelik 10 yıl sonra olsa da olur" dedi.

BALIKESİR - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in, Avrupa Birliği'nin Türkiye'yle üyelik müzakeresine 'şartlı
evet' diyebileceği yönündeki sözlerini değerlendirirken, "Müzakere sürecini önemsiyorum. Üyelik 10 sene sonra da olsa önemli değil" dedi.
Tatil yapan Başbakan Erdoğan, Marmara ilçesinden sonra önceki gün Avşa Adası'na gitti. Burada belde halkı ve tatilciler tarafından sevgi gösterisiyle karşılanan Erdoğan, ezilme tehlikesi geçirdi. Belediye binasının yanında bulunan taksi durağında oturan Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, "Almanya Başbakanı'nın, Türkiye'nin Avrupa Birliğine tam üyeliğine ilişkin sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, şunları söyledi:
'Türkiye gerekeni yapar'
"Aralık 2004'te Avrupa Birliği tarafından verilecek karar, müzakere süreciyle ilgili bir karardır. Müzakere süresi alındıktan sonra, Türkiye bu süreç içerisinde yapılması gerekenleri yerine getirir.
Tabii bu ne kadar süre olacaktır kestiremeyiz. Ne zaman biterse Türkiye o zaman üye olur. Onun için ben tam üyelikten çok, şu anda müzakere sürecini önemsiyorum. İnanıyorum ki, Avrupa Birliği Türkiye'yi tam üye yapacaktır. Bunun tarihi beş sene mi, 10 senemi olur. Bu çok önemli değil."