'Müzakereler' Meclis'te

Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin süreç bugün Meclis'te tartışılacak.

ANKARA - Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin süreç bugün Meclis'te tartışılacak. Adada 19 Şubat'ta başlayacak olan yeni müzakereler nedeniyle Meclis'te Kıbrıs konusunda yapılacak genel görüşmeyi ertelemek isteyen hükümet, CHP'nin itirazının ardından bilgi vermeyi kabul etti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos ve ABD gezilerinin ardından Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin süreç hızlandı. BM Genel Sekreteri Kofi Annan' ın Kıbrıs'ta tarafları New York'ta görüşmelere davet etmesiyle birlikte hükümet, Meclis'e bilgi verme kararı aldı. Bu arada CHP de, Kıbrıs konusunda genel görüşme önergesi verdi. İki parti geçen hafta New York'taki görüşmeleri etkilememek amacıyla Kıbrıs'ın Meclis'te bu hafta
elealınması görüşünde birleşti.
New York'taki görüşmelerde 19 Şubat'ta adada müzakerelere devam kararı çıkınca AKP Kıbrıs sorununun Meclis'te tartışılması için adada başlayacak olan müzakelerin de beklenmesini istedi. Ancak CHP, buna karşı çıktı.
AKP ve CHP yönetimi dün gün boyunca telefon görüşmeleri yaptı. CHP'nin konunun Meclis'te 19 Şubat'ta başlayacak müzakerelerden önce ele alınmasında ısrar etmesi üzerine AKP, konunun bugün görüşülmesine karar verdi. TBMM Danışma Kurulu, bugün toplanarak Meclis'in bu haftaki gündemini belirleyecek. Anlaşma çerçevesinde Genel Kurul'da CHP'nin Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin politikaların değerlendirilmesi amacıyla verdiği genel görüşme önergesinin öngörüşmeleri yapılacak.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün hükümet adına konuşacağı görüşmelerde AKP adına AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış, CHP adına İstanbul Milletvekilleri Onur Öymen ile Şükrü Elekdağ söz alacak. DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar da 'şahsı adına' konuşacak.