Müzakerenin çatısı Gül'e göre oluşacak

Önceki günkü Bakanlar Kurulu'nda, AB ile müzakere heyetinin çatısının Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün konumuna göre şekillendirilmesine karar verildi.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Önceki günkü Bakanlar Kurulu'nda, AB ile müzakere heyetinin çatısının Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün konumuna göre şekillendirilmesine karar verildi. Buna göre en tepede yer alacak bir siyasi kişi, müzakere heyet başkanı olacak. Altında siyasi mi teknokrat mı olacağına henüz karar verilmeyen başmüzakereci görev yapacak. Başmüzakerecinin bürokrat kökenli yardımcıları olacak. Ayrıca heyette bakanlıklar ve diğer kamu kurumlarından, alanında uzman ve müzakere yeteneğine sahip kişilere yer verilecek.
Yeni yıldaki ilk Bakanlar Kurulu'nda çatıyla ilgili kesin karar verilecek ve yasal düzenlemeler için harekete geçilecek. Düzenlemeler 2005'in ortasına kadar bitirilecek.
Sivil topluma çağrı
Bakanlar Kurulu'nda müzakere süreci için sivil toplum örgütlerinden uzman temsilcilerin yer alacağı danışma kurulunun oluşturulması da gündeme geldi. Buna göre sivil toplum örgütlerine çağrı yapılacak, görüş üretmek ve müzakerelere destek amacıyla oluşturulacak kurulda yer almaları istenecek.
Müzakere çatısı için aralarında Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan'ın da yer aldığı AB'ye üye ülkelerin deneyimleri incelendi ve AB Bakanlığı kurulmasının değerlendirilmesi benimsendi.