'Müzakâreyi başlatın, her türlü destek verelim'

'Müzakâreyi başlatın, her türlü destek verelim'
'Müzakâreyi başlatın, her türlü destek verelim'
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, hükümete yeni bir çağrı yaptı ve hükümetin 'askeri seçeneği askıya aldığını, Kürt sorununda müzakere başlatacağını' açıklaması halinde çatışmaların karşılıklı olarak bitirilmesi için her türlü desteği sağlayacaklarını söyledi.
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

Demirtaş dün Foça’da yaşanan saldırıyla ilgili hükümeti suçlayarak, “15 gündür Şemdinli’de savaş yaşanıyor fakat İzmir’de bomba patladığı zaman gündeme geliyor. Ya Şemdinli’yi Türkiye olarak görmüyorlar, ya da savaşın sadece Kürtleri veya gariban askerleri etkilediği zaman savaş olmadığını düşünüyorlar” diye konuştu. Eylemlerin batıya yönelmesinin toplumda milliyetçiliği tırmandıracağına da dikkat çeken Demirtaş, “En tehlikeli şey karşılıklı milletçilik ve etnik gerilimin artmasıdır” dedi.
“Bugün gelinen noktadan hızla çıkılmak isteniyorsa artık ‘şununla görüşmem, bununla görüşmem, BDP ile görüşmem, Öcalan’la görüşmem, PKK ile görüşmem’ gibi kuruntuları bir tarafa bırakıp ülkenin ortak geleceği için ortak diyalog zamanıdır” diyen Demirtaş, hükümetin ‘askeri seçeneği askıya aldığını ve Kürt sorununda müzakere başlatacağını’ açıklaması halinde çatışmaların karşılıklı olarak bitirilmesi için her türlü desteği sağlayacaklarını vurguladı. 

Kosteri tamir edin 
Demirtaş, “Arabuluculuk dahil her türlü rolü oynarız. Bir sivil hükümetin çıkıp ‘Askeri seçenek dışında siyasi seçenekle sorunu çözmeye karar verdik’ demesi devletin ve hükümetin özgüvenini gösterir, zaafını değil. Biz ‘Devlet silah bıraksın, karakolları, kışlaları boşaltsın’ demiyoruz. Söylediğimiz çok net. Elinde silah olsun ama sıkmasın. PKK’da askere karşı silah sıkmasın” dedi. Abdullah Öcalan ile görüşmenin örgütün saldırılarını durdurabileceğini söyleyen Demirtaş, “O koster bozuk oldukça savaş büyüyor. Kosteri tamir edin, koster barışa doğru gitsin” diye konuştu.