Nakşi şeyhini ziyaret etti

Başbakan Tayyip Erdoğan, AKP İl Başkanlığı'nın düzenlediği bir program için bulunduğu Konya'da...
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

KONYA - Başbakan Tayyip Erdoğan, AKP İl Başkanlığı'nın düzenlediği bir program için bulunduğu Konya'da, eski MSP milletvekili ve Nakşibendi tarikatının önde gelen şeyhlerinden Tahir Büyükkörükçü'yü ziyaret etti. Erdoğan'ın programında bulunmayan ziyaret hakkında bilgi de verilmedi.
Cuma namazını Selimiye Camii'nde kılan Erdoğan, daha sonra Mevlana türbesini ziyaret etti. Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na geçen Erdoğan, ayrılırken koruma araçları gazetecilerin yolunu keserek, Başbakan'ı takip etmelerini engelledi. Erdoğan, eski MSP milletvekillerinden Tahir Büyükkörükçü'yü Erenköy Mahallesi'ndeki evinde ziyaret etti. Bu sırada Erdoğan'ın korumaları görüntü almak isteyen gazetecilere yine engel oldu. İçeride 45 dakika kalan Erdoğan, açıklama yapmadan ayrıldı. Büyükkörükçü'nün oğlu Abdurrahman Büyükkörükçü babasının hasta olduğunu, kalkamadığını, Erdoğan'ın da nezaket ziyareti yaptığını söyledi.
Erbakan'ın izinde
Konya Müftülüğü görevinde bulunan ve 1977'de MSP'den milletvekili seçilen Büyükkörükçü'yü, Necmettin Erbakan da sık sık ziyaret ediyordu. Mevlana'nın eserleri konusunda yaşayan en önemli uzmanlardan biri kabul edilen Büyükkörükçü, Nakşibendi tarikatının önemli isimleri arasında.
Başbakan Erdoğan, 2-11 Aralık'ta Avustralya gezisi sırasında da Fethullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen Şule Koleji'ni ziyaret etmek istemiş, ancak 'yanlış anlaşılır' gerekçesiyle bakanlar Ali Babacan ile Binali Yıldırım'ı ziyarete göndermişti.