NATO ile liste gerilimi

NATO Genel Sekreteri Scheffer, dün Ankara'da Dışişleri Bakanı Gül'le bir araya geldi. Scheffer, bazı ülkelerin terör örgütleri listesinin güncellenmesine karşı çıktığını söyledi. Gül, "Öyleyse 2003 yılında hazırlanan listenin hâlâ geçerli olduğunu açıklayalım" önerisinde bulundu.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer'in Ankara temaslarında, PKK'nın da içinde yer aldığı NATO terör örgütleri listesinin bazı müttefiklerin itirazları nedeniyle yayımlanamaması konusu öne çıktı. NATO'nun 2003'te yayımladığı terör örgütü listesinin güncellenerek yeniden yayımlanmasını isteyen Türkiye, 'bunun yapılamaması durumunda 2003 listesinin geçerli olduğunun ilan edilmesini' gündeme getirdi.
İlk görüşme Gül'le
Eşinin kardeşi olan Hollanda Büyükelçiliği Müsteşarı Tom Ooschot'la görüşmek için Ankara'ya gelen Scheffer, dün Türk hükümet yetkilileriyle buluştu. Sabah saatlerinde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le kahvaltı yanan Scheffer'le, ilk kez Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Yaşar Büyükanıt'ın gündeme getirdiği 'terör listesi' konusu ele alındı.
NATO'da yaşanan sıkıntının temelinde PKK'nın terör örgütü listesine alınmaması değil, PKK' nın da içinde bulunduğu terör örgütü listesinin güncellenerek yeniden yayımlanmaması yatıyor. NATO Askeri Komitesi 2003'te terörizmle ilgili bir belgeyi kabul etti, buna ek olarak da bir terör örgütü listesi yayımladı. Türkiye, bu belge ve listenin 2005 yılında güncellenmesini ve yeniden yayımlanmasını talep etti.
Bu istem NATO'nun Avrupalı üyelerince, 'Terör listeleri siyasi sorun oluyor' gerekçesini öne sürmeleri nedeniyle gerçekleşmedi. Türkiye de bunun üzerine, 'O zaman 2003 listesinin geçerli olduğuna ilişkin yazılı açıklama yapalım' önerisini getirdi. Gül, NATO'da hâlâ üzerinde görüş birliği sağlanamayan bu istemi Scheffer'in gündemine getirdi.
'BM listesinde var'
Scheffer'se, 'Benim için PKK terör örgütüdür. Listenin yeniden yayımlanıp yayımlanmaması bunu değiştirmez. Ancak karar için konsensüs gerek' yanıtını verdi. Scheffer, Bilkent Üniversitesi'ndeki konferans sırasında bir katılımcının konuyla ilgili sorusu üzerine de şu yanıtı verdi: "PKK benim açımdan terör örgütüdür. Zaten bütün NATO üyeleri BM üyesi. Ve BM de PKK'yı bir terör örgütü olarak kabul etti."
Gül-Scheffer görüşmesinde Kıbrıs ve NATO-AB işbirliği konuları da gündeme geldi. Gül'ün Kıbrıs Rumları'nın işbirliğine yanaşmadığı eleştirisinde bulunduğu, Scheffer'in de hak vererek, 'Haklısınız. Tango için iki kişi gerek' ifadelerini kullandığı öğrenildi. Görüşmede, Afganistan, Irak ve İran'da ele alındı.
Scheffer, daha sonra konferans vermek üzere Bilkent Üniversitesi'ne gitti. Gazetecilerde konferansın verileceği salonda yerlerini aldı. Ancak üniversite yetkilileri, 'Burası üniversite, öncelik öğrencilerin. Koltukları boşaltmanızı istiyoruz' dedi. Bunun üzerine gazeteciler, protesto ederek üniversiteyi terk etti.
NATO Basın Dairesi'nin yayımladığı metne göre Scheffer, Bilkent'te şunları söyledi: "Türkiye'nin, NATO ile AB arasında ortaklık geliştirilmesinde de oynayacağı önemli bir rol var. Tabii ki Türkiye'nin AB üyeliği müzakerelerinde gidilmesi gereken bir yol var, ama önümüzdeki yol herkesin görebileceği kadar açık. Eğer Türkiye gerçekten kararlı olursa, bu bize NATO-AB arasında daha yakın bir işbirliği inşa etmemize de yardımcı olacak."
Scheffer, Türkiye'nin geçen on yıllarda Kemal Atatürk'ün ayak izlerini takip ederek, hem kendisi için hem de Avrupa-Atlantik boyutunda güvenlik ürettiğini belirtirken de, "Bu sizlerin 21. yüzyılda da devam ettireceği gururlu bir gelenek" dedi.
Özkök'le görüşme yok
Scheffer, temasları kapsamında Başbakan Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'le de bir araya geldi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün ise Ankara'da bulunmasına karşın Scheffer'i kabul etmemesi dikkat çekti.