Nazım yeniden Türk vatandaşı oluyor

Sözcü Cemil Çiçek: Aile isterse Nazım Hikmet'in mezarının Moskova'dan getirilmesi konusunda bizim için bir sakınca yok

 

ANKARA - 1951 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığından çıkartılan Nazım Hikmet'e vatandaşlık yolu açıldı. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı'nın ortadan kaldırılması için yeni bir Bakanlar Kurulu kararının imzaya açıldığını açıkladı. Nazım'ın Moskova'daki mezarının Türkiye'ye getirilmesinde 'sakınca olmadığını' söyleyen Çiçek, bu konudaki kararı ise ailesinin vereceğini ifade etti.
Bakanlar Kurulu toplantısının ardandan açıklamalarda bulunan Çiçek, hükümetin sürpriz kararını şöyle dile getirdi:
"Bakanlar Kurulu'nda ele aldığımız bir başka konu Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığından çıkarılmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararının ortadan kaldırılmasıdır. Eski Ceza Kanunu'nun 141. ve 142. maddesine göre, 25. 7. 1951 tarihinde Türk vatandaşlığından çıkarılmış olan Nazım Hikmet'in tekrar Türk vatandaşlığına dönmesine imkan veren bir Bakanlar Kurulu kararı imzaya açılmış ve tamamlanmıştır. Böylece uzunca bir zamandan beri Türkiye'de tartışma konusu olan bu konu da ümit ediyoruz ki gündemden düşmüş olacaktır. Doğru bir iş yaptığımızı düşünüyoruz. Esasen Türk vatandaşlığından çıkarılmasını gerektirecek yasa maddeleri geçmiş dönemlerde ortadan kaldırılmıştır. Kaldı ki 2002 yılı bütün dünyada UNESCO tarafından Nazım Hikmet yılı ilan edilmiştir. Tüm dünya edebiyat çevrelerinden takdir gören, saygı duyulan bir isim olması hasebiyle artık anlamı kalmamış, hukuki dayanakları kalmamış bu kararın da ortadan kaldırılması gerekmekteydi. Dolayısıyla 1951 de alınmış olan bu karar Bakanlar Kurulu kararıyla ortadan kaldırılmış olmaktadır."

Mezarda söz ailenin
Çiçek, bir gazetecinin Nazım'ın mezarının Türkiye'ye nakli konusundaki sorusuna ise, "Mezar konusu zaman zaman tartışılıyor. Bunlara bir bakmak lazım; gelmesinde fayda var mıdır yok mudur? Ailesi ne der? Tek başına hükümetin verebileceği bir karar değil. Eğer faydalı olacaksa Türkiye'ye getirilmesinde bizim yönümüzden sakınca yoktur. Biz olaya olumlu bakarız." (Radikal)


  http://www.radikal.com.tr/91565191565196

  YORUMLAR
  (96 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  saygı - maydin99

  Nazım hikmet memleket Memleket Nazım Hikmet Yoktur ihtiyaç vatandaşlığa, nazım bizim ve tüm dünyanın vatandaşıdır zaten

  Vasiyet - furkaniren

  Aileside olumlu bakar muhtemelen. Bizim halkımızın şairinin mezarı doğduğu toprakalrda olmalı

  Gerekçeye bakarmısınız." - ziran dersim

  " Kaldı ki 2002 yılı bütün dünyada UNESCO tarafından Nazım Hikmet yılı ilan edilmiştir. Tüm dünya edebiyat çevrelerinden takdir gören, saygı duyulan bir isim olması hasebiyle artık anlamı kalmamış, hukuki dayanakları kalmamış bu kararın da ortadan kaldırılması gerekmekteydi. Dolayısıyla 1951 de alınmış olan bu karar Bakanlar Kurulu kararıyla ortadan kaldırılmış olmaktadır." Yani dünya saygı duyduğu için kabul ediyoruz vatandaşlığını, yoksa bizim umrumuzda değil zaten.

  NAZIM HİKMET, AKP ve CEMİL ÇİÇEK ( ? ) - rıfat doğan

  hükümet sözcülerinin, yapacakları açıklamayı seçme şansı yok mu acaba ? bu konu ile ilgili açıklamanın cemil bey' e düşmesi kendi adına talihsizlik olsa gerek. açıklamayı yaparken ' böylece bir beladan kurtulduk' der gibiydi.

  Faydacı Zihniyet - ettajames

  Türkiye'ye faydalı olacaksa mezarının ülkemize taşınmasında bir "sakınca" görülmedi... Baktılar ki tüm dünya sahipleniyor Nazım Hikmet'i ve onun "insan" anlayışını, Nazım üzerinden nemalanıp sempati toplamakta bir sakınca görülmedi esasen. Faydası olacaksa neden olmasın tabi ya!.. Kaçı Nazım Hikmet'i bir kerecik okumuş acaba?

  NAZIM'DAN KALAN BİR AVUÇ TOPRAK - yeliz_85

  HAPİSLERDE ÇÜRÜTÜN VATAN HAİNİ İLAN EDİN YETMEDİ ÜLKEDEN ATIN YABAN ELLERDE ÖLMESİNE GÖZ YUMUN SONRA DA BENİM ŞAİRİMDİ DİYEREK ONDAN KALMA BİR AVUÇ TOPRAĞA SAHİP ÇIKIN İŞTE DEMOKRASİNİN İÇ YÜZÜ.....Nazım Hikmet'in mezarının Türkiye'ye getirilmesi onun vasiyetiydi benim de büyük bir temennimdi fakat bunu yapanlar neden yapıyorlar bu bir vicdani rahatsızlık mı(hiç sanmıyorum) yoksa göz boyama mı? neden belli yine de ben Nazım'ın mezarını ziyaret edeceğim günleri dört gözle bekliyorum. Umarım bir an önce getirilir.

  KOMÜNİST NAZIM - mustafa_suphi

  Nazım'ın Türk vatandaşı olması kimin umurunda..Nazım bir şair, Nazım bir insandı hepsini de kapsayacak şekilde Nazım KOMÜNİSTTİ. Ölene dek bunu gururla haykırmıştı. Evet, Nazım bir şey yapmıştı, onları rahatsız etmişti. Çünkü TKP'liydi Nazım, bir davanın mücadelesini veriyor, üstelik bunu dünyaya duyuruyordu. Bugün Nazım Dünya sosyalist hareketine malolmuştur. AKP'nin bu oy avcılığı tutmaz, Nazım onlara 8-10 beden büyük gelir çünkü, onu kapsayamazlar, dillerini yakar, ellerini tutuşturur onların Nazım...Vatandaş olmuş olmamış ne olur, Komünist Nazım MEMLEKETTİR!!