Nazımiyeli ailenin okuyan tek çocuğu

Nazımiyeli ailenin okuyan tek çocuğu
Nazımiyeli ailenin okuyan tek çocuğu

Kemal Kılıçdaroğlu 36 yıldır teyzesinin kızı Selvi hanımla evli.

Yeni CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Tunceli'nin Nazımiye ilçesinde, tapu memuru Kamer beyle ev hanımı Yemuş hanımın yedi çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Ailenin üniversite okuyan tek çocuğuydu. 68 kuşağından olan Kılıçdaroğlu iş hayatına hesap uzman yardımcısı olarak başladı

ANKARA - CHP Genel Başkanlığı koltuğuna oturan Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık 1948’de Tunceli’nin Nazımiye ilçesinde doğdu. Tapu Memuru Kamer Bey ve ev kadını Yemuş Hanım’ın yedi çocuğundan bir olan Kılıçdaroğlu, kalabalık bir ailede büyüdü. Ailenin dördüncü çocuğu olan Kemal Kılıçdaroğlu, ilk ve ortaöğretimini Erciş, Tunceli, Genç ve Elazığ gibi bölgenin değişik il ve ilçelerinde tamamladı. Liseyi birincilikle bitirdi. Cebeligiller diye anılan ailesi Kureyşan aşiretine mensuptu. Ailenin daha önce sahip olduğu ‘Karabulut’ soyadı, yaşadıkları köyde herkesin aynı soyadını taşıması nedeniyle, babası tarafından 1950’lerde ‘Kılıçdaroğlu’ olarak değiştirildi. 

Yumurta sattı, ocakta çalıştı
Kılıçdaroğlu, ekmek parası kazanmaya çocuk yaşta başladı. Yumurta, karpuz, domates, salatalık satarak para kazanan Kılıçdaroğlu, tuğla ocağında da çalıştı.
 Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden 1971’de mezun olan Kılıçdaroğlu, üniversite yıllarında sol ideolojiyle tanıştı. Eylemci kimliğiyle öne çıkan Kılıçdaroğlu, yine bu yıllarda Toplumsal ve Kültürel Eylemler Derneği Başkanlığı yapmasının yanı sıra Sosyal Demokrasi Dernekleri Federasyonu Bilim Kurulu’nda da yer aldı. Kardeşleri arasında tek üniversite okuyan oldu.
Üniversiteyi bitirince, Maliye Bakanlığı’nda hayatının dönüm noktası olarak nitelendirdiği hesap uzman yardımcılığı sınavını kazandı ve mesleki yaşamına ilk adımı attı. Bir süre sonra hesap uzmanı olan Kılıçdaroğlu, bir yıl süreliğine Fransa’ya gitti. 1983’te Gelirler Genel Müdürlüğü’ne atanan Kılıçdaroğlu, burada Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildi. Bu süreçte Turgut Özal ’la gece yarılarına kadar çalışma fırsatı da buldu. Tarih 1991 yılını gösterdiğinde Bağ-Kur’a atanan ve genel müdürlük yapan Kılıçdaroğlu, 1992’de mesleki kariyerinde en çok konuşulan basamak olan Sosyal Sigortalar Kurumu’na (SSK) Genel Müdürü oldu. 

1994’te yılın bürokratı
1994’de Ekonomik Trend Dergisi’nce yılın bürokratı seçilen Kılıçdaroğlu, bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda müsteşar yardımcılığı görevini yürüttükten sonra, Ocak 1999’da emekli oldu. 8. Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında Kayıtdışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonu Başkanlığı’nı yürüten Kılıçdaroğlu, Hacettepe Üniversitesi’nde de bir süre öğretim görevlisi olarak çalıştı. Kılıçdaroğlu, Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu üyeliği görevinde de bulundu.
Kılıçdaroğlu’nun siyasete yönelik ilk girişimi, 18 Nisan 1999 genel seçimleri sırasında oldu. Seçimlerde DSP’den aday olmak için 1999’da SSK Genel Müdürlüğü’nden ayrılan Kılıçdaroğlu, listeye giremedi. Siyasi yaşamının başlangıç noktası ise Vatandaşın Vergisini Koruma Derneği Başkanlığı yaptığı sırada Deniz Baykal’ın kendisini CHP’ye davet etmesi oldu. Kılıçdaroğlu, bu daveti kabul ederek, önce Parti Meclisi’ne, ardından Merkez Yürütme Kurulu’na girdi. 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde, CHP’den İstanbul Milletvekili  seçildi. Kılıçdaroğlu, Temmuz 2007 genel seçimlerinde 23. dönem CHP İstanbul Milletvekili olarak ikinci kez Meclis’e girerken, bu kez partisinin grup başkanvekilliği görevini de üstlendi.
Kılıçdaroğlu, siyasete girdikten sonra, ortaya çıkardığı yolsuzluk dosyalariyla, adını duyurdu. AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli ve Dengir Mir Mehmet Fırat’ın istifa etmelerine sebep olarak, dikkatleri üzerine çekti. Kılıçdaroğlu’nun üçüncü hedefi ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek oldu. Kılıçdaroğlu ve Gökçek, bir televizyon kanalında karşı karşıya geldi. Kılıçdaroğlu’nun tartışma sırasındaki sakinliğine karşın, Gökçek’in gerginliği uzun süre Türkiye’nin gündemini meşgul etti.
Deniz Feneri’ndeki yolsuzluk davasının Türkiye ayağına ilişkin topladığı belgelerle de kendinden söz ettiren Kılıçdaroğlu’na, özellikle iktidar partisinin tepkilerine neden olurken, kendisine bu arada ‘Dosyacı Kemal’ ve ‘Belge Kemal’ lakabı da takıldı.

İstanbul’da yüzde 38’i gördü
2009 yerel seçimlerinde CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adı gündeme geldi.
Kılıçdaroğlu, “Baykal, yeni bir lider adayını daha sildi” iddialarına rağmen, İstanbul’da büyük bir mücadele başlattı. İstanbul CHP il Başkanı Gürsel Tekin ile birlikte yürüttüğü seçim kampanyasında Kılıçdaroğlu, partisinin oy oranını 2004 Yerel Seçimleri’ne oranla yüzde 25’in üstünde artırarak, yüzde 38’e ulaştırdı.
İstanbul’da seçim kampanyası sırasında, Beyoğlu ’nda bir vatandaşın “Gandi Kemal geldi” diye hitap etmesiyle, Hindistan’ın ünlü lideri Gandi’yle özdeşleştirilen Kılıçdaroğlu, özel yaşamındaki mütevazılığı ve sakin görünümüyle de Bülent Ecevit’e benzetildi. Kılıçdaroğlu, daha sonra yaptığı açıklamalarda, bu yakıştırmadan onur duyduğunu belirterek, “Gandi’ye benzemek sadece bana onur verir. Gandi önemli siyasi lider aslında, şiddete başvurmadan bir ülkenin bağımsızlığını sağlayan önemli bir hareketin lideri. Onun yaptıklarını keşke yapabilsek” dedi.
Kılıçdaroğlu, partisi içerisinde ilk çekişmesini de ‘Dersim olaylarına’ ilişkin tartışmada yaşadı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’i, Dersim isyanına yapılan müdaheleyi savunmasına tepki göstererek, “Gereği yapılmalı” sözleriyle istifaya çağırdı. Ancak Deniz Baykal, tartışma büyümeden araya girdi ve konuyu kapattı.

Selvi hanımla 1974’te evlendi
Kılıçdaroğlu, 1974’de Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nu ikinci sınıfta okurken terk eden teyzesinin kızı Selvi Hanım’la evlendi. Bu birliktelikten üç çocuk ve bir torun sahibi olan Kemal ve Selvi Kılıçdaroğlu çiftinin çocuklarının üçü de üniversite mezunu. Kızı Aslı ve damadı Cenk’in kızı Duru sayesinde torun sevgisini yaşayan Kılıçdaroğlu’nun kızı Zeynep ise resmi bir kurumda avukatlık yapıyor. 

Oğlu bateri çalıyor
Kılıçdaroğlu çiftinin oğulları 26 yaşındaki Kerem Kılıçdaroğlu ise ailenin en küçüğü. Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi mezunu olan Kılıçdaroğlu, ODTÜ Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisans yaptı. Akademisyenlik yapmak isteyen Kerem Kılıçdaroğlu, arkadaşlarıyla sekiz yıl önce kurdukları Sert Sessiz Rock Grubu’nun da bateristi.
Mütevazı yaşamıyla dikkat çeken memur emeklisi Kılıçdaroğlu ve ailesi, 2010 mal beyanlarına göre üçü Ankara’da biri İstanbul İçerenköyde olmak üzere toplam dört konuta sahip. Konutlardan ikisi Kılıçdaroğlu’nun, ikisi de eşi Sevim Hanım’ın adına tapulu. Ayrıca Kılıçdaroğlu adına 165 bin lira değerinde bir arsa ve üç kooperatifte hissesi var. Kılıçdaroğlu’nun oğlu Kerem, 2004 model bir otomobil sahibiyken, eşinin taşınabilir tek varlığı 1983’te  aldığı pırlanta yüzük.
2008 ve 2009 yıllarına ilişkin mal beyanı listelerinde Selvi Hanım’a ait gözüken 10 adet Cumhuriyet altını, 2010 listesinde kayıttan düşülmüş. 2010 mal bildirimi beyanına göre, Kılıçdaroğlu’nun 2009 ve 2010 yıllarında 7 bin liralık alacağı görülürken, 2009 listesinde Kılıçdaroğlu’nun iki farklı bankaya yaklaşık 92 bin lira borcu olduğu belirtiliyor. Kılıçdaroğlu’nun, 2010 mal beyanında bu borç 57 bin liraya düşmüş görünüyor.

Sekiz orijinal tablosu var
Kılıçdaroğlu, 8 parçadan oluşan bir resim koleksiyonuna sahip. Evini süsleyen koleksiyonunda, Fikret Otyam, Nuri Abaç gibi ressamların imzaları var. Tabloların 2 bin 733 lira değerinde olduğu belirtiliyor. Müzikle de ilgilenen Kılıçdaroğlu, özellikle halk müziği dinlemekten keyif alıyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun imza attığı üç kitap ve çok sayıda makalesi de bulunuyor. Kılıçdaroğlu’nun yayımladığı kitapları şöyle: 
* İşsizlik Sigortası Kanunu-Yorum ve Açıklamalar, TÜRMOB, Ocak 1993 * 1948 Türkiye İktisat Kongresi, 1. baskı DPT, 2. baskı SPK, Eylül 1997 * Kayıtdışı Ekonomi ve Bürokraside Yeniden Yapılanma Gereği, TÜRMOB, Ekim 1997. (Radikal)