'Neşter-2'ye ağır eleştiri

Yeni kurulan Adalet Akademisi'nde Prof. Karayalçın, 'Neşter-2' Operasyonu'nu çok sert eleştirdi. Adalet Bakanı Çiçek, "Savcı yetkisini kullandı" dedi.

ANKARA - Türkiye Adalet Akademisi, dün yargının zirvesini buluşturan törenle derslerine başladı. Akademinin ilk dersi ise, yargıda rüşvet iddialarını kapsayan ve 'Neşter-2' adıyla başlatılan, ancak gözaltındaki 12 kişinin de serbest bırakılması üzerine büyük tartışma yaratan operasyon oldu.
En dikkat çekici konuşmayı Adalet Akademisi'nin 33 yıl önceki fikir babası da olan Ankara Üniversitesi Bankacılık ve Ticaret Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Yaşar Karayalçın yaptı. Karayalçın, şunları söyledi:
'Şenlik gibi operasyon'
"Savcı hâkim değil, müddeidir (iddia edendir). Hazırlık tahkikatında da gizlilik esası vardır. Ama Türkiye'deki uygulama bütün hukukçuları rencide edecek mahiyette. Gazetelerde çeşit çeşit operasyon haberleri yayımlandı.
Tahkikat safhasında gece yarısı evlere gidiliyor. Basın davet ediliyor, şenlik var gibi. Bu insanlar teşhir ediliyor. Savcılar, bakanlıktan gelen müfettiş raporlarına dayanarak başka delil aramadan dava açıyor. Kişiler, bir-iki sene hapishanede yattıktan sonra delil yetersizliğinden beraat ediyor. Bu büyük felaket. Türk adaleti için ayıptır.
Çiçek: Savcı hata yapmadı
Soruşturmada, savcının, güvenlik görevlilerinin geceleri basına intikal edecek operasyonlarla zanlıları teşhir etme imkânı ortadan kaldırılmalı. Yeterli kanıt olmadan insanlar katiyen ceza mahkemelerine gönderilmemeli."
Adalet Bakanı Cemil Çiçek ise, toplantıdan sonra gazetecilerin soruları üzerine Karayalçın'ın sözlerini şöyle yanıtladı: "DGM savcısı, bazı bilgilere ulaştığı kanaatiyle soruşturma başlatmış. Soruşturmanın boyutlarını da dikkate alarak bilgi vermesi gereken yerlere bilgiyi vermiş ve kendisinin yetkisini aşan ve bir başka yargı mensubunun yetkisine giren konularda da talepte bulunmuş. Şu ana kadarki işlemde usul hukukuna aykırılık yok.
Basının da belli konuları belirli bir çerçevede tutması gerekir. Bu olay ilk başladığı günde hemen gruplara mal edildi. Bunun üzerine savcı, gruplarla ilgisi olmadığını açıkladı. Bu gruplar dediğiniz Türk iş hayatında olan ticari itibarı olan kişiler. Bir yargıç talepte bulunmuş, bir başka yargı mensubu o talebe o şekliyle itibar etmemiş, tahliye etmiş. Türkiye'de ayrıcalıklar demokrasisi var. Milletvekili dokunulmazlıkları da dahil olmak üzere bu ayrıcalıklar gözden geçirilmeli."
Dosya bakanlıkta
Neşter-2 soruşturmasında, Ankara DGM Başsavcısı Fevzi Elmas, soruşturma savcısı Ömer Süha Aldan'dan soruşturmayla ilgili açıklama yapmamasını, gazetecilerin de savcı katlarına çıkışına izin verilmemesini istedi. Verilen tahliye kararlarına itiraz hazırlığı yapan savcı Aldan ise, dosyada ismi geçen kimi yargıçlarla ilgili bulguları gereği yapılmak üzere Adalet Bakanlığı'na iletti.