'Neşter-3 Davası'nda itiraf

SSK'nın trilyonlarca lira dolandırıldığı iddiasıyla açılan ve son olarak yargıya rüşvet iddialarıyla gündeme gelen 'Neşter davası'nın bir de yan davası oldu.

ANKARA - SSK'nın trilyonlarca lira dolandırıldığı iddiasıyla açılan ve son olarak yargıya rüşvet iddialarıyla gündeme gelen 'Neşter davası'nın bir de yan davası oldu. Ana soruşturmadaki telefon dinleme kayıtlarının yer aldığı CD'lerin DGM emanet memuru tarafından sanık avukatına satılması iddiasıyla açılan dava dün başladı. Üç yıla kadar hapsi istenen sanıklar CD alışverişini kabul, menfaat ilişkisini reddetti.
'Neşter' soruşturması sürerken, CD'lerin Ankara DGM emanetinden para karşılığı alındığı iddiası üzerine soruşturma başlatılmıştı. Bunun üzerine savcılık, Mehmet Nazif Edin, avukatı Nurullah Albayrak, DGM emanet memuru Tamer Sehar ve Edin'in şoförü Enver Toprak hakkında soruşturmanın gizliğini ihlalden üç yıla kadar hapis istemiyle dava açmıştı.
'Müvekkilim habersiz'
Davaya dün 2 No'lu DGM'de başlandı. Duruşmaya sanık avukat Albayrak ile emanet memuru Sehar katıldı. Sanık Albayrak, müvekkili Edin'e ait telefon dinleme kayıtlarını temin etme ihtiyacı hissettiğini belirterek, suçlamanın
bir bölümünü kabul etti.
Albayrak, şunları söyledi: "Sehar ile görüşmem sonucunda bazı CD'leri aldım. Bilgisayarda ikisini açabildim. Büromu taşıdıktan hemen sonra arama yapıldı. Taşınırken CD'leri atmış olabilirim.
CD'leri almamda müvekkilim Edin'in haberi bile yoktu. Savunmaya katkısı olması için aldım.
Emanetteki eşyaları almak için mahkeme kararı olması gerektiği doğru. Bu konuda yanlış yaptık. Uygulamada bazen mahkeme kararı olmadan emanetten bazı bilgi ve belgeleri alabildiğimiz için bu davranış içine girdim."
CD kopyalarını 100'er dolar karşılığı avukatlara satmaya çalışmakla suçlanan emanet memuru sanık Tamer Sehar da, avukat Albayrak'a CD verdiğini
kabul etti, ancak bunun karşılığında maddi menfaat sağlamadığını söyledi.
Evinden getirdiği bilgisayarında altı ya da yedi tane CD kopyaladığını belirten Sehar, "Avukat bey konuyla ilgili mahkemeye başvurduklarını, kararın kısa sürede çıkacağını söylemişti. Bunun üzerine CD'leri verdim.
İyi niyetimin kurbanı oldum" dedi.
Davada tanık olarak dinlenen gazeteciler Hilal Öztürk ve Lamia Ayhan, konuyla ilgili haber yaptıklarını, ancak CD'lerin para karşılığı alındığına ilişkin görgü ve bilgilerinin olmadığını anlattı. Duruşma ertelendi.