Neşter: 4 kişi serbest

Yargıyı etkilemek ve lehe karar çıkmasını sağlamak amacıyla çete oluşturulduğu iddiasıyla başlatılan soruşturmada gözaltına alınanlan 12 kişiden dördü serbest bırakıldı.

ANKARA - Yargıyı etkilemek ve lehe karar çıkmasını sağlamak amacıyla çete oluşturulduğu iddiasıyla başlatılan soruşturmada gözaltına alınanlan 12 kişiden dördü serbest bırakıldı.
Dört gündür gözaltında tutulan Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Pamuksüzer, turizmci kuzenler Selim Edin ve Esat Edin, ERN Holding'in sahibi işadamı Haldun Erdavran, Show TV Genel Müdürü Soner Ayar, Garanti Bankası avukatı Ali Canverdi, avukatlar Orhan Gemicioğlu, Cenk Güryel (Eski HSYK Başkanvekili Ergül Güryel'in oğlu), Galip Altuntaş ve Özgün Öztunç ile iki avukat sekreteri dün sabah Ankara DGM'ye çıkarıldı. DGM Savcısı Ömer Süha Aldan tarafından 6 saat sorgulandı.
Yargı mensuplarını etkilemek amaçlı organizasyonun önde gelen ismi olarak gösterilen işadamı Haldun Erdavran ve zanlı avukatlar, sorgulamada suçlamaları kabul etmedi.
'Neşter Davası' sanığı Mehmet Edin'in kuzenleri Selim ve Esat Edin de ifadelerinde, Mehmet Edin'in tahliyesini sağlayabilmek için Erdavran ve avukatlarla ilişki kurduklarına ilişkin suçlamaları kabul etmedi. Edinler, bunun için kimseye ödeme yapmadıklarını söyledi.
Savcı Ömer Süha Aldan, ifade alma işlemlerinin tamamlanmasının ardından zanlılardan Ali Canverdi ile Selim ve Esat Edin ile avukat sekreteri Sakine Asılı'yı serbest bıraktı. Haldun Erdavran, Pamuksüzer, Ayar, Gemicioğlu, Altuntaş ve Özgün Öztunç tutuklanmaları istemiyle yedek hâkimliğe sevk edildi.