Nisandan önce tahliye yok

Yeni TCK önceki gün Cumhurbaşkanı'nca onaylanınca, lehe değişikliklerden yararlanacak tutuklu ve hükümlülerin gözü uygulamaya çevrildi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yeni TCK önceki gün Cumhurbaşkanı'nca onaylanınca, lehe değişikliklerden yararlanacak tutuklu ve hükümlülerin gözü uygulamaya çevrildi. Yasanın yürürlük tarihi altı ay sonraya bırakıldığı halde, dün 'lehe hükümlerin yürürlük tarihi beklenmeden de uygulanabileceği, tahliye kararları verilebileceği'ne ilişkin haberler gündeme geldi. Ancak Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok, bu değerlendirmelere katılmadı. Ok, şunları söyledi: "Yasalar ancak yürürlük tarihinde sonuç doğurur. Bu tarih açık. Yürürlük tarihi farklı düzenlenen iki madde var; çevre ve imar suçlarıyla ilgili düzenlemeler. Yürürlüğe girmeyen yasa lehe hüküm de olsa uygulanamaz. Yasadan yararlanacaklar yürürlük tarihi 1 Nisan 2005'i beklemeli."
Yeni TCK ile birçok suçta ceza miktarının azaltılması ve birçok yaygın suçta 'etkin pişmanlık' indirimi getirilmesi sonucu 'dolaylı af' gündeme gelecek. Bu şekilde, erken tahliyeye hak kazanacakların sayısı 8 bine yakın tahmin ediliyor. Yeni TCK ile özgür kalacak suç gruplarından bazıları şöyle: Gasp, sahtecilik, zimmet, resmi belgede sahtecilik, irtikap, hürriyeti tahdit, askeri tesisleri tahrip, devlet sırrını ihlal, Cumhurbaşkanı'na hakaret, hırsızlık-basit hırsızlık ve yasadışı örgüt üyeliği.