Nüfusu 4 bin seçmeni 6 bin

Gaziantep'te bir 'hayali seçmen klasiği' ortaya çıktı. Nüfusu 4 bin 440 olan Karkamış ilçesinde, 28 Mart'taki yerel seçimlerde oy kullanacak kişi sayısı 6 bin 208.
Haber: METİN İLİKSOY / Arşivi

GAZİANTEP - Karkamış ilçesinin nüfusu 4 bin 440, ancak 28 Mart'ta yapılacak yerel seçimler için oy kullanacak seçmen sayısı 6 bin 208.
Daha önce Karkamış Belediye Başkanlığı yapan, bu kez DYP'den belediye başkan aday adayı olan Hacı Ali Yılmaz, İlçe Seçim Kurulu ve Nizip Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdu. Yılmaz, rakipleri AKP aday adayı olan mevcut Belediye Başkanı Osman Bozkurt ile CHP aday adayı İbrahim Polat'ın mükerrer seçmen yazdırdığını ileri sürdü.
Yılmaz, şunları söyledi: "Lojmanlar Mahallesi'nde 58 lojman var. Buranın
3 Kasım genel seçimlerinde 380 seçmeni vardı. Şu anki seçmen sayısı 1130. Çarşı Mahallesi'nde genel seçimlerde 980 olan seçmen sayısı ise şimdi 1980 gözüküyor. Çarşı Mahallesi Muhtarı Halit Bozkurt, Başkan Osman Bozkurt' un amcasının oğlu. Mükerrer yazım bu sayede, muhtarın yardımıyla yapıldı. Bu mahallelere Gaziantep'ten, Birecik'ten gelen insanlar seçmen olarak kaydedildi. Nizip Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduk. Ayrıca, Karkamış İlçe Seçim Kurulu'na da itiraz ettik. Eğer buralardan sonuç alamazsak Yüksek Seçim Kurulu'na başvuracağız."
'Sahte yazım yok'
Osman Bozkurt ise, fazla yazıldığı söylenen seçmenlerden bazılarının 18 yaşını doldurup, seçmen olma hakkı kazananlar, bazılarının da yeniden memleketlerine dönenlerden oluştuğunu ileri sürdü. Suçlanan mahalle muhtarı Halit Bozkurt ise, "Fazla yazıldığı ileri sürülen seçmenler, mahallemize göç eden ve kendi istemleriyle seçmen yazılan kişiler. Sahte yazım yok" diye konuştu.