Numan Kurtulmuş: Ankara'daki saldırıda 2 canlı bomba 5'er kilogram TNT kullanmış

Numan Kurtulmuş: Ankara'daki saldırıda 2 canlı bomba 5'er kilogram TNT kullanmış
Numan Kurtulmuş: Ankara'daki saldırıda 2 canlı bomba 5'er kilogram TNT kullanmış
Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Ankara'daki saldırıya ilişkin çok sayıda kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Saldırının Suruç'la benzerlik gösterdiğini vurgulayan Kurtulmuş, iki canlı bombanın 5'er kilogram fabrikasyon TNT kullandığı bilgisini verdi. İki saldırganın kimlik tespitinde son aşamaya gelindiğini kaydeden Kurtulmuş, kurbanların yakınlarına maaş bağlanacağını da duyurdu.

RADİKAL - Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ankara ’daki bombalı saldırıyla ilgili olarak çok sayıda kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Kurtulmuş, “Her iki canlı bombanın her isinde de fabrikasyon yaklaşık 5 kilogram TNT kullanılmış. Bombanın şekli Suruç saldırısıyla benzerlik gösteriyor” bilgisini verdi.

Bakanlar Kurulu, Çankaya Köşkü’nde Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplandı. Saat 18.30’da başlayan toplantı 21:00’de sona erdi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurul toplantısı sonrası açıklama yaparak, soruları yanıtladı:

97 YURTTAŞ HAYATINI KAYBETTİ, 58 KİŞİ YOĞUN BAKIMDA: Bu terör saldırısında 97 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 92’sinin kimliği belirlenmiştir. 365 vatandaşımız hastanelere intikal etmiştir. 138 vatandaşımız halen hastanededir. 58 vatandaşımız da yoğun bakımda ağır yaralıdır. 36 ilimizden definler gerçekleştirilmek üzere, bu illere gönderilmiştir.

İKİ İNTİHAR BOMBACISI, FABRİKASYON TNT: Olay anından itibaren ilgili birimler olay yerine intikal etmiştir. Olayda iki intihar saldırganı olduğu aşağı yukarı son noktaya gelmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığının gizlilik kararı dolayısıyla bu konu netleşmeden bununla ilgili olarak resmi açıklamayı yapmıyoruz. İki intihar bombacısı saldırıda kullanılmıştır. Fabrikasyon TNT bombaları kullandıkları, her ikisinin de yaklaşık 5 kilogram ağırlığındaki bombalar kullandıkları anlaşılıyor

SURUÇ'LA BENZERLİK GÖSTERİYOR: Olayın oluş şekli, bombanın şekli, kullanılış şekli, tarzı, bunların hepsi Suruç’taki bombalama eylemleriyle bir benzerlik gösterdiği ortaya çıkıyor. Olay anından itibaren bu olayın hakikatinin araştırılması bakımından da iki emniyet başmüfettişi görevlendirilmiş bulunuyor.

ÇOK SAYIDA GÖZALTI VAR: Bu konuyla ilgili olarak da rakam vermek istemiyorum, çok sayıda göz altının gerçekleştiği, bu gözaltılar üzerinden hem olağan şüpheliler üzerinde, hem de olağan dışı şüpheliler ihtimali üzerinde çok titizlikle çalışıldığı, bu konuyla ilgili gerekli ve gerçekten sonuç alıcı adımların atılabilmesi için spekülasyonların yapılmaması gerektiğini bir kere daha ifade etmek isterim.

KURBANLARIN YAKINLARINA MAAŞ BAĞLANACAK: Son derece zor ve ağır bir tablo. Ölenlerin yakınları ve yaralanan mağdur olmuşlardır. Yasa neyi emrediyorsa gerekli düzenlemelerin yapılması kararlaştırılmıştır. Daha önceki terör saldırılarında olduğu gibi ölenlerin yakınlarına maaş bağlanması gibi yasanın emrettiği hususlarda adım atılması kararlaştırılmıştır.

4 TEMEL TESPİT: Ağır bir tablo ile karşı karşıyayız. 4 temel noktada tespitlerimizi paylaşmak istiyorum. Bu bombayı patlatanlar sadece organizasyonu yapanlara karşı bu saldırıyı planlamadılar. Milletimizin tamamına yaptılar. Hepimizi hedef seçerek bu hain saldırıyı gerçekleştirdiler. İnsanlar yaslarını paylaştıkça birlikte olurlar. Bütün milletimiz bu yası ortak bir yas olarak benimsemelidir.

Terör örgütü insanlar arasına düşmanlık tohumları ekmeyi başarmak istediler. Buna karşı milletimiz büyük bir ferasetle olaya yaklaşıyor. Bütün milletimizi uyanık olmaya davet ediyorum. Onların bizim aramıza koymak istedikleri düşmanlığa karşı birlik içinde olacağız.

Teröre karşı ortak bir cephe oluşturmak zorundayız. Terörün iyisi kötüsü bize yakını uzağı olmaz. 78 milyonu bir araya getirme mecburiyetindeyiz.

BARIŞ VE KARDEŞLİK DİLİ...: Terörden, terörün ortaya çıkardığı tablodan hiç kimse siyasi bir sonuç devşirmeye kalkmasın. Buradan bir parti siyaseti, buradan 1 Kasım seçimlerine yarayacak bir siyasi söz üretmek, aslını, gerçeğini bilmediği bazı konuları açık bir töhmet ve yalan vasıtası haline dönüştürmek, hiçbir şekilde Türkiye ’de barışa da kardeşliğe de hizmet etmez. Buradan bütün siyasileri, bütün partileri, sivil toplum kuruluşlarını, yazarlarımızı, entelektüellerimizi, medya kuruluşlarımızı, hepsini barış ve kardeşlik dilini kullanmaya, karşı gördüğü grupları, karşı gördüğü siyasi çevreleri töhmet altında bırakmamaya, düşmanlık sözleriyle konuşmamaya, nefret sözleriyle konuşmamaya, kamplaştırıcı, kutuplaştırıcı dilden uzaklaşmaya davet ediyorum.

CENAZEYİ SÜRÜKLEYLEN 2 POLİS AÇIĞA ALINDI: Şırnak’ta terörist cenazesini sürükleyen 2 emniyet görevlisi açığa alındı.

FEDAİ GRUPLARI VAR, TİTİZLİKLE İZ SÜRÜLÜYOR: Terör örgütlerinin çeşitli adlarla isimlendirdiği fedai grupları var. Bu listelerin olduğu biliniyor. Bununla ilgili olarak çok titiz iz sürülüyor. Bunun bir kısmını yakalayabiliyorsunuz ama terör çok organize ve hızlı hareket ediyor. Keşke bu istihbarat önceden alınabilseydi. Doğru ama dünyanın en iyi korunan yerlerinde bile terör saldırılarına şahit olduk.

RUSYA SINIR İHLALİNE KARŞI ÖZEN GÖSTERMELİ: (Rus uçaklarının ihlali) Biz Türkiye ile Rusya ilişkilerinin bu gerilimin bir parçası haline getirilmeyeceğini, Rusların da bu hususa özen göstereceğine inanıyoruz. Türkiye kendi topraklarını koruyacak, kendi egemenliğini koruyacak durumdadır. Türkiye'nin egemenliğini korurken yapılan sınır ihlallerinin de gerçekten Türkiye'nin tahammül edemeyeceği, kabul edemeyeceği bir durum olduğunu ifade etmek istiyorum. Rusya'nın da Suriye'deki yeni oyunun bir parçası olarak Türkiye'yi karşısına almayacağını ümit ediyorum.

HİÇ AKLA GELMEYECEK ŞÜPHELİLER DE OLABİLİR: Suruç'la çok büyük benzerlikler gösteriyor. Hangi terör örgütüdür. Bununla ilgili olarak çok büyük ihtimalle 2 canlı bombanın kimliklerinin tespiti noktasında son aşamaya gelinmiştir. Olağan şüpheliler değerlendirildiği gibi hiç akla gelmeyecek şüpheliler de olabilir. Zaman zaman örgütler arasında paslaşmalar ve taşeronluk olabiliyor.

BAĞIMSIZ BAKANLAR: İçişleri ve Adalet Bakanları bağımsız bakanlar. Politik kimlikleri yok. Olaydan sonra soruşturma başlatıldı. İhmal kusur var mı ortaya çıkacak. Üstü örtülecek bir mesele değil. Baştan suçlu ilan edilerek karar vermeyi doğru bulmayız. SoruŞturmanın sonucuna göre İçişleri Bakanımız hareket eder.