Numan Kurtulmuş: Bölge halkı 'hendek siyaseti'nden illallah diyor

Numan Kurtulmuş: Bölge halkı 'hendek siyaseti'nden illallah diyor
Numan Kurtulmuş: Bölge halkı 'hendek siyaseti'nden illallah diyor
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklama yaptı.

RADİKAL - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Epey uzun bir süredir devam eden hendek siyasetinin Türkiye'ye ne kadar ağır bir faturası olduğunu artık herkes görüyor. Sadece bunu söylerken bir ekonomik faturadan bahsetmiyorum. Bunu söylerken özellikle bölge halkının bu terör örgütünün hendek siyaseti dolayısıyla ne kadar zor şartlar altında yaşamak mecburiyetinde kaldıklarını ifade etmek istiyorum. Bölge halkı illallah diyor" ifadelerini kullandı.

ÖĞRETİM ÜYELERİYLE İLGİLİ 72 YAŞ DÜZENLEMESİ

Kurtulmuş, "Yükseköğretim kurumlarında görev yapan öğretim üyelerinin, özellikle taşra üniversitelerinde görev yapan öğretim üyelerinin 72 yaşına kadar öğretim üyesi olmaları istisnai bir şart olarak devam ediyordu ve yıl sonu itibarıyla o da bitiyordu. Bundan sonra süresiz olarak bu 72 yaşına kadar üniversitelerde öğretim üyesi olarak devam edilmesi kararı alınmıştır" dedi.

PRİM BORCU SÜRESİ UZATILDI

Numan Kurtulmuş, "Bakanlar Kurulu'nda imzası atılan bir başka önemli karar ise biliyorsunuz, 60 güne kadar prim borcu olanlar Genel Sağlık Sigortası kapsamında olsalar dahi sağlık hizmetlerinden yararlandırılmıyorlardı. Bunların yararlandırılması için 31.12. 2015 tarihine kadar süre verilmişti. Bu sürenin 30.06. 2016 tarihine kadar, yani önümüzdeki yıl haziran sonuna kadar uzatılması kararlaştırılmıştır" şeklinde konuştu. (AA)