O artık hür general

Büyükanıt: Çok yönlü tehdit altındayız

 

 

TÖRENDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

YENİ GENELKURMAY BAŞKANI İLKER BAŞBUĞ'UN İLK MESAJLARI İÇİN TIKLAYIN

 

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığını Orgeneral İlker Başbuğ'a devreden ve 30 Ağustos itibariyle emekliye ayrılan Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Orgeneral olarak geldiği Genelkurmay Karargahı'ndan hürgeneral olarak çıktığını söyledi.
Orgeneral Başbuğ dün, Genelkurmay Karargahı'nda düzenlenen ve devletin zirvesinin hazır bulunduğu törenle Genelkurmay Başkanlığı görevini Orgeneral Yaşar Büyükanıt'tan devraldı.

Değişim fırtınası Büyükanıt veda konuşmasında özetle şu mesajları verdi:
"Ciddi zorluklarla karşı karşıyayız. Bu süreci algılayamayan ülkeler sadece sonucu görürler. Gürcistan olayı bunun örneğidir. Ülkemizin çok yönlü tehdit altında bulunduğunu göz önünde bulundurarak 2025'e, 2050'ye bakarak politika oluşturmalıyız.

İrtica ikinci ciddi tehdit
Ülkemizin tehdit algılamaları gelişmiştir. Bugün irtica da ikinci ciddi tehdit olarak durmaktadır. Bölünmeye hazır Türkiye görmek isteyenler var, ancak kararlı bir Türkiye buna izin vermeyecektir.

TSK'ya saldırılar seviyesiz
Her fırsatta TSK'ya seviyesiz saldırılar yapılmaktadır, ancak bu saldırılar yüce Türk ulusunun bize duyduğu güveni sarsmayacaktır. Bu güvenle birlikte yarınlarımız için kaygı duymak yersizdir. TSK, Türkiye'nin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olma niteliğini sonsuza dek teminatı olmaya devam edecektir.

Gücümüz komşulara tehdit değil
Caydırıcı bir güce sahip olmak komşularımıza bir tehdit değil, barışa katkı sağlamak için vazgeçilmez bir koşuldur.

Türkiye araç olmamalı
Türkiye'nin Ortadoğu'daki istikrarsızlaştırma politikalarının bir enstrümanı olmasına izin vermemeliyiz. Irak'ın kuzeyindeki grupların, sözsahibi haline getirilmesi de Irak'taki istikrarsızlıktan kaynaklıdır. Merkezi Irak yönetimi güvenlik güçlerini Irak'ın kuzeyine geçmeye yetkisi dahi yokken, kuzeydekiler güneye rahatlıkla geçmektedir.

Doğu Akdeniz'de petrol uyarısı
Doğu Akdeniz'de petrol yataklarının araştırılması ve işletilmesine dönük çabaları endişeyle izliyoruz. Bu çabalar hayata geçirildiğinde Türkiye, güneyde Doğu Akdeniz'e hapsolma tehlikesiyle karşı karşıya. Türkiye'nin de buna karşı çalışmaları olduğu bilinmelidir.

Operasyonlara devam mesajı Irak'ın kuzeyinin güvenli bir bölge olmadığını herkese gösterdik. Kanlı katilleri, masum olarak göstermek isteyenler vardı. Artık bunlar yok. Olanlar da kaldırılacaktır.

TSK'dan nefret edenler var
Irak'ın kuzeyinde biraraya gelmeye çalışan gruplar, mağaralarda değil ağaçlar altında saklananlar var. Yurtdışında terör örgütüne yataklık yaparak, demokrasi havarisi kesilenler var. TSK'dan nefret edenler var. TSK olarak bölgedeki vatandaşlarımızı asla potansiyel terörist olarak görmeyiz. Sadece silahlı mücadeleyle terörizm çözülür mü diye soruyorlar. Tabii ki değil. Terörle mücadele, ilgili tüm birimlerin topyekün mücadelesini gerektirir.

Çatışmadan kıçanılmalı
Türk-Kürt çatışmasından kaçınmalıdır. Operasyonların başarılı olmamasını düşünen çevreler de oldu. Sınırötesi operasyonda 100-150 askerlerimiz donup kalsaydı, sevinecek olanlar da vardı. Yılanın başı Irak'ın kuzeyinde, kuyruğu da ülkemizdedir. Başını ezmeden, kuyruğundan sonuç almamız zor olacaktır.

Koşaner'in yasa isyanına destek Hukuk sistemimizi çağdaş standartlara ulaştırmamız tabii ki gerekli. Ancak bunun terörle mücadelede karşımıza çıkmaması gerekir. Işık Koşaner'in bu konudaki sözlerine katılıyorum. Terörle mücadelede önleyici tedbirler çok önemlidir.

Gözden kayboluyorum
Askerliği bir meslek olarak tanıyıp, yaşam şekli olarak benimsediğim günden beri giydiğim üniformamı bugün bu törenden sonra çıkaracağım. Askeri kariyerinin sonuna gelmiş biri olarak sadece gözden kayboluyorum.

Hür general
Orgeneral Büyükanıt, tören sonrası düzenlenen resepsiyonda kızı Bengü, damadı Ercan ve torunları Anıl Sarp ve Bengisu Caymaz ile fotoğraf çektirdikten sonra gazetecilere "Buraya gelirken Orgeneral'dim, şimdi hürgeneralim" diye espri yaptı. (Radikal)