O medyaya haddini bildirdik

O medyaya haddini bildirdik
O medyaya haddini bildirdik

Başbakan Erdoğan, partisinin pazar günü yaptığı kongreyle ilgili eleştirilere dünkü grup toplantısında yanıt verdi.

Erdoğan, kongreye çağrılmayan gazeteler için "Yok öyle 25 kuruşa simit. O medya bize hakaret ettiğinde ona haddini bildirmek de bizim cevabımız" dedi.

ANKARA - AK Parti’nin 4. Olağan Kongresi’ne bazı gazetelerin alınmamasını değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , “Neymiş; ‘basına, medyaya engel konulmazmış.’ Doğru konulmaz. Biz zaten koymuyoruz. Ama o medya bize saygısızlık ettiği zaman, bize yalan yanlış her gün küfür yağdırdığı zaman, ona haddini bildirmek de bizim cevabımızdır” dedi. Erdoğan partisinin grup toplantısında şunları söyledi:

TÜRKİYE’NİN ROTASI: Uyguladığımız çok boyutlu dış politikayı küçümseyen bazı çevreler, kongremize gösterilen ilgi karşısında suspus olmayı tercih ediyorlar. Sıfır sorun yaklaşımını anlamayan çevreler, dostlarımızın övgü dolu sözlerini görünce yine bayatlamış eksen kayması safsatasına sarılıyorlar. Kimse merak etmesin, Türkiye’nin ekseni de bellidir, rotası da bellidir.

GENSORUYU REZİL ETTİNİZ: CHP , Dışişleri Bakanım hakkında gensoru veriyor. Gensoruyu da maalesef sulandırdınız, rezil ettiniz. Sizin gensoruyla filan alacağınız bir netice olmadığını bile bile bu yollara tevessül etmeniz, TBMM’nin onuruyla oynamaktır.

KILIÇDAROĞLU ’NA ÇAĞRI: “Gelin terör meselesine köklü çözüm getirmek için birlikte çalışalım. Arkadaşlarımız hemen görüşmelere başlasınlar. Ortak mutabakata vardıktan sonra süratle hayata geçirelim” demiştik. Biz bu çağrımızda samimiyiz. Bizim çağrımız kendisine (Kılıçdaroğlu) sorulduğunda verdiği cevap şu, “Gelsin bakalım, kapımız açık” diyor. Bu ifade daha işin başında oyunbozanlık ifadesidir. Partime geldin, konuştuk. Üç ayı geçen bir süre oldu. Orada biz size hemen ilk teklifimizi yaptık. “Hemen görevlendirelim başlasınlar çalışmaya” dedik. Eğer böyle bir çalışmayı istiyorsanız, “Tamam biz de hazırız” deyin ve başlasınlar çalışmaya. Biz bu meseleyi çözmek için gidilmesi gereken her yere gittik, gideriz.

DİZ ÇÖKTÜLER: CHP Genel Başkanı’nın derdi başka. Hatırlarsanız geçtiğimiz yıl Meclis açılırken de böyle garip tavırlar içine girmişler, hatta bize diz çöktürmekten dahi bahsetmişlerdi. Sonra kim diz çöktü? Kendileri diz çöktü. Niye? Eğer dürüst, samimi olmazsan Arapların bir atasözü var, tekrar söylüyorum; ‘Men dakka dukka.’

ÜÇ DÖNÜM NOKTASI: Önümüzde üç önemli dönüm noktası var: Tarihini 27 Ekim 2013 olarak belirlediğimiz mahalli idareler seçimi, ardından 2014 Ağustos’ta yapılacak cumhurbaşkanı seçimi, 2015 yılı haziran ayında milletvekili genel seçimi.

YOK ÖYLE 25 KURUŞA SİMİT: AK Parti’yi çekemeyebilirsiniz, kıskanabilirsiniz ama siyasetin nezaket kuralları vardır. Birinin bahanesi şu: Güya bazı gazetelerin kongreye davet edilmemesi. Mecbur muyum? Her gün, her türlü hakareti yapacaksın, biz yine davet edeceğiz. Yok böyle 25 kuruşa simit ya. Neymiş; ‘basına engel konulmazmış.’ Doğru konulmaz. Biz zaten koymuyoruz. Ama o medya bize saygısızlık ettiği zaman, bize yalan yanlış her gün küfür yağdırdığı zaman, ona haddini bildirmek de bizim cevabımızdır. O gün salonda olan, yazılı ve görsel medyada bize saldıranlar yok mu? Yine var. Salon onlarla yine tıklım tıklım doluydu. Ama biz üç-beş tanesine böyle bir şeyi uyguladık.

KILIÇDAROĞLU DA YAPTI: Sayın Kılıçdaroğlu, sen İstanbul’da belediye başkanı adayı iken, yaptığın basın toplantılarına bazı gazeteleri çağırmadığını niye unutuyorsun? İsim mi vereyim? Sen bir defa dürüst ol.

KUZU KUZU GELİR OTURURSUN: Kimleri çağırıp çağırmayacağımızı MHP ’ye mi soracağız? Anadolu’da bir söz var; ‘Misafir ev sahibinin kuzusudur.’ Seni ev sahibi davet ediyor, sen de kuzu kuzu gelirsin, orada oturursun. Ne ikram edilirse yersin, içersin; teşekkür eder ayrılırsın. Ama bunlarda Anadolu kültürü de yok. Biz onları kongremizi yerinde izlemeleri, demokrasi şölenimize şahit olmaları için oraya davet ediyoruz. (RADİKAL)