'O pankart acılarımızı gölgelemez'

'O pankart acılarımızı gölgelemez'
'O pankart acılarımızı gölgelemez'

Fotoğraf: REUTERS

Erdoğan, Hocalı'yı anma mitingindeki ırkçı pankartlar için Acımızı, dayanışmamızı gölgeleyemez dedi ve ekledi: 'Her vatandaş birinci sınıftır.'

ANKARA- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Ermenistan ordusunun Hocalı katliamını protesto için yapılan mitingi savunurken, açılan ırkçı pankartlar için, “Marjinal ve münferit” dedi. Başbakan Erdoğan, dünkü AKP Grubu toplantısında, Necmettin Erbakan’ı ölüm yıldönümü nedeniyle andı. Erdoğan özetle şu mesajları verdi:
Herkes eşit: İstanbul’daki mitingde marjinal ve münferit birkaç pankartın olması, sloganların atılması Hocalı katliamına dair acımızı, dayanışmamızı gölgelemeye yetmez. Türkiye her vatandaşın hakkını ve hukukunu güvence altına almış bir ülkedir. Etnik kökeni, diline, inancına, derisinin rengine bakılmaksızın bu ülkenin her bir vatandaşı, birinci sınıf vatandaştır. Hukuk önünde eşittir. Şunu herkes bilsin ki, biz Hocalı katliamını unutmayacağız, unutturmayacağız, orada katledilen kardeşlerimizin, masumların yasını tutmaya devam edeceğiz. Ancak biz her zaman yaptığımız gibi nefreti ve öfkeyi çoğaltan değil, barışı, adaleti, hakkı, hukuku savunan taraf olmaya devam edeceğiz. Taksim’deki anma törenini, marjinal, münferit pankartlardan yola çıkarak bir kışkırtmaya dönüştürmek isteyenlere karşı da uyanık olmaya devam edeceğiz.
28 Şubat: Biz, sizler 28 Şubat’ın mağduru olarak bugün gururla ayaktayız. Şundan emin olun, tarih 28 Şubat’ın mimarlarını olduğu kadar taşeronlarını, taşeron sivil toplum yöneticilerini, medya kuruluşlarını ve yazarlarını da üzerinden bin yıl bile geçse affetmeyecek, alınlarındaki o kara lekeyi silemeyecektir. 27 Mayıs’ın, 12 Eylül’ün mimarları bu millet tarafından mahkûm edilmiştir. Başta CHP olmak üzere kimi siyasi partiler de bu zihniyetin hamiliğini yapmıştır. 27 Mayıs’a zemin hazırlayan, çanak ve alkış tutan CHP olmuştur. 12 Eylül müdahalesine zemin hazırlayan aynı şekilde CHP olmuştur, 28 Şubat’ta kenarda ellerini ovuşturan yine CHP olmuştur.
CHP’nin jetonu: Kurultaylarında demokrasi olmadığını zaten gördük. Demokrasiye bu kadar âşıktınız da 28 Şubat’ta neredeydiniz? Bunlar demokrasiyi ancak uzaktan severler. CHP’nin jetonu çok ama çok geç düşüyor.

‘TÜRK SOLU GEÇ KALKAR ÇÜNKÜ SABAHA KADAR İÇER’
Başbakan Erdoğan, CHP’yi eleştirirken Oğuz Atay’ın ‘Günlük’ eserinden alıntı yaptı. Kılıçdaroğlu ’nun vekillere “Bu kadar sık meyhaneye gitmeyin” dediğini hatırlatan Erdoğan, “Merhum Oğuz Atay’ın güzel bir sözü var; ‘Türk solu geç kalkar çünkü bir gece önce sabaha kadar içmiştir.’ 28 Şubat konusunda, 27 Nisan bildirisi konusunda geç uyandılar, İnşallah mahmurlukları geçtikten sonra Ergenekon konusunda da uyanacaklar.” (Başbakan’ın aktardığı cümle, aslında Oğuz Atay’a ait değil. Yazarın ‘Günlük’ adlı kitabının 134. sayfasında, “Bir sosyalist eleştirmenimizin dediği” gibi ifadesiyle Atay tarafından sadece örnek gösteriliyor.)

Erdoğan: TÜSİAD eğitime darbe vurdu
Başbakan, grup toplantısında 8 yıllık zorunlu eğitimi değiştiren yasa teklifine tepki gösteren TÜSİAD’ı eleştirdi. 28 Şubat sürecinin imam hatiplerle birlikte Anadolu’nun yoksul ailelerinin zeki çocuklarını da hedef aldığını, 8 yıllık kesintisiz eğitimin Türkiye’ye verdiği ağır hasarı telafi edeceklerini söyleyen Erdoğan, TÜİSAD raporu ile imam hatiplerin kapatıldığını öne sürdü. Erdoğan, şöyle konuştu: “Kusura bakma TÜSİAD, senin arzun olmayacak, milletin arzusu olacak. Daha önce de kendilerine söyledim; siz işinize bakın, biz de işimize bakalım. Neymiş, kızların okumasının önü kesilecekmiş, el insaf... Tamamen ideolojik kaygılarla 12 yıllık kademeyi eğitime karşı çıkmak, zihinleri bulandırmak, hiç kusura bakmasınlar TÜSİAD’ın geçmişten devraldığı bugüne yakışmayan eski roldür. TÜSİAD önce 28 Şubat’taki rolünü sorgulasın. Önce 8 yıllık kesintisiz eğitimle, eğitim sistemine ve ekonomiye vurduğu darbenin özeleştirisini yapsın. Türkiye çok değişti. Ben TÜSİAD’a acilen değişmesini, kör ideolojiden ve kalıplarından kurtulmasını tavsiye ediyorum. Kız çocukların okuldan koparılacağı endişesi tamamen yalandır. Tüm aksaklıkları gidererek Türkiye’de farklı bir neslin yetişmesinin önünü açacağız.”

TÜSİAD: Görüş açıklamaya devam
TÜSİAD Yönetim Kurulu bir yazılı açıklamayla Başbakan Erdoğan’a yanıt verdi. Açıklamada, eğitim gibi can alıcı bir konuda sivil toplum örgütü olarak görüş bildirmenin demokratik anlayış gereği olduğu ifade edildi. Mesleki yönlendirmenin erkene alınmasının bilinçsiz seçimlere yol açacağı ve geleceğin işgücü piyasasına uyum sorunu doğuracağının anlatıldığı açıklamada, TÜSİAD’ın din eğitimi konusuna değinmediği hatırlatıldı. Açıklamada, okul öncesi eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alınması talebi de yinelendi. Açıklamada, şöyle denildi: “İlköğretimde okullaşma oranları artmasına rağmen, kızların eğitimi ülkemiz için hâlâ önemini koruyan bir meseledir. Kızların eğitime erişimi, devamı ve tamamlaması konusundaki hassasiyetimizi güçlü şekilde ifade etmeye de devam edeceğiz. İnsan kaynaklarının niteliğinin ekonomik, sosyal ve demokratik gelişmemiz için önemi ortadayken, bir iş dünyası ve sivil toplum örgütü olarak bu konularda çalışmaya ve görüşlerimizi kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz.” (RADİKAL)