Obama, Erdoğan ve Davutoğlu'nu aradı

Obama, Erdoğan ve Davutoğlu'nu aradı
Obama, Erdoğan ve Davutoğlu'nu aradı
ABD Başkanı Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nu telefonla aradı.

RADİKAL - ABD Başkanı Barack Obama'nın telefon görüşmelerine ilişkin ilk açıklama Başbakanlık'tan geldi. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada ABD Başkanı Barack Obama'nın, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu telefonla arayarak, 26. Dönem Milletvekili seçimi sonuçları dolayısıyla tebriklerini ilettiği, Davutoğlu'nun seçim sürecinde gösterdiği liderliği ve seçimlerin başarıyla gerçekleştirilmesini takdirle karşıladığını ifade ettiği bildirildi. 

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Obama ile Erdoğan arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesine ilişkinse Cumhurbaşkanlığı'ndan şu açıklama yapıldı:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasında bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleşmiştir.
ABD Başkanı Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede, 1 Kasım Genel Seçimlerinin sonuçlarından dolayı Türk halkını kutladığını ifade etmiştir.

Görüşmede, Antalya'da yapılacak olan G-20 Zirvesi'nin gündem maddeleri ele alınmıştır.

Suriye'deki son gelişmelere ilişkin görüş teatisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, ılımlı Suriye muhalefetini güçlendirmeye yönelik ortak çabaların artırılmasının ve DAEŞ'e baskının yoğunlaştırılmasının önemine değinmişlerdir.

İki lider, siyasi geçiş süreci de dahil olmak üzere, Suriye'deki çatışmaya müzakere suretiyle bir çözüm bulunması konusunu değerlendirmişlerdir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, terör örgütü PKK'nın eylemlerinin son bulması gerektiğini de vurgulamışlardır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

AA-DHA