'Öcalan MİT'i MİT Öcalan'ı kullandı'

'Öcalan MİT'i MİT Öcalan'ı kullandı'
'Öcalan MİT'i MİT Öcalan'ı kullandı'

Gökhan Aydıner Meclis e bilgi verdi.

Eski OHAL Valisi Aydıner, Öcalan ile MİT'in birbirlerini kullandığını söyledi. Aydıner'e göre, Gaffar Okkan'ı Hizbullah katletti.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Son Olağanüstü Hal Valisi Gökhan Aydıner, PKK lideri Abdullah Öcalan ile MİT’in karşılıklı birbirlerini kullandıklarını öne sürdü.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Terör Alt Komisyonu, OHAL Bölge Valisi ve Emniyet Genel Müdürü olarak görev yapan Gökhan Aydıner’i dinledi. Aydıner, Lice ve Şırnak’ta meydana gelen şiddet olaylarında ‘aşırılıklar’ olduğunu kabul ederken, “Oradaki güvenlik makamlarının amir sıfatını taşıyan kişiler dahi o sarmalın içine girebilir. Orada böyle olduğu kanaatindeyim” diye konuştu. Aydıner, özetle şu görüşleri dile getirdi:
Örgütün palazlanması beklenir: İstihbarat örgütleri genelde bir oluşum meydana gelsin, içerde en başta önemli bir mevkide adamım vardır, bilgi alacağız, orda kalsın o örgüt palazlansın, sonunda toptan toplayalım gibi bir faaliyeti kendilerine daha çok yakışır bulurlar. Ben hep bu kanaati yıkmaya çalıştım.
Öcalan -MİT ilişkisi: (Abdullah Öcalan’ın “MİT beni kullanmak istedi. Ben de MİT’i kullandım, bu böyle devam etti” diye yazdığının hatırlatılması üzerine) Evet, kullanıldı. Bu istihbarat örgütlerinin bana göre bir yanlışıdır. Ben bulunduğum istihbarat daire başkanlığında, “Kurumsallaşmadan yok etmeye çalışacağız” dedim.
Hizbullah’a girilemedi: ( AKP ’li Mehmet Metiner’in “Hizbullah PKK’ya karşı devlet tarafından desteklendi deniliyor” demesi üzerine) Devlet tarafından kurdurulduğu masal. Hizbullah devletle mücadele etmiyordu. Hiçbir teknoloji kullanmıyordu. Her istihbarat örgütü grupların içine girmek ister. Emniyet istihbarat olarak en güçlü kuruluştur. İçlerine girmek mümkün olamamıştır. Dıştan takip yapılmıştır. Teknik takip imkânı da yoktur.
Okkan’ı Hizbullah katletti: Gaffar Okkan geldi. “Hizbullah ile ilgili bilgi vermek istiyorum” dedi. Bir brifing verdi. Bu olayları anlatınca dışarı ile irtibatlı terör örgütü olduğunu anladım. Yazılı emir verdim. 11 ilin jandarma emniyet şube müdürlerine “Hizbullah ile ilgili dosyalarını alın gelin” dedim, 1011 dosya çıktı. Özel bir yazı yazdım MİT’e. MGK’da konuşuldu. Gaffar da ben de hepimiz hedefteydik. Hep başka tüfek kullanan Hizbullah’ta ilk defa suikast silahı bulduk. Ben Gaffar’a, herkese “Pencereleri kapat” dedim. ‘Suikast yapacaklar’ dedim. Gaffar’ı 1 hafta sonra öldürdüler. Olayı, “Biz hâlâ varız” demek için yaptılar. Bu konuda da en faal olan Gaffar’dı. Yiğit bir insandı.
Fehriye betonlanmış olabilir Avusturya’da 10 DHKP/C sorumlusu yakalandı, ertesi gün bırakıldı. DHKP/C’liler ‘Anlaşmamız var, bizi tutamazsınız’ dedi. Bu önemli bir itiraftır. Fehriye’yi (Özdemir Sabancı suikastı sanığı Fehriye Erdal) alıp kaçıranlar var. Belki Fehriye’yi betonlamış olabilirler. 

‘İnşallah ters bir şey demedim’
Aydıner, konuşmasının sonunda “Kayda alınmasın, Hizbullah ile ilgili bir MGK toplantısını anlatacağım” dedi. Üyeler, “Biz kayıt almayalım da basın burada” deyince, Aydıner, “En başından beri buradalar mı? Ben yok sanıyordum. İnşallah ters bir şey demedim” diye konuştu.