Öcalan: Newroz'da önemli açıklamalar yapacağım

Öcalan: Newroz'da önemli açıklamalar yapacağım
Öcalan: Newroz'da önemli açıklamalar yapacağım
HDP Heyeti'nin, cumartesi günü İmralı'da Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi veren HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, "Sayın Öcalan Newroz'da kapsamlı bir değerlendirme yapacağını ve bu mektubunu bizim aracılığımızla bütün Türkiye halkları ve dünya kamuoyu ile paylaşacağını belirtti. Mektubunda demokratik çözüme ve barışa giden yolda önemli ilkesel tutumlar ve pratik adımlara dönük önemli belirlemeler yapacağını söyledi" dedi.

RADİKAL - Cumartesi günü İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüşen HDP heyetinden Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Öcalan’ın Newroz’da kapsamlı bir değerlendirme yapacağını ve pratik adımlara dönük belirlemelerini açıklayacağını söyledi

HDP Heyeti’nde yer alan HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ile Pervin Buldan, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle ve Özgür Kadın Kongresi Ceylan Bağrıyanık dün İmralı Adası’nda PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüştü.

İmralı dönüşü görüşmeyle ilgili olarak Sırrı Süreyya Önder, Fırat Haber Ajansı’na (ANF) açıklamalarda bulundu.

NEWROZ'DA AÇIKLAMA

Önder, Öcalan ile kapsamlı bir toplantı yaptıklarını belirterek, “Sayın Öcalan Newroz’da kapsamlı bir değerlendirme yapacağını ve bu mektubunu bizim aracılığımızla bütün Türkiye halkları ve dünya kamuoyu ile paylaşacağını belirtti. Bu mektupta, demokratik çözüme ve barışa giden yolda önemli ilkesel tutumlar ve pratik adımlara dönük önemli belirlemeler yapacağını söyledi” dedi.

İZLEME HEYETİ

Önder, görüşmede İzleme Heyeti meselesinin de gündeme geldiğini belirterek “İzleme Heyeti’ne dönük girişimlerimizi ve pratik adımları hafta içi hükümetle ve diğer kesimlerle görüşerek netleştireceğiz” diye konuştu

BARZANİ VE TALABANİ'YE MEKTUP

HDP Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana ile önümüzdeki günlerde Irak Kürdistan Bölgesi’ne ziyarette bulunacaklarını belirten Önder şunları söyledi:

“Sayın Barzani ve Sayın Talabani başta olmak üzere bölgedeki bütün Kürt parti ve oluşumlarıyla bir dizi görüşmeler gerçekleştireceğiz. Bu görüşmelerde Sayın Öcalan’ın Barzani ve Talabani’ye dönük kaleme aldığı mektupları ileteceğiz. Bu görüşmelerin gündemi; Ulusal Kürt Konferansı başta olmak üzere Kürt halkına dönük Rojava, Musul, Kerkük ve Kobanê’deki tehditlerin tasfiye edilmesi ve halkın güvenliğinin sağlanmasına dönük politikalar ve pratik adımlar olacak. Bu konuda Sayın Öcalan’ın geliştirdiği öneri ve uyarıları ileteceğiz.”

GÖRÜNTÜLÜ MESAJ VAR MI?

Newroz’da görüntülü mesaj tartışmalarına da görüşmede değinildiğini aktaran Önder, “Sayın Öcalan bu konuda, ‘Bunlar önemli değil. Önemli olan bizim fikirlerimizdir, önerilerimizdir. Biz barışı kurmak istiyoruz. Bu soylu çabamızın spekülasyonlarla gölgelenmesine izin vermemeliyiz’ dedi” diye konuştu.