'Öcalan' ve 'Haberal' düzenlemesine 'insani' onay çıktı

'Öcalan' ve 'Haberal' düzenlemesine 'insani' onay çıktı
'Öcalan' ve 'Haberal' düzenlemesine 'insani' onay çıktı
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, cezaevindekilerin yakınlarının cenazelerine gitmesine imkan veren düzenleme ile Öcalan'ın avukatlarına kısıtlama getiren teklife 'olur' verdi. Komisyonda BDP'li Kürkçü ile AKP'li Eronat arasında tartışma yaşandı.

ANKARA – AKP İstanbul Milletvekili Doğan Kubat’ın Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik yapılması için verdiği kanun teklifi tali komisyon olan İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda görüşüldü.

Toplantının başında CHP Sivas Milletvekili Malik Ejder Özdemir, Uludere’de 35 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili komisyon olarak inceleme heyeti görevlendirilmesini istedi. Komisyon Başkanı Üstün, AKP Milletvekili İhsan Şener ve BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün de benzer önerileri olduğunu belirterek konuyu komisyon gündemine aldı.

"BU HUKUK KEPAZELİKLERİNİ İÇİME SİNDİREMİYORUM"
Teklifin görüşmelerinde ilk sözü alan teklifi getiren AKP’li Kubat oldu. Kubat, ziyaretçileri aracılığıyla suç örgütünün faaliyetlerine yön veren hükümlünün görüşmelerine getirilen sınırlama ile ilgili, “Görüşmelerin terör örgütüne aracılık etme ilişkisine, suç ilişkisine dönüşmesi durumunda hukukun bunu düzenlemesi kaçınılmaz” değerlendirmesinde bulundu.

"F TİPLERİNDEKİ TECRİT KURUMSALLAŞTIRILIYOR"
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, hükümlünün avukatıyla görüşmeleri konusunda CMK’da düzenlemeler olduğunu, kısıtlamayı gerektirecek yeni bir düzenlemeye gerek olmadığını belirterek, bu düzenlemenin tecriti yasaya uygun hale getireceğini söyledi. Avukatların suçlu gibi gösterilmesini de kabul edilemeyeceğini belirten Tanrıkulu, “Bir avukatın terör örgütüne mesaj iletmesinin peşinen kabulü anlamına gelen bu düzenleme bu mesleğe gölge düşürür” dedi. Tanrıkulu dönemsel ihtiyaçlar üzerine getirilen düzenlemenin F tipi cezaevlerindeki tecriti kurumsallaştıracağını savundu. Tanrıkulu, tutuklu ve hükümlülerin yakınlarının cenazelerinde 2 gün iznin 3 güne, hastalıklarla ilgili 1 günlük iznin ise 2 güne çıkartılmasını önerdi.

"ÖCALAN TECRİDİNE KILIF”
BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, hükümlülerin avukatlarıyla görüşmesine sınırlama getiren düzenlemenin tamamen tekliften çıkartılmasını istedi. Rejimin kendine düşman saydıklarına ayrı bir hukuk uyguladığını ileri süren Kürkçü, söz konusu düzenlemenin de Öcalan’ın tecridine kılıf olduğunu ileri sürdü. AİHM kararları, Yargıtay içtihatları gözetilerek bu maddenin değerlendirilmesini isteyen Kürkçü, düzenlemenin gösterilere de neden olabileceğini söyledi.

AKP Kilis Milletvekili Ahmet Salih dal da teklifteki “somut olaylar”, “tehlikeli hükümlüler” gibi ifadelerin netleştirilmesini, 2 günlük cenaze izninin de 3 güne çıkartılmasını önerdi.
Öcalan’ın avukatları ile görüşmesine sınırlama olarak yorumlanan maddeyle ilgili değerlendirmelere MHP ’li Halaçoğlu, “Öcalan tutuklu iken örgütünü yönetmesi insan haklarına aykırıdır” diye tepki gösterdi.

ERONAT-KÜRKÇÜ ATIŞMASI
AKP Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, demokrasinin hukuk kurallarının halkın rızası ile oluştuğu bir yönetim biçimi olduğunu belirterek “Eğer halk, kamu vicdanı örgütün cezaevinden yönetilmesinden rahatsızsa birinci maddenin kabulünü elzem görüyorum” dedi. AİHM’e sudan sebeplerle açılan davalar bahanesiyle avukatlarla görüşme sağlandığını herkesin bildiğini anlatan Eronat, “İnsanlar dışarıda gösteriye başlayacaktır” yönündeki sözlere de “Ben bunu dışarıda terör örgütü gösteri başlatır gibi bir tehdit olarak algılıyorum ve böyle bir hukuksuzluğun da teşvik edilmesini kınıyorum” diye tepki gösterdi. BDP’li Kürkçü, Eeeronat’ın sözlerine, “Ne tehdidi?” diye tepki gösterdi, “Gösteri yapmak hak değil mi?” diye sordu. (anka)