Öcalan'dan görüntülü mesaj talebi

Öcalan'dan görüntülü mesaj talebi
Öcalan'dan görüntülü mesaj talebi
DTK Abdullah Öcalan'ın Nevruz kutlamasındaki mesajının görüntülü olmasının halkın arzusu olduğunu ancak bu konunun henüz netlik kazanmadığını söyledi.

RADİKAL - Diyarbakır'da 21 Mart'ta kutlanacak Nevruz programıyla ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gültan Kışanak, "Bu Newroz'da ortaya çıkacak siyasi mesajlar, özellikle Sayın Öcalan'ın mesajı, halkımızın duruşu çözüm sürecinde yepyeni bir adımın, yepyeni bir girişimin müjdecisi olacaktır" dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun organize ettiği kutlamaların startı verildi. Bu yıl yapılacak kutlama programının içeriğiyle ilgili bilgi veren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gültan Kışanak, bayramı başta Kürtler olmak üzere bütün Ortadoğu halkları için özgürlüğün müjdesi olarak tanımladı. Bu yıl yapılacak kutlamalara demokratik değerleri savunan, özgürlük umudunu büyütmek isteyen herkesin büyük bir coşkuyla katılacağını anlatan Kışanak, özelikle Diyarbakır'da bu bayramın çok özel bir önem taşıdığını söyledi.


“NEVRUZA, KOBANİ DİRENİŞİ VE ROJAVA DEVRİMİ DAMGASINI VURACAKTIR"


Nevruzun başta Kürt halkının sonra tüm Ortadoğu haklarının özgürlüğünün müjdecisi olduğunu dile getiren Kışanak, "Halkların kardeşliğine, barışına hizmet eden bir bayramdır, festivaldir, bir direniş günüdür. Newroz kimliğini tarihten alıyor. Artık Newroz tüm Ortadoğu için özellikle de Kürt halkı için taşıdığı önem, tarihi misyon biliniyor. Bu sene de yapacağımız Newroz kutlamalarına da tüm halkımızın demokratik değerlerini savunan herkesin, halkların barışına ve kardeşliğine inan herkesin, özgürlük umudu büyütmek isteyen herkesin büyük bir coşkuyla katılacağına inanıyoruz. Açık söylüyorum geçen yıllarda Newroz'a kitlesel katılımı nasıl sağlarız diye düşünüyorduk. Bugün gelenleri nasıl karşılayacağız telaşı içerisindeyiz. Newroz halkımızın direnerek, mücadele ederek ortaya çıkardığı bir hakikat ve kimliktir. Artık bu saatten sonra bizim bu kimliği büyük bir onurla taşımak ve gelen misafirlerimizi konuklarımızı bu görkemli kutlamaya ve direnişe katılan halkımızı en iyi şekilde kentimizde ağırlamanın sorumluğuyla karşı karşıyayız. 2015 Amed Newrozu'na Kobani direnişi ve Rojava devrimi damgasını vuracaktır. O nedenle bu Newroz'un böyle bir önemi var. Hepimizi Ortadoğu'da başlayan saldırılardan bu yana gerek mücadele ederek, gerek dayanışma içerisinde olarak gerekse buraya gelen insanlarımızın ihtiyaçlarını karşılama konusunda büyük bir seferberlik içerisinde olduk. Şengal ve Kobani'de yaşanan saldırıların acıların yaralarını sarmaya gayret ettik. Orada yaşanan özgürlük arayışını, direnişini burada sahiplendik. Newroz'da bütün bu yaptıklarımızın bir zirvesi ortaya çıkacak. Ben Amed Newroz'unun Şengal ve Kobani direnişiyle tüm Rojava devrimiyle buluşma nevruzu olacağına inanıyorum" dedi.


"ÇÖZÜM SÜRECİNDE YEPYENİ BİR GİRİŞİMİN MÜJDECİSİ OLACAKTIR"

Kışanak’ın ardından söz alan DTK Başkanlık Divan Üyesi Seydi Fırat, ‘Öcalan’ın mesajı görüntülü mü yayınlanacak" soruna verdiği yanıtta bununla ilgili henüz netleşen bir durumun olmadığını söyledi. Fırat, Öcalan'ın görüntülü sesini duyma konusunda Kürt halkının özlem içinde olduğunu da belirterek, "Sesinin doğrudan gelmesi ve görüntüsünün görülmesi halkımızı son derece sevindirecektir" dedi. Fırat, "Davet edilenler arasında Fransa Cumhurbaşkanı Holande, Yunanistan Başbakanı ve Syriza'nın lideri Çipras, Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve Suriye 'deki kanton başkanları da bulunuyor" diye konuştu. (Serdar SUNAR/DİYARBAKIR/DHA)