Öcalan'dan HDP'ye 'parti' desteği

Öcalan'dan HDP'ye 'parti' desteği
Öcalan'dan HDP'ye 'parti' desteği
HDP'nin seçime parti olarak girme kararına, PKK lideri Öcalan'dan da destek geldi. Öcalan, temsiliyetin iyi belirlenmesi halinde partinin yüzde 10 barajını geçebileceğini belirtti.

RADİKAL - HDP’nin seçimlere parti olarak girme kararına Öcalan’ın tepkisi netleşti. Öcalan, genişletilmiş İmralı Heyeti’yle yaptığı görüşmede, HDP’nin kararına destek verdi.

HDP’nin, 7 Haziran’da yapılacak milletvekili seçimlerine bağımsız adaylar yerine, parti çatısı altında girme kararını Eşbaşkan Selahattin Demirtaş “81 ilde, 550 milletvekili adayı göstererek, seçimlere gireceğiz” sözleriyle duyurmuştu. Kamuoyunda, HDP’nin yüzde 10 seçim barajı nedeniyle risk aldığı, hatta kararını yeniden gözden geçireceği iddiaları tartışılıyor. HDP’nin kararıyla ilgili PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ne diyeceği merak konusuydu.

Al Jazeera Türk’ten Burhan Ekinci’nin haberine göre, HDP’nin kararı, İmralı heyetinin 4 Şubat’taki Öcalan’la görüşmesinde gündeme geldi. PKK lideri heyete, HDP’nin parti olarak seçime girme kararını desteklediğini açıkladı.

Öcalan, yüzde 10 seçim barajıyla ilgili heyete şu görüşü aktardı: “Bütün toplumsal muhalefet alanlarını ve onların temsiliyetlerini gözettiğiniz zaman yüzde 10 değil çok daha fazlasını almak mümkündür.”

GENİŞLETİLMİŞ HEYET

Çözüm süreci görüşmelerinde hükümet, Öcalan ve Kandil’le görüşmeleri yürüten İmralı heyetinde ilk kez Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nden Ceylan Bağrıyanık da yer aldı.
4 Şubat’taki görüşmeye HDP’nin grup başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle de yer aldı. Böylece heyet, çözüm sürecinin başından bu yana İmralı’yı ziyaret eden en kalabalık heyet oldu.

Görüşmeleri uzun bir süre yürüten Buldan, Baluken ve Önder’den oluşan heyete 29 Kasım’da Hatip Dicle de katılmıştı. Dicle ile birlikte heyette yer alması düşünülen Bağrıyanık’ın heyete dahil olması ise iki aydan fazla bir süre gecikti.


  http://www.radikal.com.tr/128741112874114

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HDP Ileri - Sari Cizmeli

  HDP'nin parti olarak 7 Haziran, 2015 secimlerine parti olarak girmesi Turk Demokrasisi icin buyuk bir kazanc. Kurtler bizim buyuk bir parcamiz; Onlarinda 'Turkiye Asuresi'nde katkisi olmali. 81 vilayetmizin hepsinde 72 bucuk milletimiz var. Hatta ve hatta 7 Haziran, 2015 seciminden sonra Ocalan serbest kalmali. Her ne kadar Kurtleri desteklesemde 7 Haziran, 2015 secimlerinde oyum Ak Partisine. Turkiye Baskanlik Systemine dogru emin adimlarla ilerliyor. Hayirli ve ugurlu olsun.

  öcalan fetişi! - zebda

  solcuyum. yıllarca sol partilere oy verdim..ödp , eh diyerek chp ,bağımsız sol adaylar , sırf destek olsun diye tkp...hiçbirine de işte budur diye! veremedim..cunku hepsinin kendi içinde tutarsızlıkları vardı..son cumhurbaşkanı seciminde de demirtaşa verdim..sırf sol olduğu için değil üç adayın içlerinde (tayyibi saymıyorum ama rakam olarak saymak lazım ) yüzyüze oturup konuşsam en anlaşabileceğim adam demirtaş diye verdim..gelecek secimde de hdp ve demirtaşa göz kırpıyordum ki bu öcalan haberi bir kaşımı havaya kaldırdı! öcalan kürtler için önemli bir sembol olabilir; benim için ise kürt olması önemli değil öcalanın (veya demirtaşın) , ama adam haklı veya haksız davasını ''terörle'' yürütmüş biri..burada ''pkk haklıydı , davamız vs'' muhabbetlerine girmiycem . tek kriter var; ''terör !''. sonucta terörist bir örgütün başıydı öcalan..bu noktada hdp veya başka parti veya kürt türk farketmiyor benim için... ben kim olursa olsun terörist sıfatı yemiş birisiyle kolkola giren herhangi bir oluşuma destek veremem..kusura bakmayın! hdp yurt çapına yayılacaksa öcalan fetişinden vazgecmeli..yoksa sırf kürt partisi olarak kalır..öyle kalmak istiyorlarsa ne ala..ama o zaman turkiyenin ve herkesin partisiyiz söylemini bırakmaları gerek etik olarak. hdpnin bu öcalan sevgisi yüzünden benim gibi düşünen bir cok potansiyel oy hdpden kayacaktır!

  H.D.P. haziran seçiminde yüzde on barajını çok rahat geçecektir. - okkes cavus

  H.D.P. parti olarak seçime girmesi zorunlu bir durum gibi gözüküyor. yıllardır hep bağımsız girerek bazı partilerin vekil sayısının artmasına neden olabiliyor .artık kendi gücü ile seçime girmesi hem ülkenin huzuruna katkı, hem de meclise daha fazla millet vekili sokabilme şansını yakalayacaktır. H.D.P. nin meclise ne kadar çok millet vekili sokarsa o kadar barış sürecine ve ülke barışına çok büyük katkısı olacak. bazı partiler güç kaybedecek ülkede bazı dengeler değişecektir. en önemlisi de artık ülkemizde kan dökülmeyecek kalıcı barış olacaktır diye inanıyoruz...

  çözüm tiyatrosu - user982523

  HDP ye seçime parti olarak girme emrini veren zaten Öcalan ve Hakan Fidan ın kendisi. Dolayısıyla Öcalan dan destek geldi demek yanlış. Görende HDP Öcalan dan bağımsız hareket edebiliyor sanacak.