Öcalan'ın 10 maddesi: Yeni anayasanın temeli mi olacak?

Öcalan'ın 10 maddesi: Yeni anayasanın temeli mi olacak?
Öcalan'ın 10 maddesi: Yeni anayasanın temeli mi olacak?
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 10 maddelik 'taslak metin' bugün HDP ve hükümetin ortak açıklamasında da tekrar okundu. Peki bu 10 madde ve Akdoğan'ın 'yeni bir anayasa' açıklaması ne anlama geliyor?

RADİKAL - HDP heyeti ve hükümetin ortak açıklaması sırasında Öcalan'ın PKK 'ya, "silahlı mücadeleyi sona erdirmek için" kongresini toplama çağrısını yapması sırasında PKK liderinin 10 maddelik 'taslak metni' de yeniden okundu. İçinde, 'demokratik siyaset', 'demokratik çözüm', 'özgür vatandaşlık' ve 'demokratik cumhuriyet' gibi kavramların kullanıldığı 10 madde şöyleydi:

1.    Demokratik siyaset; tanımı ve içeriği

2.    Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması

3.    Özgür vatandaşlığın yasal ve demokratik güvenceleri

4.    Demokratik siyasetin devlet ve toplumla ilişkisi ve bunun kurumsallaşmasına dönük başlıklar

5.    Çözüm sürecinin sosyo-ekonomik boyutları

6.    Çözüm sürecinin yol açacağı yeni güvenlik yapısı

7.    Kadın, kültür ve ekolojik sorunların yasal çözümleri ve güvenceleri

8.    Kimlik kavramı, tanımı ve tanınmasına dönük çoğulcu demokratik ve eşit mekanizmaların güvenceleri

9.    Demokratik cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçütlerle tanımlanması, çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması

10.  Bütün bu demokratik hamle ve dönüşümleri içselleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa

MHP: Bu vatana ihanet belgesi!

Peki bu maddeler ne anlama geliyor ve nasıl hayata geçirilecek? Öncelikle dikkat çeken nokta temel vurgunun 'demokrasi'ye olması... Özellikle 'Demokratik Cumhuriyet' kavramı uzun süredir, 'Kürt sorununun çözüldüğü' bir ülkeyi tarif etmek için Öcalan tarafından kullanılıyordu. Şimdi  Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin bakanları önünde de anılan bu kavram, aslında Kürt siyasetinin temel bir talebinin de ifadesi: Eşit, özgür bir vatandaşlık tanımının yapıldığı yeni bir anayasa. 'Kimlik kavramı' ve 'ortak vatan' gibi ifadeler de 'demokratik cumhuriyet'in anayasasında tarif ve vurgu yapılması istenen noktalar.
Demirtaş: Arınç istifa edebilir...

Hükümet cephesine gelirsek... Her ne kadar Akdoğan, Öcalan'ın maddeleri ile ilgili toplantıda doğrudan bir değerlendirme yapmasa da, konuşmasında 'yeni bir anayasa'yı andı. Türkiye'nin demokratik gelişiminin 'özgüven içinde tartışma yapacak aşamaya geldiğini' söyleyen Akdoğan, yeni anayasayı bir çok 'kronik sorunun çözümü için' önemli gördüklerini söyledi. Akdoğan bu açıklamalarında Cumhurbaşkanı'nı da referans göstererek, Erdoğan'ın 'önemli olan uygulama' sözlerine atıf yaptı. Temel hak ve özgürlüklerin güçlenmesi gerektiğini söyleyen Akdoğan 'bunun için herkesin sürece sahip çıkması gerektiğini' söyledi.

Bu açıklamalardan sonra, TBMM'de yaşanan iç güvenlik paketi kavgası, başkanlık tartışmaları ve HDP'nin seçim barajı sınavı da düşünüldüğünde akla gelen sorular ise şunlar:

PKK'ya yapılan çağrıda işaret edilen 'bahar aylarında silah bırakma' 7 Haziran Genel Seçimleri öncesine yetişecek mi?
Seçimden sonra yeni oluşacak TBMM'de yeni bir anayasa yapmanın sayısal koşulları oluşacak mı?
Eğer yeni parlamentonun oluşumu buna uygun olursa Öcalan'ın 10 maddesinde tarif edilen 'demokratik cumhuriyet' vurgusu yeni anayasada nasıl yer bulacak?

Hükümet ve HDP'nin ortak açıklamasına ilk tepkiler

Buldan'dan Arınç'a: Bu arada Bülent Bey'e selamlar!

Çözüm sürecinde kritik viraj: PKK'ya tarihi çağrı!


  http://www.radikal.com.tr/130326913032699

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kimse heveslenmesin - anarshit

  Ben, gelecekte devletin Tamil tipi çözüm isteğinden başka bir şey göremiyorum malesef. Ülkenin doğusunda yapılması planlanan demeyeyim ama en azından uygulanmasına cüret edilmesi düşünülen bir soykırım sözkonusu olabilir. Çünkü..........Başlangıçta PKK terörist bir örgüttü. Fakat devletin vahşi baskısı sonucu halkın yarısı tamamen PKK'lı oldu. Din kullanılarak palazlandırılan Hizbullah taraftarları da devlet yanlısı oldu. Kürt halkını birbirine kırdırma planı da devrededir eminim. Sonuç silah tüccarları için güzel günler yakında.

  naci atalar - user958381

  simdiye kadar istediklerini elde ettıler ve muhtemel hukumet cok buyuk bır vaatte bulundu (dogu sızın olsun gıbı ) secıme kadar sesınızı cıkarmayın bız bu donemde sılah bırakma anlasması yaptık ve cozum surecını basarıyla tamamladık dıye meydanlarda haykıracakla.. bakın da gorun

  Kandırmaca - user781727

  Bunu yazdığım için kimse barışa karşı olduğum manası çıkarmasın. şimdiye kadar yapılmamış, kan davasına dönüşmüş, hepimiz hatalıyız bunca enerji, bunca kaynak, bunca insan harcamak akıl karı değil. Düşman bile yapamaz. Ama seçim arifesi bu açıklamalar, maddeler ve onların hayata geçirilmesi kısa sürede yapılacak şeyler değil. tamamen seçim yatırımı gibi duruyor. İnşallah ben yanılmış olurum da, gerçekten bu süreç başarıya ulaşır. Akp nin bunu yapacağına hiç inanmadım, halada inanmıyorum. Hdp den gelecek 50-60 milletvekilliği için çalışıyorlar. Birde CHP yi kapata bilirlerse ( Bu gün gazeteler öyle yazıyor). Meydan tamamen boş kalacak demektir. Öteki seçimde bir basın toplantısı daha yaparlar. Ama filmci sırrı beyin ada turları devam eder tabi.

  kimin projesi - KOLLUCALI

  saf ve samimi olarak soruyorum. bu bir Amerikan projesi mi?1984 den beri türk ve kürt gençleri boşuna hayatlarınıı kaybettiler. bugün meclisde olan olmayan hiç bir politikacı ve partiye inancım kalmadı...7 haziranda boş oy atmaya davet ediyorum herkesi...

  AKP-HDP-PKK Ortak Anlaşması - user519199

  Kimse birbirini kandırmasın. Hümanizmmiş, barış içinde yaşammış hiçbir siyasetçinin umurunda değil. Biraz düşünen ve dünyadaki gelişmeleri takip eden insanların rahatlıkla görebileceği gibi verilen mesajların özeti şu: AKP başkanlık istiyor, başkanlık sistemi güneydoğuya özerklik getiriyor. Al gülüm ver gülüm mevzusu. HDP başkanlık sistemine destek verecek, Erdoğan istediğini alacak. HDP başkanlık sistemine destek verecek, önce özerkliği elde edecek. İleride şartlar değiştiğinde bağımsızlık isteyip Amerika'nın istediği büyük kürdistanla birleşmenin ön koşulunu elde etmiş olacak. Kendini sosyalist sanan pkk sempatizanı vatandaşlarımız da petrolün kapitalist devletlere Türkiye yerine direk Akdeniz'den daha kolay akmasına hizmet ederek sahte sosyalistliklerine daha da bi sosyalistlik ekerek mutlu mesut yaşayacak!

  Yazık, Anayasa yapmak ona mı kalmış... - user1018020

  Her şey gün gibi açık değil mi?

  Zor - user808804

  Bu demokratik maddeler dünyada hangi anayasada var. Öcalan hayal görmüş anlaşılan.