Öcalan'ın yanına sekiz mahkûm daha

ANKARA - Hükümet bir yandan Kürt sorunun çözümü amacıyla tüm tarafların görüşlerini alıp diğer yandan atılacak adımlarla ilgili yol haritası hazırlarken, İmralı’da bulunan Abdullah Öcalan’ın yanına sekiz mahkum daha gönderme kararı aldı. Öcalan’a gönderilecek arkadaş seçimine ilişkin çalışma sürüyor.
MHP Niğde Milletvekili Mümin İnan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde Abdullah Öcalan’ın yanına gönderilecek mahkûmlarla ilgili bilgi istedi. Adalet Bakanı Ergin ise verdiği yanıtta önce Ceza İnfaz Kanunu’u hatırlattı:
“Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkûm olanlar ile süresine bakılmaksızın, suç işlemek amacıyla örgüt kuran ve yönetenlerin veya örgütün faaliyeti çerçevesinde TCK’da yer alan; insanlığa karşı suçlardan, kasten öldürme suçlarından, uyuşturucu veye uyarıcı madde imal ve ticareti suçlarından, devletin güvenliğine karşı suçlardan, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlardan mahkûm olanların cezaları, yüksek güvenlikli ceza infaz kurumlarında infaz edilir.”
Ergin, İmralı Yüksek Güvenlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nun inşasının tamamlandığını, geçici kabul işleminin devam ettiğini bildirdi. Ek inşaatla cezaevi kapasitesinin dokuz kişiye çıkacağını kaydeden Ergin, Öcalan’ın yanına sekiz hükümlü veya tutuklunun daha nakledilmesinin söz konusu olduğunu belirtti. Ergin, İmralı’ya hangi hükümlülerin gönderileceğinin de Ceza İnfaz Kanunu çerçevesinde belirleneceğini kaydetti. Ergin, bir başka soru önergesine yanıtta da Öcalan’ın başka cezaevine naklinin düşünülmediğini ifade etti. (Radikal)