Öcalan'ın yeni fotoğrafına 'toplumsal' kadraj

Öcalan'ın yeni fotoğrafına 'toplumsal' kadraj
Öcalan'ın yeni fotoğrafına 'toplumsal' kadraj
Abdullah Öcalan'ın İmralı'da BDP heyeti ile yaptığı görüşmelerde çekilen fotoğraflara ilişkin ilginç bilgiler ortaya çıktı.

Radikal.com.tr - İmralı’da 17 Ağustos’ta, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve BDP’li Pervin Buldan’ın Abdullah Öcalan ile çektirdiği fotoğraf sırrını korumaya devam ediyor. BDP fotoğrafı kamu ile paylaşmak isterken hükümet kanadı, toplum psikolojisini düşünüyor. Hükümet ‘zamanlama’da bir hata yapmak istemiyor.

Milliyet’ten Serpil Çevikcan’ın haberine göre Eşbaşkan Selahattin Demirtaş ve Grup Başkanvekili Pervin Buldan’dan oluşan BDP heyetinin İmralı adasında Abdullah Öcalan ile son görüşmesi 17 Ağustos’taydı.

Bu görüşmenin ardından, Demirtaş tarafından yapılan açıklamalar içinde iki unsur öne çıktı. Birincisi, Öcalan’ın artık araçsal konumdan stratejik bir konuma geçme talebinin kamuoyu ile paylaşılması, ikincisi ise fotoğraf meselesi.

Demirtaş ve Buldan, Öcalan ile fotoğraf çektirmişti. Öcalan’ı, kaldığı odada gösteren son fotoğraf, 2007 yılında kamuoyuna yansımıştı.

Aradan 3 hafta geçmesine rağmen 17 Ağustos görüşmesinde çekilen o fotoğraf bir türlü ortaya çıkmadı. Oysa BDP’nin talebiyle çekilen fotoğrafın kamuoyu ile paylaşılması yine BDP tarafından çok isteniyordu.
Bu konuda defalarca açıklama yapan Demirtaş, 22 Ağustos’ta verdiği bir demecinde, “Biz istiyoruz ki kamuoyu ile paylaşalım. Öcalan’ın fiziki durumunun da kaldığı yerin durumunun da kamuoyunda görülmesini istiyoruz. Süs için çektirmedik” diyordu.

Peki bu fotoğraf bugüne kadar neden kamuoyuna yansıtılmadı ya da yansıtılamadı?

ZATEN ÇEKİLMİŞ

Fotoğrafın çekilmesi talebi BDP’den geldi ancak BDP’lilerin talebinden önce Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı zaten çekilmişti. Başka bir deyişle, BDP’ye verilen fotoğraf, Öcalan’ın son dönemde çekilen ilk fotoğrafı değil. Hükümet, belli ki çeşitli mülahazalarla Öcalan’ın son durumunu gösteren fotoğrafların elde olmasını uygun buldu. Bıçak sırtında giden çözüm sürecinde doğru bir adım attı.

TEK POZ DEĞİL

Fotoğrafın çekilmesi konusunda Adalet Bakanlığı ile BDP yönetimi arasında gerginlik yaşanmadı. Talebi değerlendiren bakanlık yapıcı bir tutum izledi, uygun buldu ve özel yetkili bir kişi tarafından fotoğrafların çekilmesini sağladı. Ayrıca Öcalan, Demirtaş ve Buldan’ı masada gösteren, ancak yandan çekilen fotoğrafın beğenilmediği, üç ismi görüşme masasında otururken ve ayakta gösteren iki fotoğrafın uygun bulunduğu bildirildi.

'HATIRA İÇİN'
Fotoğraflardan biri BDP yönetimine görüşmeden bir süre sonra ulaştırıldı ancak o günden bu yana kamuoyuna gösterilmesi konusunda bir mutabakata varılamadı. BDP yönetimine, hem örgüt hem de Kürt çevrelerinden, fotoğrafın bir an önce ortaya çıkarılması konusunda yoğun baskı yapıldı. BDP yönetimi, fotoğrafın tek bir merkezden kamuoyuna yansıtılması kararını aldı, ancak hükümetten zamanlama konusunda işaret alamadı. Son olarak, İmralı’ya 10. ziyaret için başvuru yapıldığı geçtiğimiz günlerde bakanlık ile fotoğraf konusu da görüşüldü.

KAMUOYU PSİKOLOJİSİ

Ayrıca Öcalan’ın, yıllar sonra fotoğrafıyla da olsa kamuoyu tarafından görülmesinin yaratacağı etki de düşünülüyor. Buna bir, “zamanlama” meselesi olarak bakılıyor ve "kamuoyunun psikolojisi" düşünülüyor.

Nevruz’daki, “silahlara veda” çağrısıyla sokaktaki vatandaş için yeniden ete-kemiğe bürünen Öcalan’ın, ortaya çıktıktan sonra uzun süre göz önünde kalacak son görüntüsünün manşetlerde yer alması konusunda 'ince hesaplar' yapılıyor.


Hükümet ve BDP ‘İmralı pozu’nda anlaşamadı


  http://www.radikal.com.tr/114955311495535

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Türk Kamuoyunun En Nefret Edilen Kişisi - RadikalGokhan

  Times'da çözüm süreci ile ilgili bir yazıda bahsediliyordu bundan. 55 bin kişinin katili ve Türk kamuoyunun gelmiş geçmiş en nefret edilen kişisi olan Öcalan'ın işlediği suçların bedelini öder bir şekilde değil de adeta bir toplantıdaymış gibi çekilen fotoğraflarını yayınlanması AKP'nin bir sonraki seçimde alacağı oyları düşürecektir. Kendi halkına düşman olmayan hiç bir hükümet yapmaz böyle hareketi.

  "hukumet adim atmiyor" diyorlardi ya - keryil

  dusunun ki siz bir silahli orgut yoneticisisiniz. 40 yildir savastiginiz devletle artik masaya oturma asamasina gelmissiniz. bir senedir eylemde bulunmamis, militanlarinizi aylardir bu devletin topraklarindan cekiyorsunuz surec ilerlesin diye. ama karsi taraf ne yapiyor? seni yol boyu taciz ve takibe devam etmesini gectim, mahkum olmus liderinin bir fotografi yayinlamak icin dahi kirk takla atip, karsi tarafin ricalarina ragmen "nasil yaparsam benim cikarima olur" hesabi yapiyor. pkk'nin "hukumet adim atmiyor" demesinin sebebi daha net gorunuyor boylece. bir taraf silahli guclerini saldiri riski devam etmesine ragmen cekmeye calisiyor, diger taraf bir fotografi kamuoyuna aciklamaktan cekiniyor "karizmam cizilir" diye. cunku bir mahkum fotografi paylasmak, kendini acikcasi savasla tanimlamis pkk gibi orgutun ateskese baslayip geri cekilmesinden daha buyuk bir lutufmus! iste bu ekol siyaset inanilmaz narsist diyorum, inandiramiyorum. pkk mal mi, her hareketinde sadece kendi dar faydasini dusunen akp gibi bir partiye karsi altruistik davransin? diyebilirsiniz ki pkk da oyle (bence akp kadar olmamakla birlikte elbette pkk altrustik filan degil). o zaman size bunlardan birinin hukumet, digerininse yasadisi bir silahli teror orgutu oldugunu hatirlatirim. pkk'nin yasal hukumetten daha buyuk adimlar atmasi, daha iyiniyetli soylemlerde bulunmasi, bu hukumet icin buyuk bir fiyaskodur, skandaldir. akp'nin pkk'yla olan savasi bitirmek yerine secmen nezdinde "kurtarici" puanina oynadigini gosterir. bu savas bir daha kivilcim alirsa altinda kalirsiniz, soylemis olayim.

  KORKU - tevahi

  Birinin ideolojisinde , pratiklerinden , siyasetinden , gücünden korkarsınız anlarım. Ancak bir fotoğraftan bu kadar korkuluyorsa siz büyük devlet falan değil ancak 5.-6. dnya ülkesisiniz. Öcalan ın varlığı bile milyonlara manevi güç ve ekstra motivasyon sağlıyor. Bu bir gerçek. Tabii bir de tam tersi durum var. Burada kimin büyük kimin cüce olduğuda net anlaşılıyor artık...

  !!! - baran sozdar

  Bu nasıl bir iş arkadaş anlamadım. Sayın Ocalan'ın fotoğrafı toplumun psikolojisini bozacakmış.Suriye'de o kadar insan Türkiye'nin desteklediği çeteler tarafından öldürülürken psikolojisi bozulmayan toplum, Kürt halk önderinin fotoğrafıyla mı bozulacak? Bu nasıl bir aşağlma,toplumu nasıl böyle aptal yerine koyarlar. Demek bir toplumun psikolojisi bir fotoğrafa bağlı ha vay beeeee.Gerçi toplumun psikolojisi zaten bozuk oda ayrı mesele.

  Öcalan'a yaklasim. - Ari Zerdüst

  Kürtler icin önemli olan Öcalan'in Özgürlügü.Cekilen resimlerde önemli elbete.AKP samimi ise "öcalanin sagligi ve özgürlügü bizim sagligimiz ve özgürlügümüzdür" diyorsa buna dogru yaklasmak zorunda.