Oda Tv davası öncesi 'kalem bırakma' eylemi

Oda Tv davası öncesi 'kalem bırakma' eylemi
Oda Tv davası öncesi 'kalem bırakma' eylemi
Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın'ın da yargılandığı Odatv davası öncesinde adliye önünde toplanan gazeteciler, kalem bırakma eylemi yapıldı.

İSTANBUL - 5'i tutuklu 13 sanığın yargılandığı Oda Tv Davası'nın 13. duruşması öncesi Çağlayan'daki Adalet Sarayı önünde tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için eylem yapıldı. "Zindanlar boşalsın, gazetecilere özgürlük" yazılı pankart açılan eylemde, Oda Tv ve KCK davasında tutuklu gazetecilerin de aralarında bulunduğu sanıkların fotoğrafları adliye önünde yere dizildi. Aralarında davanın tutuksuz sanıkları Nedim Şener, Ahmet Şık, Doğan Yurdakul, Müyesser Yıldız ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP milletvekilleri Oktay Ekşi, Haluk Eyidoğan, Celal Dinçer gazeteciler Ahmet Hakan, Uğur Dündar, Orhan Bursalı, Ayşenur Arslan, oyuncular Tarık Akan ve Orhan Alkaya'nın da bulunduğu yüzlerce kişi eyleme katıldı.


GAZETECİLER KALEM BIRAKTI

Eylemde açıklama yapan Ayşenur Arslan, "Biz gazeteciler bu pankartın arkasında fotoğraflarımızda yerde olmamalıyız. Siz kameraman ve muhabir arkadaşlarımızın yanında olmalıyız. Gazeteci olarak durmamız gereken yer o. Ne yazık ki değiliz. Bizler fotoğrafları olan arkadaşlarımızın, cezaevlerinde tutuklu olarak yıllardır ceza çeken arkadaşlarımızın durumunu anlatabilmek için buradayız. Aslında durum çok net. 'O haberi niye yazdın, bu haberi niye yapmadın' diye soruluyor arkadaşlarımıza" dedi.
Arslan, "Soner içerde benim için yatıyor. Ben konuşamayayım diye yatıyor. Barış Terkoğlu sizin için yatıyor. Siz konuşamayın diye yatıyor. Bunu bilmek, gazeteciliğimizi bilmek ve gazeteciliğimizi sonuna kadar savunmak için buradayız" ifadelerini kullandı.
Basın açıklamasının ardından gruptakiler ellerinde bulunan kurşun kalemleri ‘Zindanlar boşaltılsın, gazetecilere özgürlük’ yazılı pankartın üzerine bıraktı.

 


KÜÇÜK: CUMHURİYETİ SAVUNUYORUZ, TUTUKLANIYORUZ


Mahkemede ilk olarak savunmasını yapan yazar Yalçın Küçük, TÜBİTAK’dan gelen bilgisayar virüsü raporuna değinerek, “Rapor mahkeme heyetini de utandıracak nitelikte. Siz Müyesser hanımı çıkarırken raporun böyle geleceğini biliyor muydunuz? TÜBİTAK raporunu yazanlar utanç duyacak. Bizim hiçbir suçumuz yok sadece bu cumhuriyeti savunuyoruz onun için tutukluyorsunuz, ama memnunuz” dedi. Küçük ayrıca iddianamenin savcı değil polis tarafından yazıldığını söyledi.
Davada tutuklu sanıklar Soner Yalçın, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı dışında sekiz de tutuksuz sanık yargılanıyor. (dha, odatv)