ÖDP ve TKP seçime mi katılıyor?

ÖDP ve TKP seçime mi katılıyor?
ÖDP ve TKP seçime mi katılıyor?
Yüksek Seçim Kurulu'nun dün açıkladığı seçmen oy pusulasında 13. sırada görünen ÖDP'nin ve 29. sıradaki TKP'nin durumu merak konusu oldu.
Haber: BARIŞ AVŞAR - baris.avsar@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - 7 Haziran Genel Seçimleri öncesinde HDP ve CHP 'ye açıktan destek vermeyen BHH içinde yer alan partilerden ikisi dün açıklanan seçmen oy pusulasında yer aldı. 8. sırada yer alan Komünist Parti daha önce seçimlere katılacağını açıklamıştı. 13. sırada yer alan ÖDP'nin durumu ise merak konusu oldu. Zira geçen ay alınan karar gereği herhangi bir partiye destek vermeyen ya da Hareket'in tamamını temsilen bir partiyle seçime katılmayacak olan BHH'da yer alan ÖDP'nin seçime katılmayacağı biliniyordu. Partinin oy pusulasında yer alması ise seçime katılma hakkı kazanmış siyasi partilerin otomatikman YSK'nın yaptığı kuraya alınması. Ancak partiden yapılan açıklamada seçimlere katılmama kararının geçerli olduğu ve 6 Nisan pazartesi günü YSK'ya yapılacak başvuruyla parti isminin pusuladan çıkarılması istenecek. Parti ayrıca konuyla ilgili bir basın açıklaması da yapacak.

TKP'NİN DURUMU...

Aynı şekilde pusulanın 29. sırasında yer alan ve Komünist Parti-Halkın Türkiye Komünist Partisi ayrışmasından sonra sadece tüzel kişiliği devam eden Türkiye Komünist Partisi (TKP) adına da pazartesi günü YSK'ya başvuru yapılarak pusuladan çıkarılması istenecek.