ÖDP'den seçim açıklaması: Seçime girmiyoruz, boykot da etmiyoruz

ÖDP'den seçim açıklaması: Seçime girmiyoruz, boykot da etmiyoruz
ÖDP'den seçim açıklaması: Seçime girmiyoruz, boykot da etmiyoruz
ÖDP'den yapılan açıklamada partinin 7 Haziran'daki seçimlere katılmayacağı, ancak boykot da etmeyeceği belirtilerek, "ilerici güçlere oy verme" çağrısı yapıldı.

RADİKAL - Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) tarafından yapılan, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerle ilgili açıklamada "Partimiz, Haziran Hareketi’nin aldığı karar çerçevesinde AKP ’nin sandıkta geriletilmesi için Haziran ilkelerine sahip çıkan ilerici güçlerle dayanışma içerisinde olacaktır" denildi.

ÖDP Merkez Yürütme Kurulu imzasıyla yayınlanan yazılı açıklamada, ÖDP'nin seçimi boykot etmeyeceği belirtilerek halka oy verme çağrısı yapıldı: "Gezi milyonlarının laiklik, bağımsızlık, özgürlük, barış ve kardeşlik, Kürt sorununun eşit yurttaşlık temelinde çözümünden yana, halkçı-kamucu ekonomi ve adalet talepleri doğrultusunda ilerici güçlere oy vermeye çağırıyor."

ÖDP MYK açıklaması şöyle:

"Partimiz, bu anlayışla 7 Haziran seçimlerinde AKP’yi geriletmeyi ve toplumsal muhalefet güçlerinin yeni bir ülke kurma iradesini ortaklaştıracağı büyük bir Koalisyonun gerçekleştirilmesi önerisini aylar öncesinden yapmıştı. Haziran ilkelerini temel alan bir program etrafında CHP ’den HDP’ye ve sosyalistlere uzanan bir ortaklık içinde seçimlerde blok oluşturma çağrımız bütün çabalarımıza rağmen bizim irademiz dışında gerçekleşememiştir.

ÖDP, sorumluluk anlayışının gereği olarak bu koalisyonun gerçekleşmediği bugünkü koşullarda tüm ilerici, demokrat güçlerin seçim sürecinde dayanışma içerisinde mücadele etmesi noktasında üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.

Partimiz, Haziran Hareketi’nin aldığı karar çerçevesinde AKP’nin sandıkta geriletilmesi için Haziran ilkelerine sahip çıkan ilerici güçlerle dayanışma içerisinde olacaktır. Partimiz bu devrimci sorumluluklarının ve dayanışmamızın gereği olarak, yasal olarak katılma hakkımız olmasına rağmen 7 Haziran seçimlerine katılmıyoruz."


  http://www.radikal.com.tr/132966413296642

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yazık - gundi ghandi

  HDP'ye oy verin bile diyemeyecek kadar tutsaklar. Ben ÖDP'den umudumu kestim.

  ORTADA KUYU VAR, YANDAN GEÇ! - Ali Karatay

  "Kürt sorununun eşit yurttaşlık temelinde çözümünden yana" güçlerle dayanışma... Kimi kastediyorlar: CHP ve HDP'yi. İnanılır gibi değil ama ÖDP, ezen ulus partisiyle ezilen ulus partisini aynı kefeye koyuyor. Üstelik ezen ulus partisinin barajı geçmek gibi bir sorunu hiç yokken! İlerici-sol-laik kimliğini kendisinin de kabul ettiği bir ezilen ulus partisine açıkça destek sunmaya dili varmıyor ÖDP'nin. "Gel, beraber yapalım", "olmaz!"; "E o zaman destek ver!" "eee,öööö, ıııııı!" Nedir bu? Eğer HDP barajı aşamazsa, hiç kuşkunuz olmasın, Kürt halkıyla yanyana gelmekten köşebucak kaçan ultra komünistlerimiz de o barajın altında kalacaklar.