Öfke mi, seçim yatırımı mı?.. Başbakan'ın WikiLeaks tepkisi dünya medyasında

Öfke mi, seçim yatırımı mı?.. Başbakan'ın WikiLeaks tepkisi dünya medyasında
Öfke mi, seçim yatırımı mı?.. Başbakan'ın WikiLeaks tepkisi dünya medyasında
Başbakan Erdoğan'ın, Wikileads belgelerinin hakkındaki iddialarına gösterdiği sert tepkiyi değerlendiren yabancı gazeteler, "Rus ve Türk liderler telgraflara öfkeli", "Sızmalar hükümetin itibarını zedelemeyi amaçlayan pis Amerikan oyunları olarak yorumlandığı işaretleri var", "Huhuka başvurma kararının arkasında seçim öncesi iç siyaset bulunuyor", "Putin ve Erdoğan ABD'ye hücum etti" gibi ifadelerini kullandı.


LOS ANGELES/NEW YORK/LONDRA – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin gibi liderlerin Wikileaks tarafından sızdırılan belgelerdeki kendilerine yönelik iddialara sert tepki göstermeleri dünyada yankı buldu.

LA TİMES: “RUS VE TÜRK LİDERLER TELGRAFLARA ÖFKELİ”
Büyük ABD’li gazetelerden Los Angeles Times “Rus ve Türk liderler sızdırılan telgraflara öfkeli” başlıklı geniş haberinde Erdoğan ve Putin’in Obama Yönetimine sert eleştiriler yönelttiklerini belirterek, “İfadeler, tartışmaların nasıl giderek yabancı ülkelerde hassas iç politika konularına dokunduğunu gösterdi. Üst düzey ABD yetkilileri, telgrafların dış politikası üzerindeki etkilerini küçümsemeye devam ederken başkaları, 250 bini aşan diğer belgeler aşamalı olarak açıklanırken zararın yaygın olabileceğini belirtiyorlar” yorumunu yaptı.

LA Times, “öfkeli” tepkilerin, ilk başta sızdırılan yazışmaların etkisini küçümsemeye çalışan “kilit” hükümetlerden de geldiğini belirtikten sonra Başbakan Erdoğan’ın “sert” reaksiyonunun ana muhalefet partisinin İsviçre’deki hesap iddialarını araştırmak üzere bir komisyon kuracağını açıklamasından sonra geldiğine dikkat çekti. Gazete şu görüşleri dile getirdi:

“Sızmalar, İran’ın nükleer programı, NATO füze savunma programı konusunda karşı karşıya gelen iki müttefik hükümet arasında olağandışı gerginlik dönemine rastlanıyor. Rusya’da gibi Türkiye’de hükümetin itibarını zedelemeyi amaçlayan pis Amerikan oyunları olarak yorumlandığı işaretleri var.”

Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Etüdler Merkezi’nden Türk uzmanı Bülent Alirıza’nın “Birçok Türk’ün telgrafların pis bir Amerikan oyunu olduğuna inanmaya başladığı ve Erdoğan’ın ABD hükümetine yönelik eleştirilerinin Türk kamuoyunun hoşuna gidebileceği yönündeki değerlendirmelerini de aktardı.

Bülent Alirıza’nın “yolsuzluk iddialarının Erdoğan için daha ciddi bir siyasi konu olduğunu” yorumuna da işaret eden gazete, Aliriza’nın, Türk yetkililerinin sızmaların önemini küçümsese de belgelerin etkisini ve daha sonra açıklanabilecek belgelerin vereceği ek zarardan “kaygılı” oldukları savını da yansıttı.

WSJ: “HUHUKA BAŞVURMA KARARININ ARKASINDA SEÇİM ÖNCESİ İÇ SİYASET VAR”
ABD’nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, Başbakan Erdoğan’ın tepkilerine dikkat çekerken “Sayın Erdoğan’ın üst düzey bir yardımcısı, Adalet Bakanlığı hukukçularının, uluslararası, ABD ve Türk hukuku çerçevesinde dava açma fizibilitesini incelediklerini söyledi” diye yazdı.

“Telgrafların önemini küçümsedikten ve Wikileaks’in kredibilitesine saldırdıktan sonra yargıya başvurma kararına Haziran ayındaki seçimler öncesi iç siyasetin neden olduğu gibi görülüyor ve sızmaların ABD diplomasi için olumsuz etkilerinin olabileceğini gösteriyor” yorumunu yapan gazete, Başbakan ve AKP konusunda yazdıklarından dolayı yoğun eleştirilere hedef olan emekli büyükelçi Eric Edelman’ın, Erdoğan’ın açıklamalarını yorumlamak istemediğini de belirtti.

FT: “PUTİN VE ERDOĞAN ABD’YE HÜCUM ETTİ”
Ekonomi gazetesi Financial Times de “Üst düzey bir ABD diplomatının sızmaların Washington’un dünya çapındaki ilişkilerine ‘önemli bir zarar’ verdiğini kabul ettiği günde Rusya ve Türkiye başbakanları Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan, telgrafların içeriği konusunda ABD’ye hücum ettiler” yorumunu yaptı. Gazete, Erdoğan’ın telgrafların içeriğini şiddetle yalanlarken ABD’nin sızmalara ilişkin özrünün yetersiz olduğunu söylediğini de yazdı.

GUARDİAN: “ERDOĞAN AMERİKALI DİPLOMATLARI İFTIRA İLE SUÇLADI”
Wikileaks belgelerini yayımlayan beş gazeteden biri The Guardian da, Başbakan Erdoğan’ın İsviçre bankalarında hesabı olduğuna yönelik iddiaları yalanladığına dikkat çekti. İngiliz gazetesi, Erdoğan'ın Amerikalı diplomatları iftira etmekle suçladığını da belirterek, "ABD'nin bunun hesabını o diplomatlardan sorması lazım" yönündeki sözlerini de yansıttı.(anka)


  http://www.radikal.com.tr/103110110311017

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yapbancılar bile anladı - zapatista70

  akpliler her mevzuyu seçim yatırımı yapıyor. adam 8 yıldır iktidar hala mağdur, hala mağdur. amerikalılar akp ve başbakanı övmüş, bunu bile mağduriyete çevirmeye çalışıyorlar. emlak vergisi artırılmıyor, cezalara af getiriliyor, bihlerce memur alınıyor, 2b yasasını getirerek, devletin ormanını çalanlara, iyi yaptınız güle güle oturun diyorlar. yakında böbreklerimizi de promosyon diye dağıtırlar ve bundan da bir mağduriyet çıkarırlarsa şaşırmam...

  "hesap degil hesapcik" - atc

  deyip isin icinden cikiverecektin basbakan. bu millet ne piskinlikler kaldirdi, 8 tanecik hesapcigin olsa bu yuzden mi sana tavir alacak? 8 hesabin yoktur ama baska bir bicimde, o miktarda aciklamadigin varligin vardir. Hepimizin bildigi bir sir, bakma sen gulunc malvarligi beyanina kimsenin gikinin cikmamasina. Koskoca iradesin sen. 8 degil 88 tane hesapcik olsun, hepsi senin olsun. Hakkindir post-modern fatih.

  SAYIN BAŞBAKANIN VE 1.DERECE YAKINLARININ AKLANMASININ YOLU - moral

  Başbakanımız büyük bir idda ile karşı karşıya kalmıştır. Bu iddanın kaynağının ABD olması ve medya tarafından kaynağın da aşırı deşifre edilmeye başlamış olması bu duruma "DUR" demek için acil ve somut adımlar atılmasını gerektirmektedir.Önerim: 1-meclisdeki partilerden bir soruşturma grubu kurulur, 2-Bu grup TBMM adına Başbakan Sayın Erdoğan'ın ve 1. derece yakınlarının imza sirkülerini taşıyan "Bankanızda şahsıma ve 1. derece yakınlarıma ait açılmış hesap var mı? Var ise içeriği nedir ve açıldığı günden bugüne değin hesap hareketlerini iznimiz dahlinde açıklamınıza izin veriyoruz" manasına gelecek dilekçesini banka yönetimine resmi elden iletir. 3-Soruşturma grubu bu taleplerin Uluslararası düzeyde de dile getirilmesi için konuyu Uluslararası platformlara taşır.Bu süreçte "Dış İşleri Bakanlığı" da şeffaf bir rol oynar. 4-Bankalardan gelecek cevaplar dilekçe örnekleri ile Kamu oyuna açıklanır. Önerim profesyonellerce daha nitelikli hale getirilebilir. Böylece Sayın Başbakan da hem dünya liderlerine örnek olarak tarihe geçer, hem de Halkımızın kendisine biçtiği mühim ve mümtaz payeyi daha da yücelterek taçlandırır. Selamlar

  dava değil hesapları açın! - sufyan

  hukukçu değilim ama yasadışı olarak ortaya çıkarılmış belgeler kanıt sayılmayacağından, Edelman'ın dava edilebileceğini sanmam. yani bir ülkenin diplomatları kendi aralarında istedikleri gibi 'dedikodu' yapabilir. bu, yasal olarak, sadece onların kendi bakanlığını ilgilendirir. Wikileaks'in yaptığı gazeteciliktir. Clinton'un Wikileaks'i terörist gösterme çabalarıysa, gerçek terörizmdir. bunların altında komplo aramak nafile. bu tür söylentiler var ki, diplomatlar da bunu yazıyor. yok diyebilir mi kimse? evet, ispatı da yok ama zaten diplomatların özel yazışmaları da mahkeme salonunda dillendirilmiyor. ispatı olsaydı, durum farklı olurdu. mesela Rusya'nın bir mafya devleti olduğu'nu Putin'in inkar etmesi, bunun yalan olduğunu mu gösterir? herkes doğru olduğunu bilmiyor mu? bir kaç ay önce İsviçre bankaları'nın gerektiğinde hesapları açıklaması hakkında bir yasa geçirilmişti, yanlış hatırlamıyorsam. söyleyin, açıklasınlar madem. Erdoğan'ın yoksa bile, kimlerin var, bilelim...

  Yesil mi ? Beyaz mi ? - MunzurPeri

  Erdogan beyaz sermaye ile raks yaparken, bir taraftanda yesil sermaye ile dans etmeye calisiyor.Pirince giderken evdeki bulgurdan olmasin? Belki hidetlenmesi bundandir.ABD onu gözden cikarmisa benziyor,yada kendine daha fazla bagimli hale gelmesi icin israili bir terbiye uyguluyor olamaz mi? Anlasilan erdogan secimden önce israili mi? araplarr mi? noktasinda secim yapmasi gerekir.Birinide karar kilmazsa ikisinde de olma ihtimali yüksek.

  Öfke mi, seçim yatırımı mı?.. Başbakan'ın WikiLeaks tepkisi dünya medyasında - ms@deniz

  Başbakan Tayyip Erdoğanın Öfkesiz bir gününü gördünüz mü? Bence Tayyip Erdoğanın öfkesiz bir günü yok. Her tarafa zehir zembelek saçıyor. Eleştirilere zaten hiç bir hoşgörü yaklaşımı asla olmadı, hep belden aşağı vurdu.

  hiç inandirici gelmedi bana. - yine direnç

  hiç inandirici gelmedi bana. ya abd büyükelçisi ve onun 2 kaynaği (muhtemelen cia) yalan söylüyor ya başbakan. başbakan ve çevresinin tüpraş ve diğer özelleştirmelerle ilgilide ciddi iddialar var. Öyle efelenerek geçiştirilecek iddialar değil bunlar.