Oğlu sanık çıktı ve yargıç çekildi

Eski yargıç Selami Bereket'e 'rüşvet'ten açılan davaya bakacak Yargıtay Daire Başkanı Hayrettin Cevheroğlu, oğlu 'rüşvete aracılık'la suçlanınca davadan çekildi.

ANKARA - Eski hâkim Selami Bereket hakkında 'rüşvet almak' iddiasıyla dava açıldı. Davada, eski hâkimi yargılayacak Yargıtay 5. Dairesi Başkanı Hayrettin Cevheroğlu'nun avukat oğlu Ömür de 'rüşvete aracılıkla' suçlanınca hâkim baba, oğlunun davasından çekildi.
Bolu'da çıkar amaçlı suç örgütlerine yönelik yapılan soruşturma kapsamında daha önce açığa alınan dönemin Bolu Hâkimi Selami Bereket, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca meslekten ihraç edilmişti. Bereket, sonra emekliye ayrılmış, kurul kararının da yeniden incelenmesi talebinde bulunmuştu. Bereket, bu istemi reddedilirse, bu kez karara itiraz hakkını kullanabilecek.
'Sanık oğlum, davadan çekiliyorum'
Bereket hakkındaki dava dosyası, Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ne gönderildi. Ancak davada çok ilginç bir durum yaşandı. Çünkü davada eski hâkim Bereket'in yanı sıra davayı görüşecek olan Yargıtay 5. Ceza Dairesi Başkanı Hayrettin Cevheroğlu'nun avukat oğlu Ömür Cevheroğlu da 'rüşvete aracılık'la suçlanıyor.
Sanık Ömür Cevheroğlu'nun babası Yargıtay 5. Ceza Dairesi Başkanı Hayrettin Cevheroğlu, bir baba olarak oğluna güvendiğini, ancak yasal olarak yargılamaya katılamayacağını belirterek davadan çekildiğini açıkladı. Başkan Cevheroğlu, "Oğlum bu davada sanık. Ben yargının vereceği karara saygılıyım. Diğer arkadaşlar yargılamaya katılır mı katılmaz mı o kendi takdirleridir. Ben ona bir şey diyemem" diye konuştu. Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin diğer üyelerinin de davadan çekildiklerini belirtmeleri halinde Yargıtay Başkanlar Kurulu, dava dosyasını bir başka ceza dairesine verebilecek.