Öğrencilere de akreditasyon

Öğrencilere de akreditasyon
Öğrencilere de akreditasyon

Açılışa Başbakan Erdoğan ın katılmasını protesto eden öğrencilere polis müdahale etti. Gaz bombalı müdahalede 12 öğrenci gözaltına alınırken, tören salonunda da Itri konseri vardı.

Ankara Üniversitesi'nde Erdoğan'ın katıldığı açılışa alınan öğrencileri Başbakanlık tek tek seçti. Bazı öğrencilerin üzeri çizildi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

AK Parti 4. Olağan Kongresi’nde bazı gazetelere uygulanan ‘akre-ditasyon’un bir benzeri Ankara Üniversitesi’nin açılışında yapıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın katıldığı açılış törenine sadece daha önceden isimleri belirlenen öğrenciler alındı. Erdoğan’ın üniversiteye gelişini protesto eden öğrencilere de polis biber gazıyla müdahale etti.
Erdoğan’ın, kızı Sümeyye Erdoğan ile üniversiteye gelmesinden önce yüzlerce Çevik Kuvvet polisi bölgeye yığıldı. Açılışın yapılacağı Tıp Fakültesi Morfoloji Binası’na ise öğrenciler ‘akreditasyon’la alındı. Ancak akreditasyonu üniversitenin deðil Baþbakanlýk’ýn uyguladýðý ortaya çýktý. Rektörlük her fakülteden açýlýþ törenine katýlmak isteyen en fazla 15 öðrencinin isimlerinin kendilerine bildirilmesini istedi. Rektörlükte toplanan 200 civarýnda öðrencinin ismi ve vatandaþlýk numarasý Baþbakanlýk’a bildirildi. Baþbakanlýk da, öðrencilerin bir kýsmýnýn ismini ‘çizdi’. Baþbakanlýk’tan vize alamayan öðrencilerin aðýrlýklý olarak Cebeci Kampüsü’nde eðitim görenler olduðu ifade edildi. Cebeci Kampüsü’nde Hukuk Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Ýletiþim Fakültesi var. Kampüste daha çok sol görüþlü öðrenciler aktif.
Erdoğan’ın üniversiteye gelişi sırasında ise eylem yapan Gençlik Muhalefeti’ne müdahale edildi, biber gazı sıkıldı. Diğer eylem ise Genç-Sen tarafından Sıhhiye Köprüsü’nün üzerinde yapıldı. Köprüye “Üniversiteler bizimdir AKP ’ye teslim etmeyeceğiz” pankartı asan eylemciler ile polis arasında arbede yaşandı. Olaylarda toplam 12 öğrenci gözaltına alındı. Dışarıda polisle öğrenci arasında arbede yaşanırken, ‘içeride’ Ankara Üniversitesi Klasik Türk Müziği Korosu, Itri konseri veriyordu.

Öğrencinin 2071 vizyonu!
Açılışta ‘öğrenciler adına’ Öğrenci Konseyi Başkanı Çağatay Zincirlioğlu konuştu. Zincirlioğlu’nun Başbakan Erdoğan’ın ilk defa pazar günü parti kongresinde kullandığı ‘2071 hedefi’nden söz etmesi dikkat çekti. Zincirlioğlu, “Biz gençlik olarak yeni bir nesiliz. Biz ne kadar iyi yetişirsek 2023 yılında hedeflerimize o kadar yaklaşmış, hatta daha ileri götürmüş oluruz. Sizlerin bizlere yüzüncü yılında bırakacağı cumhuriyeti biz de şu topraklarda doğuşumuzun 1000’inci yılında 2071’de bizden sonraki nesillere en güçlü Türkiye olarak bırakacağız. Bugün gençliğin söz hakkı varsa, yedek kulübesinde değil ilk 11’de bulunuyorsa, devlet üniversiteleri ücretsiz eğitim kurumlarına dönüştüyse gençliğin her zaman arkasında duran Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ’a da teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Rektör ‘özgürlük’ dedi
Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş ise öğrencilere, “Unutmayın ki Ankara Üniversitesi, araştırma, tartışma, ifade özgürlüğü, farklı fikirlere saygı ve tolerans demektir. Sizlerin her türlü sömürü ve istismara, baskıya ve ayrımcılığa karşı olmanızı, görüşlerinizi ve ilkelerinizi özgürce savunmanızı bekliyoruz” dedi.
Bu arada açılışa Erdoğan’ın katılmasını protesto eden bazı akademisyenler de Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde açılış dersi düzenledi.

Başbakan hoşgörü istedi
Başbakan Erdoğan ise konuşmasında şunları söyledi:
“İktidara geldiğimiz günden beri en büyük önemi eğitime veriyoruz. Eğitimi bütçenin birinci sırasına çıkardık. Daha çok bilimsel çalışma yaparak, öğrencilerimizi daha iyi yetiştirerek, Türkiye’yi bilim alanında dünyanın en ileri ülkelerinden biri haline getirmek durumundayız. Üniversitelerde farklı görüşler olabilir. Bu gayet doğaldır ama farklılık adına toplumun ve ülkenin gerçeklerinden de kopulmaması, sağduyunun muhafaza edilmesi büyük önem taşıyor. Türkiye geçmişte ekonomide, siyasette, toplumsal hayatta çok büyük sıkıntılarla, yıkımlarla karşılaştı. Gelecekte aynı felaketlere tekrar maruz kalmamak için lütfen tavrınızı daima hoşgörüden, uzlaşmadan, demokrasiden yana koyun. Şiddete, teröre, kötü alışkanlıklara karşı mesafeli olun. Geçmişimizden kopmadan, heyecanla geleceğe doğru yürüyeceksiniz. Bireysel gelişim, bireysel haklar, bireysel serüven elbette olacaktır. Ama kişi ailesi içinde, yaşadığı toplum içinde, o toplumun değerleri ve kültürü içinde anlam kazanır.”