Öğretmene kariyer tartışması

CHP'liler, üç kademeli (öğretmen, uzman, başöğretmen) kariyer getirmenin, öğretmenleri kurslara yönlendireceğini ifade etti. Bakan Çelik, "ÖSYM sınavı tek ölçü olmayacak" dedi.

ANKARA - Milli Eğitim Komisyonu'nun dün yapılan toplantısında görüşülen ve öğretmenlerin 'öğretmen', 'uzman' ve 'başöğretmen' unvanı almasını öngören tasarı, tartışma yarattı. CHP'li Berhan Şimşek, yeni düzenleme konusunda henüz öğretmenler ve sendikalarla anlaşma olmadığını belirterek, teklifin alt komisyona gönderilmesini istedi.
Gazalcı: Mesleği yaralar
CHP'li Mustafa Gazalcı da, tasarıda öğretmenlik mesleğini yaralayacak, ileride çeşitli sakıncalar doğuracak düzenlemeler olduğunu ileri sürerek, öğretmenler arasındaki ayrıma sıcak bakmadığını söyledi. Gazalcı, "Belli ki öğretmenler öğretmenlik yapmaktan çok kursa gidecek, asıl görevini yapamaz hale gelecek. Eğer böyle bir düzenlemeyi salt sınav ölçütüne koyarsak, buna nitelikli öğretmenden çok, sınav kazanmış öğretmen açısından bakacağız. Bu düzenleme sendikaları da zayıflatır. Ya geri çekilmeli ya da alt komisyona gönderilmeli" dedi.
Eleştirileri yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise düzenlemeyle öğretmenlik mesleğini cazip hale getirmek, kalitesini artırmak istediklerini savundu. Asker, polis ve hâkimler arasındaki derecelendirmeyi
örnek gösteren Bakan Hüseyin Çelik, öğretmenleri derecelendirmenin haksızlıklara yol açacağı görüşünün doğru olmadığını ifade etti.
Çelik, "Üniversitelerde de kariyer sistemi var. Tek ölçü ÖSYM'nin yapacağı sınav olmayacak. Tasarı yasalaşırsa, başöğretmenler diğer öğretmenlere göre 150 milyon lira, uzman öğretmenler ise 70 milyon lira fazla ücret alacak. Kıdeme göre öğretmen maaşları arasındaki farklılık zaten bugün de var" diye konuştu.
Tasarı, ayrıntılı değerlendirilmesi için, AKP ve CHP'lilerin ortak önergesiyle alt komisyona havale edildi.