Öğretmene kelepir fiyatına bilgisayar

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) yeni başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünal Yarımağan, kurumu teknolojinin daha etkin kullanıldığı yeni bir yapıya kavuşturmak istediğini söyledi.

ANKARA - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) yeni başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünal Yarımağan, kurumu teknolojinin daha etkin kullanıldığı yeni bir yapıya kavuşturmak istediğini söyledi. 8 Ekim'de koltuğa oturan Yarımağan hedeflerini şöyle sıraladı:

  • İlk düşündüğüm şeylerden biri kılavuz. Bu yıl kılavuz hazırlandı ama gelecek yıl için kılavuzu daha az tepki toplayan, daha iri puntolarla yazılmış, renkli, daha az sayfası olan, okunabilecek bir hale getirmek istiyorum.
  • Sınav organizasyonuyla ilgili yeterince eğitim yapmadığımızı düşünüyorum. Öğrenciden, salon başkanına kadar herkese eğitim vermek gerek. Şu an bunların hepsi kağıtla oluyor. Salon başkanına 15 sayfalık bir yönerge veriyoruz, öğrenciye de kılavuzda yazıyoruz. Video, mülti-medya, televizyon, bilgisayarı kullanarak, bu konularda eğitim yapabileceğimizi düşünüyorum.
  • Hukuki dayanak oluşturması için sınavla ilgili tüm kurallar kılavuza konuluyor. Ancak bu kalınlıktaki bir kılavuz okunmuyor. Bu nedenle kılavuzdaki bilgilerin bir kısmını çıkarıp, yönetmelik haline getirmemiz ve internet sitesine koymamız gerekiyor.
  • Hukukçular 'Yapamazsınız' diyebilir. İnsanlar değişimi sevmezler. Ama biraz da imkan meselesi; hükümetle ilişkiler, YÖK'le ilişkiler, kurum içi ilişkiler bunlar ne kadar yapmak istediklerime zemin yaratır.
  • ÖSYM'nin YÖK'ten ayrılmaması, bir kuruluş yasasına kavuşması ve sonra özel bütçeli bir kurum haline getirilmesi gerekiyor. Devlet sınav merkezi gibi bir şey düşünüldü. Ama bence o ÖSYM için uygun değil.