Oktay Vural: Savunma değil 'sıvışma' bakanı

Oktay Vural: Savunma değil 'sıvışma' bakanı
Oktay Vural: Savunma değil 'sıvışma' bakanı
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde "Şah Fırat" operasyonuyla ilgili bilgi verdi. Bakanın verdiği bilgiler Meclis'te tartışmalara neden oldu. MHP'li Oktay Vural yaptığı açıklamada türbenin taşınmasını eleştirip Milli Savunma Bakanı için Milli 'Sıvışma' Bakanı nitelemesi yapıtı.

RADİKAL-Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde "Şah Fırat" operasyonuyla ilgili bilgi verdi. Başarılı bir operasyon yapıldığını belirten Yılmaz, ''Kaybedilen bir vatan toprağı yoktur'' dedi ve ekledi: ''Yeni Suriye Eşme'sindeki türbe ülkemize yaya yürüme mesafesindedir. Ecdadına bir Fatiha okumak isteyenlerei ziyaret etmeye davet ediyoruz. Orada da görülecektir ki bayrak dalgalanmaktadır.'' Bakan Yılmaz'ın açıklamalar sonrası Meclis'te tartışma çıktı.  CHP ve MHP 'liler türbenin tahliye edilmesini sert bir dille eleştirdi. MHP Grup Başkanvekili  Oktay Vural tahliyeye 'sıvışma' olarak değerlendirip Milli Savunma Bakanı'nı da 'Milli Sıvışma Bakanı' olarak niteledi.  

Kaybedilen bir vatan toprağı olmadığını savunan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın açıklamalarından satır başları:

BU BİR MİLLİ DAVA


Bu bir milli davadır. Bu operasyona karşı çıkan dış güçlerin kim olduğuna bakıldığında bu operasyonun ne kadar doğru olduğu da görülecektir. Suriye’de her geçen gün artan güvenlik sorunları ve askeri zaruretler de dikkate alınarak Süleyman Şah Karakolu’ndaki manevi değerleri geçici olarak Eşme Köyü’nde kalan bir yere taşınmasına hükümetimizce karar verilmiştir. 21 Şubat 2015’de eş zamanlı operasyon başlatıldı. Birliklerimiz 22 Şubat 00.30’da karakola ulaşmıştır. Birliklerimiz 21.02 itibariyle bayrağımızı bu toprak parçası üzerinde dalgalandırmıştır. Emanetler ve Mehmetçiklerimizi alarak Türkiye’ye güvenle gelmiştir.

KAYBEDİLEN VATAN TOPRAĞI YOK


Her tür risk içeren bölgede çatışma dahi olmadan bu operasyonun gerçekleşmiş olması TSK’nın caydırıcı gücünü göstermektedir. Operasyonun başlangıcında intikal sırasında bir personelimiz geçirdiği kaza sonucu şehit olmuştur. Bu operasyon Mehmetçiğimizin can güvenliği gerekçesiyle gerçekleştirilmiştir. Mehmetçik rehin diyenlere Mehmetçiğin rehin olmadığı gösterilmiştir. Kaybedilen bir vatan toprağı yoktur. Türkiye egemenlik hakkından vazgeçmemiştir.

Bölge 24 saat boyunca İHA’larla da gözlemlenmekteydi. Hava şartları müsait olduğunda yapılabilmekteydi. Bu da mevcut riski arttırmaktaydı. Bu tehdidin ne kadar süreceği de bilinmemekte. 5 yıl süren de var 30 yıl da. Türkiye daha önce de IŞİD rehinesi olan Musul Başkonsolosluk personelinin tecrübesini yaşamıştır. Rehin alındıklarında konsolosluk neden daha önce boşaltılmadı demişlerdi. Bugün karakoldaki askerlerimizin can güvenliği için neden tedbirler alındı demeye de hakları yoktur. Hükümetimiz her bir vatandaşımızın can güvenliğini koruyacak tedbirleri alır. Hiç kimse Türkiye’nin ülke topraklarının ve can güvenliğinin korunmasının kararlılığını test etmesin.

ÜLKEMİZE YAYA YÜRÜME MESAFESİNDE

Yeni Suriye Eşme'sindeki türbe ülkemize yaya yürüme mesafesindedir. Ecdadına bir Fatiha okumak isteyenleri ziyaret etmeye davet ediyoruz. Orada da görülecektir ki bayrak dalgalanmaktadır.

'HALK DİLİNDE BUNUN ADI TABANSIZLIKTIR'

Bakanın açıklamanın ardından Meclis'te tartışma çıktı. MHP adına söz alan MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Gazze'yi kurtarmak için yola düşen Erdoğan'ın, Süleyman Şah Türbesi'nden ancak yıkarak ve kaçarak kurtulabildiğini belirtip "Süleyman Şah Türbesi'nden çekiliş, gerçekte vatanı terk ediş anlamına gelmektedir" dedi.
Süleyman Şah Türbesinin terkinin askeri terminolojideki adının ricat olduğunu dile getiren Yeniçeri, "Geri çekilmedir. Türbedeki kutsal emanetleri derleyip, toparlayıp Türkiye sınırının daha da yakınına getirilmesi bölgede çatışan terörist gruplar karşısında gerileyiştir. Sinmektir, korkmaktır ve kaçmaktır. Halk dilinde bunun adına tabansızlık denmektedir. Türkiye sınırına daha yakın bir yerde yeni bir türbe inşa etmek görüntüyü rezaleti örtmek amacına yöneliktir. Gerçek şudur: Bu tabansız iktidar Süleyman Şah’ı mezarının olduğu yerde muhafaza edecek gücü ve iradeyi gösterememiştir. Süleyman Şah Türbesinden çekiliş, gerçekte vatanı terk ediş anlamına gelmektedir." MİLLİ 'SIVIŞMA' BAKANI

MHP Grup Başkanvekili  Oktay Vural da Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın açıklamalarını eleştirip, Türikiye'nin Süleyman Şah Türbesi'ni tahliye etmesini 'sıvışma' olarak niteledi. Oktay Vural Yılmaz için  'Savunma değil, sıvışma bakanı' sözü tansiyonu yükseltti. Meclis Başkanvekili Sadık Yakut'un uyarıları ise Vural'a geri adım attırmadı. Vural, "Vatan toprağını terk eden bakan bunu buradan savunuyorsa ne dememi bekliyorsunuz?" diye öfkelendi.

 HDP'Lİ GÜR: OPERASYON PYD'NİN KATILIMIYLA YAPILDI
Bakan İsmet Yılmaz'dan sonra söz alan HDP Van Milletivekili Nazmi Gür ise, ''Operasyon PYD'nin katılımıyla yapıldı'' diye konuştu. Birleşimin başında söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, birleşimde milletvekillerine gündem dışı söz verilmediğine dikkati çekti.