Ombudsmana Meclis'te protestolu yemin

Ombudsmana Meclis'te protestolu yemin
Ombudsmana Meclis'te protestolu yemin
İlk Kamu Başdenetçisi Mehmet Nihat Ömeroğlu, Meclis Genel Kurulu'nda CHP ve BDP'lilerin protestoları arasında yemin etti.

 Radikal.com.tr – Yargıtay üyeliği döneminde görülen Hrant Dink davasındaki tutumu nedeniyle ombudsman olarak seçimi eleştirilen Türkiye ’nin ilk Kamu Başdenetçisi Mehmet Nihat Ömeroğlu yemin ederek göreve başladı. CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’ın “Yemin ertelensin” başvurusuna Meclis Başkanlığı jet hızla 'yemin edecek' yanıtını verdi. CHP'liler yemin sırasında Ömeroğlu'nu protesto etti.

Atilla Kart’ın başvurusu, ön seçimi yapan Dilekçe-İnsan Hakları Karma Komisyonu Başkanlığı’nca değerlendirildi. Karma Komisyon Başkanı Mehmet Daniş, yeminden birkaç saat önce görüşünü Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e bildirdi. Daniş, kanuna göre başdenetçi seçilebilmek için 50 yaşını doldurmuş olma şartının yer aldığını, ancak herhangi bir üst yaş sınırı olmadığını belirtti.

“YAPILACAK İŞLEM YOK”


Emekli Sandığı Yasası’ndaki “İştirakçilerin görevleri ile ilişkilerinin kesilmesini gerektiren yaş haddi 65 yaşını doldurdukları tarihtir. Bu görevlere 65 yaşını dolduranların açıktan veya naklen atamaları yapılmaz şeklindedir” hükmünün başdenetçi ve denetçiler için aranmadığını kaydeden Daniş, şu görüşü bildirdi: “Başdenetçi ve kamu denetçilerinin 65 yaşını doldurmuş olanların bu görevlere seçilebilmeleri mümkün bulunmaktadır. Kanunda başdenetçi veya denetçi seçilebilmek için belirli bir yaşı tamamlamak dışında herhangi bir yaş kaydı aranmadığı belirtilmiştir. Konuyu ele alan komisyonumuz adı geçeni seçilebilme yeterliliğine sahip olarak değerlendirmek suretiyle aday göstermiş ve komisyonda ilgi dilekçede iddia edilen hususlara ilişkin herhangi bir itirazda bulunulmamıştır. İlgi dilekçe içeriğinde komisyonumuzun dayandığı bilgilerde yanlışlık olduğu anlamına gelecek yeni bir bilgi yer almadığından bu konuda yapılabilecek herhangi bir işlem bulunmamaktadır.”

PROTESTO YORUMU: VEKİLLER SERBEST


Bu karar üzerine TBMM Genel Kurulu'nda yemin eden Kamu Başdenetçisi Mehmet Nihat Ömeroğlu’nu CHP'liler protesto etti. Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplanan TBMM Genel Kurulu’nda Yakut, gündem dışı konuşmaların ardından, Kamu Başdenetçisi'nin göreve başlamadan önce and içmesi gerektiğini belirterek, Ömeroğlu'nu yemin etmek üzere kürsüye davet etti.
Kavas eşliğinde Genel Kurul'a gelen Ömeroğlu'nun yemin ettiği sırada CHP'li milletvekilleri, üzerinde “Akbudsman” yazılı ve Ömeroğlu ile kamu denetçisi seçilenlerin fotoğrafların yer aldığı afişleri basına dönerek gösterdi.
CHP'liler ile BDP 'liler, sıra kapaklarına vurarak tepkilerini gösterdi.
Ömeroğlu, Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu uyarınca, “Görevimi tam bir tarafsızlık, dürüstlük, hakkaniyet ve adalet anlayışı içinde yerine getireceğime, namusum ve şerefim üzerine andiçerim” diyerek yemin etti. AKP 'liler, Ömeroğlu'nu alkışladı. Ömeroğlu yemin ettikten sonra yine kavas eşliğinde Genel Kurul'dan ayrıldı.
Başkanvekili, kürsüye arkalarını dönerek tepkilerini sürdüren CHP'li milletvekillerine, “Sayın milletvekilleri, and içme töreni bitti” dedi.
Öte yandan Ömeroğlu, gazetecilerin CHP'nin protestosunu bekleyip beklemediği sorusuna, “Milletvekilleri serbest; herşeyi hem söylerler hem protesto ederler. Demokrasilerde bunların hepsi gayet doğal” karşılığını verdi.