Ömer Çelik: 4-5 toplantıya daha ihtiyacımız var

Ömer Çelik: 4-5 toplantıya daha ihtiyacımız var
Ömer Çelik: 4-5 toplantıya daha ihtiyacımız var
Ak Parti ile CHP heyetleri arasında hükümet kurma süreci kapsamındaki heyetler arası ilk 'istikşafi' görüşme yaklaşık 5 saat sürdü. Toplantı sonrası önce basının karşısına geçen CHP'li Haluk Koç, görüşmelerin gelecek hafta da devam edeceğini söyledi. AK Parti heyetinden Ömer Çelik ise, "4-5 toplantıya daha ihtiyacımız var" dedi

RADİKAL- Hükümet kurma sürecinde Ak Parti ile CHP heyetleri arasında Ankara Palas Devlet Konukevi’nde saat 14.10’da başlayan görüşme 19.20 sıralarında sona erdi. Toplantı sonrası basın mensuplarının karşısına geçen CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, "7 Haziran’a gelirken söylemleri belli. 7 Haziran sonrasındaki tavırları belli. Ortak noktalarımıza bakıyoruz" dedi.

'HERKES KENDİ SİYASİ KİMLİĞİNİ KORUYOR'

Koç şöyle devam etti: Genel Başkanlarla bilgileri paylaşıp sonrasında değerlendiriyoruz. 10’a yakın alt başlık var. Demokratikleşme, anayasa, dış politika gibi konular müzakere konusu olmaya devam edecek. Başlıkları reddetmek mümkün değil. Önemli olan başlıkların içindeki temel konularda her iki partinin ortak noktaya gelip gelmemesi.
Sonuçta demokratik hayatımızın alışık olmadığı bir süreci paylaşıyoruz. Sandıktan çıkan sonuç ile bir ortak sonuç ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Herkes kendi siyasi kimliğini koruyor. Önemli olan ülkenin çıkarlarının korunması.

ÖMER ÇELİK: GENEL BAŞKANLARA SUNUM YAPILACAK

Koç'un ardından açıklamalarda bulunan Ömer Çelik ise şunları söyledi: 
İlk toplantı verimli oldu diyebiliriz. Genel anlamda konuşacaklarımızın üzerinden geçtik, maddeleri belirledik. Pazartesi ya da salı günü heyetlerle oturacağız ve her bir konuya göre, heyete katılım olabilecek. İlgili partinin değerlendirmelerine göre. Gün aşırı bir araya gelerek 4-5 maddeyi bitirmeye çalışacağız. Her kesin her şeyi açıklıkla konuştuğu, belli bir nezaket içerisinde ve son derece açık bir toplantı yaptık. Kuşkusuz bakacağımız şey şudur; iki ayrı partiden bahsediyoruz. Ak Parti başka partiye dönüşmeyecektir. Ak parti olarak kalacaktır. CHP için de aynısı geçerlidir. Tek parti mantığı oluşturmak için oturmuyoruz. İki partinin birbirine benzemesi demek Türkiye ’de siyasetin bitmesi demektir.

Belirlenen maddelerde nasıl bir yakınlık kurabiliriz, ne kadar çok ortaklığımız olabilir. Baktığımız şey budur.
Yorucu bir çalışma yaptık. Kendi içimizdeki çalışmalar 25 saate ulaştı. Bizi yorucu ve dinamik bir hafta bekliyor. Heyetimizde konulara göre yeni arkadaşlar olabilecek. Vatandaşlarımızın gözü önünde genel başkanlarımızla açık bir iletişim ile yürüteceğiz.
İki heyet olarak Türkiye’de büyük meseleler var. Konu başlıklarını buna göre oluşturuyoruz. Bu görüşmenin kendine has bir ritmi ve takvimi var. Belki ileriki aşamalarda ‘şunu görüştük’ diye paylaşabiliriz. Daha önce 10-15 güne ihtiyacımız var demiştim. Haluk Bey 12 gün demişti.
4-5 toplantıya daha ihtiyacımız var. Sonrasında genel başkanlara sunum yapılacak. Genel başkanlarımız partinin yetkilileriyle birlikte buradan bir ortaklık sonucuna verilebilirse müzakerelere geçilebilir. Olumsuz durumda başka bir duruma geçilecek.
Koalisyon görüşmelerinde son noktaya kadar ya da herhangi bir meselede anlaşılmamış sayılır. Bir arayış içerisindeyiz.

HEYETTEKİ İSİMLER

İki parti arasındaki görüşmeye AK Parti’yi temsilen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile milletvekilleri Taha Özhan ve Osman Can katıldı.

CHP heyetinde ise Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke, Faik Öztrak, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Genel Başkan Başdanışmanı Rasim Bölücek yer aldı.