@sarikayaercan

Ön seçimde kadın devrimi 

Ön seçimde kadın devrimi 
Ön seçimde kadın devrimi 
CHP'nin ön seçimine kadınlar damga vurdu. Birçok kadın sandıktan Meclis'e girebilecek sırada çıkmayı başardı. 
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - CHP ’de dün yapılan ön seçime kadınlar damga vurdu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun ‘kadınlar ve gençler Meclis’e girsin istiyorum’ sözleri sonrası Parti Meclisi İstanbul, İzmir ev Ankara’da 7 seçim çevresinde birinci sıralar kadın kontenjanına ayrıldı. Ön seçimde de kadın devrimi yaşandı. Birçok ilde kadınlar, sandıktan seçilebilecek sıraları elde ederek çıkmayı başardı. İstanbul’da 4, Adana’da 2, Ankara’da ise 1 kadın ön seçim sandığından çıkarak Meclis’e girebilecek sırayı elde etti. Yozgat’ta 4 adaydan üçü kadın olurken, İzmir’de ise ön seçimden seçilebilecek sıra elde eden kadın aday olmaması dikkat çekti.  

DENİZLİ’DE İLK ÜÇTE 2 KADIN 

Denizli’de CHP’nin ön seçiminde birinci ve üçüncü sırada kadın adaylar yer aldı. 23 aday adayının katıldığı ön seçimde 2011 yılında genel Seçim için yapılan ön seçimde ikinci sırada çıkmasına rağmen İlhan Cihaner’in ikinci sıradan kontenjan adayı gösterilmesi üzerine milletvekili seçilemeyen inşaat mühendisi Melike Basmacı ilk sırada yer aldı. Gülizar Biçer Karaca 5 bin 798 oyla sandıktan üçüncü çıktı. Niğde’de Sevgi Özbek, Bartın’da Aysu Bankoğlu ikinci sırada yer alırken, Afyonkarahisar’da Av. Burcu Kayıkçı sandıktan birinci çıktı.

Baykal, Sarıgül ve Sav'a ön seçim şoku


İLK 10 SIRADA 4 KADIN 

İstanbul 2. Bölge’de Gülay Yedekçi Aslan ve Didem Engin ilk 5 sıra içinde sandıktan çıkarken, ilk 10 sırada içinde İstanbul milletvekili Melda Onur ile gazeteci Çiğdem Anad da yer aldı. 

Kılıçdaroğlu ile aynı oyu aldı, ama seçilemedi

BAŞKAN EŞLERİNİN ZAFERİ 

İstanbul 1. Bölge’de Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin eşi Gamze Akkuş İlgezdi sandıktan ikinci olarak çıkarken, İstanbul 3. Bölge’de de eski Zeytinburnu Belediye Başkanı Adil Emecan’ın eşi Emine Gülizar Emecan ön seçimde Meclis’e gidebilecek sırada sandıktan çıkmayı başardı. Bursa’da ise Lale Karabıyık Meclis’e gidebilecek sırayı elde etti.  

NAZLIAKA’NIN BAŞARISI 

Ankara 1. Bölge’de mevcut milletvekili Aylin Nazlıaka güçlü rakiplerine rağmen sandıktan ikinci çıkmayı başardı. Partinin eski Genel Sekreteri Önder Sav liste dışı kalırken Nazlıaka eski il başkanının ardından ikinci oldu. 

Örgütten milletvekillerine büyük tırpan

YOZGAT’TA DÖRT ADAYIN ÜÇÜ KADIN
 

Yozgat’ta Hasan Aslan Nurdoğdu’nun birinci olduğu ön seçimde, Zeynep Kılınçarslan 2, Gülhanım Ceylan 3 ve  Hatice Açıkgöz de dördüncü oldu.    

ADANA’DA İLK 5’TE İKİ KADIN 

Adana’da geçen hafta yapılan ve mevcut milletvekillerinin çıkamadığı ön seçimde birinci sırayı Elif Doğan Türkmen alırken, bir başka kadın aday Müzeyyen Şavkin de dördüncü olmuştu. 

ESKİ MANKEN VE TÜRKİYE GÜZELİ BEKLEDİĞİNİ ALAMADI 

Öte yandan İstanbul 1. Bölge'den ön seçime giren eski manken Tuğba Özay ile eski Türkiye güzeli Özlem Kaymaz ise aday listesine girmeyi başaramadılar.