Önce Kürtçe savunma, sonra tahliye

Önce Kürtçe savunma, sonra tahliye
Önce Kürtçe savunma, sonra tahliye
KCK davalarındaki 'Kürtçe savunma krizleri' aşılıyor. Mardin KCK davasında daha önce ifade vermeyen iki sanık, Kürtçe tercüman aracılığıyla savunma yaptı ve tahliye oldu.

DİYARBAKIR - Diyarbakır’da görülen KCK Mardin davasında 2 tahliye çıktı. 'Anadilde savunma hakkı'nı düzenleyen yasal iyileştirmenin ardından KCK davalarındaki savunma krizleri aşılmaya başlandı. 11'i tutuklu 22 sanıklı Mardin KCK davasında daha önce ifade vermeyen 2 sanık, Kürtçe tercüman aracılğıyla alınan ifadelerinin ardından tahliye edildi.

Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen ve tutuklu BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım’ın raporlu olduğu gerekçesiyle katılmadığı 11’i tutuklu 22 sanaklı davada, mahkeme sanıkların ifadelerini Kürtçe tercüman aracılığı ile aldı. Duruşmada ifadeleri alınan Abdulkadir Çurafa ve Genco Akman tahliye edilirken, diğer sanıkların tahliye talepleri reddedildi. KCK Mardin davasında 2 kişinin tahlyiye edilmesi ile tutuklu sanık sayıda 9’a indi.

DHA


  http://www.radikal.com.tr/112153611215362

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Zaten - anaximenes

  tutuklanmaları hukuksuz olan bu insanların tahliyesinde yaptıkları Kürtçe savunmanın etkililiği belirleyici olmamıştır herhalde. Faşizm memleketin üzerine bir karabasan gibi çökerken hava alacak ya da öyle sanacağımız bir-iki şnorkel ikram ediyorlar. Kürt sorunu demokratikleşme yalanlarının yeni vitrini olarak epey idare edeceğe benzer..

  ÖNEMLİ OLAN SAVUNMADIR,HANGİ DİLDEN YAPILDIĞI ÖNEMLİ Mİ? - m.rozbilen

  Biri anadili üzerindeki baskıyı yok etmek,kimliğinin kabulünü sağlamak ve kırılan onurunu kurtarmak için,diğeri adalet dağıtmak için değil illede türkçe savunmada inat edip içerde tutuyor.Kürtler üzerinde sistem ağ gibi örülmüş,kaçacak yerleri yok.Açtıkları küçük pencerelerden kafayı çıkardığı an kafasına ya kurşun ya yumruk yiyiyor.Buna rağmen kürtler bütün kayıpları göze alıyor,pencere üstüne pencere açıyor.O zaman da insanın sorsı geliyor;Bunca insan ve kaynak kaybı neden?