Önce yemin sonra hükümet

Önce yemin sonra hükümet
Önce yemin sonra hükümet
1 Kasım seçimin ardından oluşan yeni parlamentoda milletvekilleri yemin ederken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın aynı gün Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu hükümeti kurmakla görevlendirmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yarın Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu hükümeti kurmakla görevlendirmesi bekleniyor. Yeni hükümetin kurulması ve güvenoyu süreçlerinin de 28 Kasım'da tamamlanması hedefleniyor. 1 Kasım'da yapılan seçimde AKP yüzde 49.4 oy ve 317 sandalye ile tek başına hükümet kurma çoğunluğuna ulaşmıştı.

ÖNCE YEMİN TÖRENİ 

Parlamento yarın saat 1500’te milletvekili yemin töreni için biraraya gelecek. İlk oturumu en yaşlı üye sıfatıyla CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal yönetecek. AK Parti’li bir yetkili, “Yemin töreni ile aynı gün yani yarın, Erdoğan’ın Davutoğlu’nu hükümet kurmakla görevlendirmesini bekleyebiliriz. Çünkü geçici hükümetin süresi yarın doluyor.Ama mevcut hükümet yenisi kurulana kadar görevini sürdürecek. Erdoğan’ın onayının ardından bir hafta içinde hükümet programının Meclis’e sunulması gerekiyor” dedi.

Anayasa’ya göre hükümet programının Meclis’e sunulmasının ardından iki gün içerisinde Meclis Genel Kurulu’nda program üzerinde görüşmelerin yapılması, bunun üzerinden bir tam gün geçmesinin ardından da güvenoyu yapılması gerekiyor. AK Parti’li yetkili “Erdoğan’ın onayı ve güvenoyu süreçleri 28 Kasım’da sona erer" dedi.

Parlamento’nda 18 üyeli başkanlık divanında AK Parti’nin 10, CHP’nin beş, HDP’nin ise iki sandalyesi olacak. Bu dönem başkanlık divanında sadece bir vekili olacak MHP’nin başkanvekili de bulunmayacak.

REUTERS