Önder: Köşk'ün basına servis yaptığına Yalçın Akdoğan da ikna oldu

Önder: Köşk'ün basına servis yaptığına Yalçın Akdoğan da ikna oldu
Önder: Köşk'ün basına servis yaptığına Yalçın Akdoğan da ikna oldu
HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, İzleme Heyeti'nin hükümete yakın bir televizyon kanalına özellikle Cumhurbaşkanlığı'ndan servis edildiğini söyledi. Önder bu iddiasını Yalçın Akdoğan'a da ispatladığını açıkladı. Önder eğer oluşturulabilse İzleme Heyeti'nin katılacağı ilk toplantıda Öcalan'ın silah bırakma kongresi için tarih vereceğini de belirtti.

RADİKAL - CNN Türk’teki "Ne Oluyor" programına canlı telefon bağlantısıyla katılan Sırrı Süreyya Önder, çözüm süreciyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. 'İzleme heyeti' konusunda hükümetle anlaşmaya varıldığını söyleyen Önder, "Daha sonra hükümete yakın bir kanalda birden izleme heyeti konusunda isimler çıkmaya başladı. Köşk’ten bu kanala servis yapılmış" iddiasında bulundu.
Önder, "İzleme heyetinin nezaretinde gerçekleşecek olan bu görüşmede Öcalan PKK ’ye silah bırakma kongresi için tarih vererek, bir çağrı yapacaktı" diye de ekledi.
İmralı heyetinin geçen Mart ayında PKK lideri Abdullah Öcalan’la görüşmesinin ardından hükümetle süreci 'üçüncü göz' olarak takip edecek izleme heyeti konusunda mutabakata vardıklarını açıklayan Sırrı Süreyya Önder, “Daha sonra basında birden izleme heyeti konusunda isimler çıkmaya başladı. Yalçın Akdoğan isimleri kimin sızdırdığını sordu. Ben de bizim arkadaşların bir bilgi vermediğini söyledim” dedi.

"KÖŞK'TEN KANALA SERVİS YAPILMIŞ"

Olayın ardından bu isimlerin ilk olarak hangi kanal ve internet sitesinde çıktığına dair RTÜK’ten bilgi istediğini söyleyen Önder, “İlk olarak hükümete yakın bir kanal altyazı olarak isimleri geçti. Bunu Akdoğan’a ilettim, Yalçın Bey de bu konuda ikna oldu. Akabinde Cumhurbaşkanı sabah bir yurt dışı ziyaretine gidiyordu ve aynı kanalın muhabiri Erdoğan’a izleme heyetini sordu. Cumhurbaşkanı da bunun üzerine ‘Doğru bulmuyorum’ yanıtını verdi. Anlaşıldı ki Köşk’ten bu kanala servis yapılmış” diye konuştu.

Bunun hazırlanılmış bir hadise olduğunu söyleyen Önder, “Bu mutabakat sağlandıktan sonra umutlanmıştık çünkü bundan sonraki ilk görüşme izleme heyetinin nezaretinde olacak ve bu görüşmede Öcalan PKK’ye silah bırakma kongresi için tarih vererek bir çağrı yapacaktı. Ancak izleme heyeti işi Köşk tarafından kesintiye uğratılınca bu çağrı yapılamadı” ifadelerini kullandı.