Önemli sorunların çözümünde başkanlık sistemi daha hızlıdır

Önemli sorunların çözümünde başkanlık sistemi daha hızlıdır
Önemli sorunların çözümünde başkanlık sistemi daha hızlıdır

Hüseyin Çelik, Bunu tartışabiliriz ama başkanlık sistemi bizim kırmızı çizgimiz de değil dedi.

Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Fransa’nın Cezayir sorununu yarı başkanlık sistemine geçtikten sonra çözdüğüne işaret ederek “Yarı başkanlık sistemi Kürt sorunu gibi sorunların çözümü için parlamenter sistemden daha uygundur” diyen Prof. Nur Vergin’in sözlerine, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’ten de destek geldi. Başkanlık sistemini uzun bir aradan sonra tartışmaya açan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise konunun Kürt sorunu gibi özel konulara indirgenerek tartışılmasını doğru bulmadığını söyledi. 

Fransa örneğini verdi
Çelik, Prof. Vergin’in pazartesi günü Radikal’de yayımlanan “Yarı başkanlık Kürt sorunu gibi sorunların çözümü için daha uygundur” sözlerini değerlendirirken, “Doğrudur, katılıyorum. Başkanlık sistemi önemli sorunların çözümünde daha seri ve faydalı olur. Bazı sorunlar güçlü liderlik ile çözülür” dedi. Prof. Vergin gibi Fransa’dan örnek veren ve Charles De Gaulle’ün Cezayir sorununu başkanlık sistemi sayesinde çözebildiğini vurgulayan Çelik, “ Türkiye ’de 10 yıldır tek parti hükümeti var, birçok sorun hızla çözülüyor. Güçlü liderlik olmadığı zamanlarda çözüm zorlaşır” diye konuştu.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise başkanlık sisteminin Kürt sorununa indirgenerek tartışılmasını yanlış bulduğunu söyledi. “A konusu, B konusu gibi unsurlar öne çıkarılırsa onların karşıtları, taraftarları çıkar ve sağlıklı tartışma olmaz” kaygısını dile getiren Bozdağ, başkanlık sisteminin özel konularla tartışılmasını doğru bulmadığını vurguladı.
Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk’ün “Başkanlık sisteminde halkların yerel iktidarlarının yeri var. Valiler halk tarafından seçilir. Yönetim anlayışı tamamen değişir. Eğer siz başkanlık sistemiyle bunu gerçekleştirecekseniz, ‘evet’ deriz” sözlerini de değerlendiren Çelik ve Bozdağ şu değerlendirmeyi yaptı: “Başkanlık demek federasyon demek değildir. ABD’de cari bir sistem Türkiye’de de olacak diye bir şart yok.”
Çelik, “Yerinden yönetim, daha çok özerklik eyalet sistemi anlamına gelmez. Büyükşehir belediye sistemimiz zaten buraya doğru gidiyor. İl genel meclislerinin başkanı artık valiler değil ve Meclis onaylamadan vali hiçbir şey yapamıyor. 16 büyükşehir belediyesi ile bunlara eklenecek 12 şehirle 28 büyükşehirde bu sistem uygulanacak. Gerekirse valinin seçilmesini de konuşuruz” dedi. 

‘Tayyip Bey fanidir’
Hüseyin Çelik, başkanlık sistemini şu anda devam eden yeni anayasa sürecinde konuşulması için gündeme getirdiklerini ama bunun kırmızı çizgileri olmadığını da dile getirdi. Başkanlıkta Meclis’in denetiminin çok daha fazla olduğunu da belirten Çelik, “Meseleyi Başbakan Tayyip Erdoğan ismi üzerinden değerlendirdikleri için böyle bakıyorlar. Oysa Tayyip Bey fanidir. Bugün cumhurbaşkanı yetkileri birçok devlet başkanın-dan fazladır” dedi.